• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

МВФ змінює газ на землю. У Коболєва заберуть ГТС, але залишать від неї доходи?

Новий склад Кабінету Міністрів пішов на примирення з НАК "Нафтогаз України". І тому є кілька причин
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

У перші ж дні роботи уряду Олексія Гончарука у нього намітився мир і порозуміння з "Нафтогазом", очолюваним Андрієм Коболевым. Про це свідчать відразу кілька важливих подій.

Так, днями Кабмін відмовився від апеляційної скарги в суперечці з "Нафтогазом". Мова йде про 12,5 млрд грн - 90% чистого прибутку нацкомпанії за 2018 р. Ці гроші їй довелося виплатити державі на виконання квітневого постанови уряду №364, яким дана норма відрахувань збільшилася з 50% для держкомпаній, які показали за минулий рік чистий прибуток понад 50 млн грн. У червні "Укрнафта" і "Нафтогаз" оскаржили цю постанову в Окружному адміністративному суді, однак тоді уряд Володимира Гройсмана, з яким у Коболєва відносини не склалися, подало апеляцію...

А от Кабмін Олексія Гончарука першим ділом, 11 вересня, змінив своїх представників у наглядову раду "Нафтогазу". Примітно, що в його склад повернулася Юлія Ковалів, яка кілька років тому очолювала цей орган. Але в квітні 2017 р. вона грюкнула дверима, звинувативши уряд у згортанні реформи "Нафтогазу". Стало бути, тепер реформи будуть?

Таємнича нова модель

І найголовніше, за словами міністра енергетики та вугільної промисловості України Олексія Оржеля, переглядається модель анбандлинга "Нафтогазу". Нагадаємо, так називається поділ функцій з видобування природного газу, його транспортування і постачання споживачам (згідно статті 9 Директиви 2009/73/ЄС). Механізм анбандлинга нацкомпанії (який потрібно провести до наступного року) було затверджено навесні урядом Гройсмана, але не влаштував її керівництво.

Мова йде про моделі анбандлинга на основі власності (OU - ownership unbundling). Дізнавшись про це рішення, виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко заявив, що в такому разі Україна може програти "Газпрому" у Стокгольмському арбітражі, і наполягав на іншому способі поділу українського нафтогазового гіганта - по моделі незалежного системного оператора (ISO - Independent System Operator).

Правда, позицію топ-менеджменту "Нафтогазу" можна пояснити не тільки національними інтересами: в компанії не хочуть прощатися з активом, який тільки і генерує багатомільярдну прибуток за рахунок газового транзиту.

Реклама на dsnews.ua

Згідно з раніше затвердженою моделі OU новий оператор отримає майно ГТС. Для цього при підготовці анбандлинга в 2016-2018 роках створили ПАТ "Магістральні газопроводи України" (МДУ). Такий підхід до поділу компанії схвалений ЄС, Світовим банком і узгоджується з українським законодавством. А ось за улюбленою в "Нафтогазі" моделі ISO, активи у вигляді ГТС у нього ж і залишаться, а за незалежним оператором буде лише управління або концесія. Для НАК важливо зберегти за собою доходи від транзиту, адже це джерело коштів для закупівлі імпортного газу і фінансування операційної діяльності.

А тепер Олексія Гончарук констатував створення "незалежного оператора (МДУ. - ред.) у повній відповідності з вимогами європейського законодавства" і передав його правління Міністерству фінансів. До цього моменту офіційно невідомо, за якою моделлю піде поділ "Нафтогазу". Але логічно припустити, що раз вже її змінили, як заявили в уряді, то це буде поділ по моделі ISO, як хотів "Нафтогаз", а не по моделі OU, як постановляв Кабмін Гройсмана. З усіма витікаючими звідси наслідками і фінансовими потоками...

Приречені на світ

Без сумніву, нова виконавча влада значно дружелюбніше до "Нафтогазу". Спробуємо розібратися, які повинні бути обґрунтування для такої раптової "дружби" на високому найвищому рівні.

Ці відносини правильніше розглядати в трикутнику: Кабмін - "Нафтогаз" - міжнародні партнери у вигляді (в першу чергу МВФ і Світовий банк), які традиційно підтримують "газовиків". Також варто згадати про головне каталізаторі конфлікту між Коболевым і Гройсманом - ціною на газ для населення. До обвалу європейських котирувань цієї весни "Нафтогаз" постійно хотів підняти тарифи до рівня ринкових, що не входило в плани прем'єра, який не хотів втратити останні відсотки підтримки. І уряд своїми постановами обмежувало зростання цін і накладало на "Нафтогаз" спецобязательства за пільговими постачання ресурсу для побутових споживачів. До речі, ці зобов'язання нікуди не поділися, але поки що вони і не потрібні, оскільки газ подешевшав, то ринкові ціни для населення іноді навіть нижче, ніж розраховані за формулою, встановленої Кабміном.

Але, крім ціни газу, змінилися і пріоритети міжнародних партнерів. Якщо раніше головним в переговорах з тим же МВФ були газові тарифи, то після обіцянок нового уряду всі сконцентрувалася на "жирному" питанні - відкритті ринку землі сільськогосподарського призначення. Немає сумнівів, що в МВФ, місія якого вже працює в Києві, збираються прив'язати подальше кредитування України до процесу мораторію на продаж землі, про що вже пишуть міжнародні ЗМІ. А якщо вдасться домовитися про це, то МВФ, ймовірно, "пробачить" Кабміну обмеження тарифу на газ для населення, навіть якщо котирування підуть вгору. А значить, Коболєв не буде сильно проти. Так що все сприяє дружбі між урядом Гончарука і "Нафтогазом".

    Реклама на dsnews.ua