• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Є у "курки" Коболєва золоті яйця? Скільки коштує українська ГТС

Глава "Нафтогазу" оцінив українську ГТС у 30 млрд. доларів
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

На тлі газових пертурбацій і судових процесів в Стокгольмському арбітражі "ДС" зібрала думки експертів про те, у скільки оцінюється вартість української газотранспортної системи.

Голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв:

Ми оцінюємо ГТС в цифру, близьку до $30 млрд. багато В чому вартість ГТС України визначається тим фактом, чи транзит після 2019 року. Від цього ця цифра коливатиметься від мільярдів до десятків мільярдів. Якщо буде реалізований проект "Північний потік-2" та проект "Турецький потік" у варіанті двох ліній, то припускаю, що по території України, швидше за все, взагалі не буде ніякого транзиту, що, я б припустив, знизить вартість ГТС України приблизно раз у п'ять.

Директор консалтингової компанії ExPro Геннадій Кобаль:

Оцінку української ГТС вже проводили кілька разів, починаючи з 90-х років. Але говорити про її вартість можна лише у прив'язці до транзиту російського газу: якщо російський газ буде йти через Україну, то її ціна може бути і $30 млрд. Якщо ж транзит буде знижуватися, то буде падати і вартість ГТС. Тому в цьому питанні багато залежить від позиції Росії, і від будівництва газоповодов в обхід України - Northstream-2 і "Турецького потоку".

Реклама на dsnews.ua

Також на вартість ГТС впливає і фактор власного видобутку: чим більше видобуваємо газу, тим більше транспортуємо, і тим вище вартість ГТС.

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко:

Для того, щоб оцінити українську ГТС, необхідно провести серйозну роботу і це справа не одного місяця. Така оцінка буде коштувати великих грошей.

На оцінку ГТС впливають кілька чинників: її завантаженість, рівень тарифів, технічний стан і обсяг капітальних фондів. Завантаженість нашої газотранспортної системи не прогнозированна, рівень тарифів відрізняється від ринкових в Європі: тарифи на зберігання газу та транспортування російського газу, можна сказати, дещо занижені.

Якщо говорити заздалегідь, то на мою думку, оцінка в 30 млрд. доларів дещо завищена, але я не претендую на істину в останній інстанції.

    Реклама на dsnews.ua