• USD 36.6
  • EUR 38.5
  • GBP 44.9
Спецпроєкти

Атом без нагляду. Навіщо Шмигаль забрав собі в управління "Енергоатом"

Перепідпорядкування "Енергоатому" безпосередньо уряду суперечить не тільки українському законодавству, але й міжнародним угодам. Навіщо Кабмін Шмигаля прийняв таке рішення і до чого воно призведе?

Кабмін забрав собі в управління найбільшого виробника електроенергії "Енергоатом"
Кабмін забрав собі в управління найбільшого виробника електроенергії "Енергоатом" / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Сам буду керувати

Кабінет Міністрів забрав собі в управління найбільшого виробника електроенергії — НАЕК "Енергоатом", а на додаток — ще кілька енергогенеруючих компаній, серед яких "Укргідроенерго". Раніше підпорядковувалися Міністерству енергетики. Зазначене рішення було прийняте на засіданні уряду 20 січня.

Паралельно уряд доручив передати Міністерству енергетики в управління компанію "Укренерго" (оператор системи передачі з функціями оперативно-технологічного управління Об'єднаної енергетичної системи, знаходиться в управлінні Міністерства фінансів) і компанію "Оператор ринку" (відповідає за організацію купівлі-продажу електроенергії на ринку "на добу вперед" і внутрішньодобовому ринку, допомагає забезпечити баланс між попитом і пропозицією на ринку електроенергії).

Рішення про передачу "Енергоатому" під урядове крило готувалося вже давно — ще у вересні минулого року "Енергатому" вдалося домогтися відповідного указу президента Володимира Зеленського, де це подавалося як один із заходів щодо стабілізації ситуації в енергетиці.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль пояснив, що така рокіровка держкомпаній дозволить зосередити під Міненерго всіх операторів і регуляторів і це відомство почне формувати політику, координувати й управляти ринком, а генерація електроенергії буде корпоратизуватися і управлятися урядом як державний бізнес. Це, за словами прем'єра, дозволить виконати вимогу Третього енергопакета (європейського законодавства у сфері енергетики), відповідно до якого в операторів і генерації повинні бути різні "керуючі".

Дивне перепідпорядкування

Однак, на думку Олександра Харченка, директора Центру дослідження енергетики, це рішення уряду виглядає дивним, особливо у світлі приходу на керівну посаду в Міненерго Юрія Вітренка, який позиціонував себе як реформатор в "Нафтогазі України" і успішно боровся з "Газпромом". "Юрій Вітренко мав би вирішувати ситуацію з ринком електроенергії, налагоджувати системну роботу і вирішувати тактичні проблеми з управлінням "Енергоатомом", тому що ситуація досить кризова. Але замість цього проблемну генерацію міністерство скидає під Кабмін, а безпроблемні активи, такі як "Укренерго" і "Оператор ринку", забирає собі", — сказав він.

Реклама на dsnews.ua

За словами Олександра Харченка, більш логічним виглядає такий розподіл обов'язків, коли компаніями "Укренерго" і "Оператор ринку", які мають більше відношення до фінансової сторони ринку електроенергії, управляє Міністерство фінансів, а "Енергоатомом" і "Укргідроенерго" — Міненерго. І це не суперечило б вимогам Третього енергопакета, який дійсно вимагає дотримуватися поділу в управлінні енергокомпаніями, але при цьому право визначати конфігурацію цього поділу залишає за українською владою.

Забули заглянути в закони

За словами Ольги Кошарної, незалежного експерта з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки, всі рішення про підпорядкування і об'єднання міністерств, пов'язаних з енергетикою, за нинішньої влади відбуваються з порушеннями спеціального законодавства, що стосується використання ядерної енергії. І останнє рішення не виняток: підпорядкування "Енергоатому" Кабміну — це порушення закону "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", ст. 18 і 21 якого чітко розмежовують повноваження Кабміну і Міненерго в управлінні атомною енергетикою.

Крім того, таке перепідпорядкування порушує ст. 8 Конвенції про ядерну безпеку, яка чітко говорить, що функції регулювання атомної енергетики та її використання повинні бути розділені.

Кошарна пояснила, що цим рішенням Кабмін створив конфлікт інтересів, коли прем'єр-міністр буде мати вплив і на "Енергоатом", що експлуатує АЕС, і на регулятора — Держатомрегулювання, який відповідає за питання безпечної експлуатації АЕС.

А кадри де?

Ольга Кошарна також зазначила, що Кабмін — це колегіальний орган, а значить, ніхто в ньому не буде нести персональну відповідальність за рішення щодо "Енергоатому". До того ж апарат уряду не може замінити собою міністерський департамент ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу, укомплектований кваліфікованими кадрами, які, наприклад, розробляють і затверджують державні цільові програми розвитку ядерної енергетики, фінансові плани, а також — що дуже важливо — заходи з фізичного захисту ядерних установок. "Хто в Кабінеті Міністрів розуміється на культурі безпеки у сфері ядерної енергетики? Ніхто!" — сказала вона.

Експерт додала, що керівники держорганів, які здійснюють управління у сфері ядерної енергетики, повинні відповідати кваліфікаційним вимогам (наприклад, освіта і досвід роботи), затвердженим самим Кабміном.

Гроші доведеться повернути?

За таке недалекоглядне рішення щодо перепідпорядкування "Енергоатому" українську сторону можуть покарати фінансово і європейські партнери. Зокрема, як пояснила Ольга Кошарна, це порушує умови угоди України та ЄБРР про кредит в 300 млн євро на підвищення безпеки українських АЕС. У цій угоді, ратифікованій Верховною Радою, чітко говориться, що Україна повинна забезпечити, щоб Держатомрегулювання був відділений від органу або організації, яка займається використанням ядерної енергії, включаючи виробництво електроенергії. Крім того, ще 300 млн євро на цю ж програму безпеки Україна отримала і від Європейського співтовариства з атомної енергії. "Реакція від кредиторів, які дали Україні 600 млн євро, буде миттєвою", — прогнозує Ольга Кошарна. Цілком можливо, що ЄБРР вимагатиме достроково повернути кредити.

У Кабміну-няньки дитя без нагляду

Експерти прогнозують, що після передачі під управління Кабміну "Енергоатом" виявиться і зовсім без нагляду, чого, власне, керівництво цієї держкомпанії і домагалося. За словами Олександра Харченка, після цього або групи впливу почнуть боротьбу за гроші держкомпанії, або нинішня ситуації буде законсервована.

До речі, "ДС" вже згадувала розслідування "Української правди" про корупцію в оточенні президента Зеленського, в якому говорилося про те, що перший помічник президента Сергій Шефір нібито опікується деякими держпідприємствами, серед яких і "Енергоатом". У компанії у Шефіра нібито своя людина — віцепрезидент з розвитку компанії Герман Галущенко. При цьому "Енергоатом" домігся також рішення про добудову блоків №3 і 4 Хмельницької АЕС. І цей великий і дорогий проєкт, як можна допустити, може стати такою ж дійною коровою для корупціонерів, як і "Велике будівництво" самого Зеленського.

    Реклама на dsnews.ua