• USD 28
  • EUR 33.2
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Діра в газовій трубі. Як Рада змусить Фірташа з компанією платити за рахунками

Борг облгазів перед оператором ГТС за транспортування і балансування газу досяг 1,4 млрд грн. Депутати пропонують вирішити проблему неплатежів введенням розподільчих рахунків

Реклама на dsnews.ua

Парламентарі на чолі з керівником підкомітету з питань газової, газотранспортної галузі і політики газопостачань Андрієм Жупаніним зареєстрували в парламенті законопроєкт №3800, який передбачає внесення змін у Закон «Про ринок природного газу».

Цим законопроєктом депутати хочуть «приструнити» облгази, які надають послуги з розподілення (транспортування) газу клієнтам, оскільки ті систематично недоплачують «Оператору ГТС України» (ОГТСУ) і борг постійно зростає. Останній фактично розпочав роботу з 1 січня цього року. Проте вже за підсумками I кварталу облгази заборгували йому 1,4 млрд грн. А за підсумками п'яти місяців з початку року розмір боргу контрагентів перед ОГТСУ залишається практично незмінним – 1,445 млрд грн. При цьому половина цієї заборгованості накопичена п'ятьма облгазами – "Луганськгазом" (271 млн грн), "Тернопільміськгазом" (171 млн грн), "Київоблгазом" (93 млн грн), "Кіровоградгазом" (82 млн грн) і "Донецькоблгазом" (55 млн грн). Сумарний борг облгазів перед ОГТСУ становить 1,1 млрд грн, ще 358 млн грн – це борги постачальників газу.

ОГТСУ вирішив судитися з боржниками і вже подав позови до "Луганськгазу", "Донецькоблгазу", "Тернопільміськгазу" і "Мелітопольгазу".

Примітно, що 20 з 35 компаній — боржників ОГТСУ – це облгази, що входять в «Регіональну газову компанію» (РГК), підконтрольну Дмитру Фірташу, їхня загальна заборгованість перед оператором становить 400 млн грн. Заради справедливості слід зазначити, що порівняно з 14 квітня облгази РГК знизили заборгованість на 35 млн грн.

Традиція накопичення боргів перед оператором ГТС не нова – сумарно за 2016-2019 рр. облгази накопичили боргів перед попередником ОГТСУ, «Укртрансгазом», на суму 43,8 млрд грн.

Тепер, схоже, депутати вирішили поламати цю традицію в корені. Вони пропонують законом зобов'язати облгази відкривати в банках рахунки із спеціальним режимом використання, алгоритм використання грошей з цих рахунків буде встановлювати НКРЕКП — Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг. Відповідно до законопроєкту облгази зможуть використовувати для збору коштів споживачів тільки ці спецрахунки, збирати плату за свої послуги на інші рахунки облгазам буде заборонено.

При цьому, згідно з алгоритмом розподілу грошей, встановленим регулятором, облгаз зможе перерахувати зі спецрахунку гроші або на свій поточний рахунок, або на рахунок ОГТСУ за його послуги. Фактично НКРЕКП отримає в свої руки жорсткий контроль витрачання грошей облгазами, і вони вже не зможуть не заплатити ОГТСУ.

При цьому уповноважені банки, які зможуть обслуговувати ці спецрахунки, буде визначати Кабмін, і він же буде визначати порядок відкриття та закриття цих рахунків, а також встановлювати порядок проведення розрахунків.

Іншими словами, Кабмін і НКРЕКП будуть чітко встановлювати, куди і на що облгази зможуть витратити зібрані з клієнтів гроші.

Система рахунків із спеціальним режимом використання діяла на ринку газу до 1 квітня 2017 р., вона була передбачена положеннями Закону "Про ринок природного газу". Однак вона стосувалася ще минулих, не розділених облгазів, які поєднували в собі як функцію продавця (постачальника), так і функцію оператора газорозподільчої мережі (транспортувальника газу).

Ініціативу депутатів повернути спецрахунки на ринок на ура сприйняли в ОГТСУ – керівник компанії Сергій Макогон на своїй сторінці в Facebook повідомив, що на сьогодні у компанії немає дієвих важелів впливу на облгази, оскільки технічно їх відключити неможливо, а суди затягуються на довгі роки. «Лише один приклад безкарності. «Тернопільміськгаз» — маленький облгаз, але лідер по заборгованості – 171 млн грн. Заборгованість сформувалася за відбір 30 (!!!) млн куб. м газу з січня по травень. При цьому, за нашою інформацією, цей облгаз не купив жодного куба газу, а при цьому отримував всі ці місяці тарифну виручку з місцевого населення», — сказав він.

За словами Макогона, зростання боргів з боку облгазів вимиває ліквідність держкомпанії, і виникають значні ризики для її фінансової стабільності. А попередника ОГТСУ – «Укртрансгаз» — облгази своїми боргами довели практично до переддефолтного стану.

У підтримку зазначеної законодавчої ініціативи висловилася і Асоціація газодобувних компаній України. «Ситуація з накопиченням боргів перед ОГТСУ і несанкціонованими відборами газу вимагає якнайшвидшого вирішення, щоб уникнути небажаних наслідків у майбутньому, і саме це питання має врегулювати проєкт закону №3800», — вважає почесний президент асоціації Даніель Майданик.

Однак у законопроєкту будуть і противники – лобі власників облгазів. На думку директора Центру досліджень енергетики Олександра Харченка, спецрахунки – це тільки один з елементів цього законопроєкту, який може істотно поліпшити роботу газового ринку, але проти якого будуть налаштовані облгази. Він пояснив, що сьогодні на ринку є проблема доступу постачальників газу до інформації про кінцевого споживача. Зокрема, якщо постачальник одержує заяву від потенційного клієнта, що той хоче купувати у нього газ, то не має можливості перевірити, чи є у клієнта борги перед попереднім постачальником. Найбільшу абонентську базу тримають облгази РГК, яка контролює близько 70% поставок газу побутовим споживачам. Олександр Харченко пояснив, що пропонований законопроєкт врегулює обмін цією інформацією і вона стане доступною для трейдерів газу.

Один з авторів законопроєкту депутат Анатолій Костюх розповів «ДС», що також очікує сильний опір прийняттю цього законопроєкту — через розподільчі рахунки і зобов'язання облгазів ділитися інформацією про споживача. На його думку, законопроєкт, швидше за все, буде розглянуто восени цього року. «Я вважаю цілком імовірним, що профільний комітет підтримає таку ініціативу», — сказав він.

    Реклама на dsnews.ua