• USD 27.2
  • EUR 30.9
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Газ знову подорожчав. Що ми побачимо в платіжках за опалення

"Нафтогаз України" підвищив ціну газу для теплокомуненерго в грудні цього року на 13% — до 6103,1 грн за 1 тис. куб. м. Як це відіб'ється на платіжках українців?

калькулятор
Нинішнє підвищення вартості газу однозначно призведе до подорожчання тепла для кінцевих споживачів/vchaspik.ua
Реклама на dsnews.ua

Газ дорожчає

Згідно з повідомленням НАК "Нафтогаз України" за підсумками грудня оптова ціна газу для підприємств теплокомуненерго склала 6103,1 грн за 1 тис. кубометрів без урахування ПДВ і витрат на транспортування.

З початку осені вартість блакитного палива для ТКЕ стабільно зростає. Так, ціна газу в жовтні виросла в порівнянні з вереснем на 24% — до 5374,1 грн за 1 тис. куб. м, у листопаді — тільки на 1 грн, а груднева ціна в порівнянні з листопадовою вища вже на 13,5%.

"Нафтогаз" пояснює зростання цін для тепловиків просто: вартість газу розраховується відповідно до постанови Кабміну №867 від 19 жовтня 2018 р., з урахуванням змін котирувань на європейських газових хабах. Тобто зростає ціна на газ в Європі, підвищується його ціна і для теплокомуненерго.

Тарифна історія

Однак після подорожчання газу споживачам слід чекати і підвищення цін на тепло.

Основна складова тарифу, що виставляється споживачам тепловиками, — це витрати на покупку газу, вони можуть досягати 80-85% від вартості тепла. Тому чим дорожчий газ, тим більше витрати і тим вище повинні бути тарифи на тепло. Починаючи з 1 листопада 2018 р., за рішенням Кабміну вартість газу при розрахунку цих тарифів була встановлена на рівні 6235 грн за 1 тис. куб. м.

Реклама на dsnews.ua

Однак на початку 2020 р. ціни на газ почали знижуватися, і тому Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) в березні прийняла рішення знизити тарифи на тепло в середньому на 11,7% у порівнянні з січневими. Але і після цього газ дешевшав — у травні цього року оптова ціна опустилася до 2,3 тис. грн, що було вже на 51% нижче січневих котирувань.

Однак таку низьку вартість блакитного палива в тариф на тепло закласти не можна було — ціни знову повинні були піти вгору, і ТКЕ не змогли б купувати газ за цінами 2,3 тис. грн за 1 тис. куб. м.

Тому уряд пішов на компромісний крок: 10 червня прийняв постанову №467, якою встановив новий порядок формування тарифів на опалення, згідно з яким ТКЕ повинні були закладати в тариф середню ціну природного газу за попередній опалювальний сезон. Для сезону 2019-2020 рр. середня ціна газу становила 4048 грн за 1 тис. куб. м, і саме її ТКЕ слід закласти в тариф на свої послуги в опалювальний сезон 2020-2021 рр.

Подарунок під ялинку

Однак ціни з початком осені стали рости, і ТКЕ прогнозовано стали вимагати від НКРЕКУ підвищити їм тарифи на свої послуги теплопостачання. Наприклад, компанія "Миколаївоблтеплоенерго" повідомила, що з 1 грудня вартість 1 Гкал для населення підвищується з 1652,32 грн до 1999,08 грн. Компанія так і вказала, що перегляд тарифу пов'язаний з подорожчанням газу — якщо навесні цього року його ціна для ТКЕ була затверджена на рівні 4886,50 грн за 1 тис. куб. м (з ПДВ), то тепер ціна ресурсу від "Нафтогазу" зросла до 6599,44 грн за 1 тис. куб. м (з ПДВ). "Тобто відбулося зростання в ціні на 35%. Щоб утримати тарифи на тепло від подорожчання, ціна на енергоносії повинна триматися на рівні минулих опалювальних сезонів", — відзначили в компанії.

З 1 грудня виросли тарифи на тепло і в Одесі — НКРЕКУ підвищила для комунального підприємства тариф з 1474,69 грн за 1 Гкал до 1813,94 грн (з ПДВ).

30 листопада НКРЕКУ збільшила тариф на опалення ще для одного теплокомуненерго — концерну "Міські теплові мережі" (Запоріжжя) — з 1481,07 грн за 1 Гкал до 1655,08 грн.

Правда, таке підвищення голова громадської організації "Житловий союз України" Олександр Скубченко вважає незаконним. Оскільки діє порядок формування тарифів, затверджений Кабміном, згідно з яким береться середня ціна газу за попередній опалювальний сезон, зараз вона повинна складати 4048 грн за 1 тис. куб. м, як ми і згадували вище. "Законним способом вони підняти тарифи не можуть. А незаконним — як зазвичай, можуть робити все, що завгодно", — сказав експерт.

У свою чергу, представник "Союзу споживачів комунальних послуг" Олег Попенко розповів "ДС", що нинішнє підвищення вартості газу однозначно призведе до подорожчання тепла для кінцевих споживачів.

"Уже зараз багато ТКЕ подали в НКРЕКУ нові тарифи на узгодження, а Харків підняв тарифи на тепло і гарячу воду самостійно. Якщо зараз споживач у Києві платить 38,5 грн за кв. м (якщо немає обліку тепла в багатоквартирному будинку) і квартира в 50 кв. м обходиться в 1900 грн, то після подорожчання газу споживач буде платити 45-47 грн за кв. м, або 2300-2400 грн. Фактично платіжка на тепло збільшується на 400-600 грн на місяць. Якщо говорити про гарячу воді, то орієнтовно її вартість виросте на 20-25 грн у середньому за 1 куб. м. Якщо сім'я з трьох осіб споживає близько трьох кубів, то платіжка на гарячу воду зросте на 60-70 грн у місяць ", — сказав він .

За словами Олега Попенка, підвищення тарифів через зростання ціни газу споживачі відчують у березні, коли прийдуть платіжки за лютий.

Зрозуміло, що все сказане щодо тарифів на тепло стосується тих, хто користується послугами централізованого опалення. Однак і власників газових котлів теж чекає неприємний сюрприз.

Доставка газу також подорожчає

Крім підвищення тарифу на тепло, з нового року подорожчає вартість послуг облгазів з доставки ресурсу. Відповідні рішення затвердила НКРЕКУ 16 грудня. Тарифи виростуть у залежності від облгазу в півтора-два рази. Зокрема, наприклад, нинішній тариф для "Київоблгазу" (тут і далі — без ПДВ) підвищиться з 0,81 до 1,45 грн за 1 куб м, для "Херсонгаз" — з 0,94 до 1,68 грн, для "Кіровоградгазу" — з 0,87 до 1,6 грн, для "Маріупольгаз" — з 1,09 грн до 1,53 грн за 1 куб. м.

При цьому слід пам'ятати, що плата за розподіл нараховується однаковими платежами щомісяця і може відрізнятися у споживачів, що проживають поруч. Для того щоб зрозуміти, скільки доведеться платити за доставку газу, потрібно обсяг спожитого в минулому році газу помножити на тариф свого облгазу і розділити на 12. Це і буде плата за доставку газу в місяць у наступному році.

    Реклама на dsnews.ua