• USD 28
  • EUR 33.2
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Розкуркулити Євросоюз. Чи може Україна стати звалищем "євроблях" в обмін на гроші

Чи зможе Україна обміняти "євробляхи" на доступ до фінансування від ЄС на екологічну модернізацію промисловості

Автомобілі з єврономерами/ua.news
Автомобілі з єврономерами/ua.news
Реклама на dsnews.ua

Креатив без шансів

Україна могла б отримати компенсацію від країн Європейського Союзу за те, що фактично покращує його екологію, скуповуючи старі автомобілі, які в Україні прозвали "євробляхами", заявив заступник міністра економіки, торговий представник Тарас Качка.

"Нам потрібно не забувати про той великий подарунок, який ми зробили Європейському Союзу, викупивши всі "євробляхи", які псують повітря в містах. Думаю, нам потрібно ставити питання про те, що ЄС, особливо Польща та Литва, повинні нам ще заплатити за те, що ми фактично своїм здоровʼям і поганим повітрям допомагаємо ЄС домагатися викликів щодо змін клімату та "зеленій угоді", — заявив він.

Однак чи є в України шанси реально отримати подібну компенсацію і яким чином це можна було б зробити?

Виходячи з реалій, домагатися подібної компенсації, використовуючи лише механізм тиску на Європейський Союз, наприклад, за допомогою судових позовів, не має ніякого сенсу — українська влада, по-перше, вибудовує партнерські відносини з ЄС, а по-друге, шансів на позитивний результат практично немає.

Денис Соловей, адвокат компанії Gracers Law Firm, зазначив, що Україна не є учасником "зеленої угоди" країн ЄС (European Green Deal. — "ДС"), і підстав у нас вимагати компенсацію немає — це не передбачено ні Угодою про асоціацію України і ЄС, ні будь-якими іншими документами. Тому, на думку юриста, подібне нереалістично, та й схожих випадків у світовій практиці не існує.

Крім того, алогічно вимагати компенсації за екологічну шкоду, якщо українські громадяни добровільно скуповують старі автомобілі, а влада — знижує вимоги до них у плані екостандартів. Денис Соловей нагадав, що в грудні 2019 р. Верховна Рада відклала до 2025 р. підвищення екологічних вимог до нових автомобілів до рівня євро-6.

А може, стратегічний задум?

Утім, кажучи про компенсацію за поліпшення навколишнього середовища Євросоюзу, Тарас Качка, швидше за все, мав на увазі наступне.

Сьогодні ЄС уже задекларував курс European Green Deal, який передбачає до 2050 р. повну відмову країн, що входять до нього, від використання викопних джерел палива і поліпшення екологічних нормативів діяльності його економіки до рівня, коли вона стане екологічно нейтральною. ЄС планує через 30 років знизити викиди СО2 до обсягів їх природного поглинання природою. Це буде глобальна програма перебудови економіки з одночасним підвищенням екологічних стандартів, вартість якої, за попередніми розрахунками, оцінюється в 1 трлн євро.

Але курс European Green Deal, який передбачає кардинальне скорочення викидів СО2, торкнеться не тільки країни Євросоюзу. Про свої плани стати кліматично нейтральними вже заявили Японія, Південна Корея, а також Китай, хоча і з деякою відстрочкою.

European Green Deal передбачатиме вимоги щодо скорочення викидів не тільки для країн ЄС, а й для країн-партнерів. Зокрема, Європейський Союз вже з 2021 р. може ввести так званий Carbon Border Adjustment Mechanism — заходи щодо третіх країн, які будуть стимулювати її сусідів також знижувати викиди СО2. Це можуть бути як митні збори, податки, так і квоти на імпорт в ЄС продукції, при виробництві якої використовується значна частка "вуглеводневої" енергії, що дає значні викиди СО2.

Іншими словами, українські товари, що поставляються в Європу, можуть отримати чергове обмеження, якщо наша продукція все ще буде вироблятися з використанням вуглеводневої енергії.

Україна вже заявила про те, що хоче тісніше співпрацювати з ЄС у сфері впровадження European Green Deal, і навіть створила міжвідомчу робочу групу. Очікується, що буде розроблена і спільна з ЄС дорожня карта досягнення Україною цілей European Green Deal.

При чому ж тут "євробляхи"? Справа в тому, що на сферу транспорту в ЄС припадає близько чверті всіх викидів СО2, і їх планується скоротити за рахунок переведення на більш екологічні види палива, велике поширення там отримають електрокари. Природно, що армада дизельних і бензинових автомобілів (особливо якщо буде істотно скорочено оподаткування при імпорті б/у автомобілів в Україну), які сьогодні їздять по дорогах Європи, може виявитися в нашій країні. І якраз цей момент і може бути предметом торгу української влади з ЄС: ми беремо собі ваші старі "брудні" автомобілі в обмін на щось, що і може служити як раз тією "компенсацією", про яку говорив Тарас Качка. Що це може бути за "компенсація" — поки говорити складно. Тут вибір варіантів надзвичайно широкий.

Ласі варіанти

Наприклад, українська енергетика і промисловість за рівнем викидів СО2 значно поступається навіть нинішнім екологічним стандартам у країнах ЄС, не кажучи вже про тих, які повинні бути досягнуті в результаті реалізації European Green Deal. Європейці для модернізації своєї економіки створюють Фонд Справедливого Переходу (JTF) в обсязі близько 100 млрд євро, за рахунок коштів якого планують фінансувати проєкти, спрямовані на відмову від використання викопного палива. Українська влада зацікавлена в тому, щоб отримати доступ до коштів цього фонду, оскільки, на відміну від ЄС, Україна не може субсидувати свою економіку при реалізації проєктів, спрямованих на кардинальне підвищення екологічних стандартів.

При цьому б/у автомобілі в Україні навряд чи істотно погіршать екологічну ситуацію. За підрахунками "CASE Україна", сьогодні основним джерелом викидів СО2 в країні є енергетика (тобто вугільні теплові електростанції), на частку яких припадає 55,2% всіх викидів. Далі йдуть промисловість з її 10,2% викидів СО2, потім — інший дорожній транспорт (6,9%) і тільки потім йдуть легкові автомобілі з часткою 6,4% викидів СО2.

Як зазначає "CASE Україна", до 28% автопарку України становить радянський і російський автопром випуску 90-х, який має найвищий рівень викидів — 17,8 г СО2 на 1 км пробігу. Для порівняння: викиди СО2 автомобілів стандарту євро-2 складають 2,2 г на 1 км пробігу, євро-4 — один грам. Це означає, що різке збільшення кількості "євроблях" на дорогах може ще й поліпшити стан навколишнього середовища — за рахунок витіснення ще більш "брудних" автомобілів Made in USSR.

А може, хвилинна слабкість?

Утім, такі припущення можуть втілитися в життя лише при дуже вдалому збігу обставин. І ще не факт, що у заступника міністра саме такі стратегічні плани державника. Можливо, заяву про компенсації ЄС за "євробляхи" було хвилинним бажанням зловити хайп на інформаційній хвилі. У нас зараз це модно …

    Реклама на dsnews.ua