• USD 26.3
  • EUR 30.6
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Екс-міністр економіки Польщі закликав владу України не зосереджуватися на імпорт електроенергії з Росії та Білорусі

Реклама на dsnews.ua
У країнах Центральної Європи є системний попит на електроенергію, її експорт з України забезпечить економічне зростання країні і стабілізацію енергобезпеки в регіоні. Для цього Україні потрібно не зосереджуватися на імпорт електроенергії з РФ і Білорусі

Про це заявив екс-міністр економіки Польщі Яцек Піхота в інтерв'ю виданню Expro Consulting, передають "Українські новини".

"Факти і дані показують, що імпорт енергії в першу чергу з нульовими викидами СО2 був би дуже корисним. Експорт з України є важливим потенціалом для стабілізації енергетичної безпеки регіону Центральної Європи. Польща переконалася в цьому на власному досвіді в серпні і вересні 2015 року. Тоді вперше за новітню економічну історію країни, Польща потрапила у серйозна енергетична криза. Тільки завдяки допомозі України, яка відновила експорт електроенергії в Польщу, вдалося мінімізувати серйозні втрати для польської промисловості та бізнесу", - зазначив Піхота.

Він зазначив, що системний попит на електроенергію з України існує не тільки в Польщі, але практично у всіх країнах регіону - від Угорщини, Румунії, Словаччини до Чехії. Він також нагадав, що в 2025 році країни Балтії синхронізуються з Європейським Союзом, що означає відключення від енергосистеми Білорусі та Росії. Тому попит на струм зросте ще більше, а в Україні є значний потенціал, щоб його задовольнити.

"Виникне новий головний фактор збільшення попиту на електроенергію. Також виникає питання, як забезпечити енергетичну безпеку регіону. Здається, що відповідь полягає в потенціал та можливості України як країни, яка обрала інтеграцію з європейською енергосистемою замість російської", - зазначив Піхота.

На його думку, важливо, щоб представники української влади визнавали довгостроковий потенціал України, як цінність і джерело можливих доходів країни. І розуміли важливість геополітичної ролі енергетичного сектору України. Тому екс-міністр енергетики Польщі закликав українську владу проаналізувати попит на струм в центрально-європейському регіоні і можливості його експорту, а не зосереджуватися на імпорті з Росії та Білорусі.

"Я закликаю міністра енергетики України проаналізувати ринок та попит у Центральній Європі. Ознайомтеся із звітами консалтингових компаній, експертів і незалежних інститутів, а також зустрічами з бізнес-організаціями. Я також закликаю український уряд глибоко проаналізувати джерела економічного розвитку країни", - сказав Піхота.

Нагадаємо, з 1 жовтня через "поправки Геруса" почався комерційний імпорт електроенергії з Росії. За першу половину жовтня імпорт електроенергії з РФ зріс майже в два рази, в листопаді він збільшився в порівнянні з середньодобовим показником за жовтень в 3 рази - до 12 млн кВт-год/добу.

Раніше голова Всеукраїнської енергетичної асамблеї і екс-міністр енергетики Іван Плачков заявив, що імпорт електроенергії з Росії виключає інтеграцію української енергосистеми з єдиною європейською енергосистемою (синхронізація з ENTSO-E дозволила б почати масштабний експорт української електроенергії в Європу).

"Ми будемо на "голці", з якої не зможемо зіскочити. Тому план інтеграції в європейський ринок, на якому базувалися всі реформи в енергетиці, який є нашим зобов'язанням перед європейцями, буде провалений. Відмова від синхронізації з ENTSO-E - це вирок для енергетичної галузі України", - стверджує Плачков.

    Реклама на dsnews.ua