• USD 28.2
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

Новий контролер. Чи стане скраплений газ краще за вказівкою уряду

Тепер за якість скрапленого газу буде відповідати Держекоінспекція, але у неї на це немає ні можливостей, ні ресурсів

Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Кабінет Міністрів на засіданні 29 липня затвердив Технічний регламент про вимоги до скрапленого газу для автомобільного транспорту, комунально-побутового споживання та промислових цілей, повідомила прес-служба Міністерства енергетики.

Відомство зазначає, що мета цього документа – встановлення єдиних обов'язкових для застосування і виконання вимог щодо якості скрапленого газу.

«Прийняття постанови сприятиме забезпеченню ринку якісним скрапленим газом, а також дозволить запобігти нецільовому застосування газу, призначегоно для комунально-побутового споживання та промислових цілей, для використання його в якості палива для автотранспортних засобів», — повідомило Міненерго.

Директор спеціальних програм НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев пояснив «ДС», що в Україні за рік продається понад 1 млн т зрідженого нафтового газу (90% з нього — в якості палива для автомобілів). Це паливо реалізується через кілька тисяч газових модулів, але поки не був прийнятий технічний регламент, не існувало нормативного документа, який би визначав вимоги до характеристик (як експлуатаційних, екологічних, і всіх інших) скрапленого нафтового газу.

«Не було жодного документу, за яким споживач, держава і взагалі будь хто міг би встановити, наякыльки якісне та безпечне паливо йому пропонують, і чи пропонують йому взагалі паливо для автомобіля чи газ для промислово-побутового призначення. Тому значення цього документа для всіх учасників ринку – від постачальників до споживачів – дуже складно переоцінити», — сказав він.

Геннадій Рябцев зазначив, що стандарт на скраплений автомобільний газ був затверджений ще раніше, але він в Україні не обов'язковий для виконання: «Це справа добровільна, і ніхто не може бути покараний за порушення стандарту».

У свою чергу виконавчий директор Української асоціації скрапленого газу Олег Широков розповів «ДС», що Асоціація добивалася введення технічного регламенту на скраплений газ ще з 2017 р. Це, за його словами, мало не єдиний продукт, який досі не мав такого регламенту. Крім того, через відсутність техрегламенту на скраплений газ його як тільки не називали – СУГ, газ нафтовий зріджений, всього було близько 5 різних назв. «Та всіх відсутність єдиної назви постійно вводила в оману. Тепер техрегламент чітко визначив назву – скраплений газ. І тільки так тепер він буде проходити по всім нормативним документам», — сказав він.

Реклама на dsnews.ua

Крім того, техрегламент чітко встановив сфери використання скрапленого газу: автомобільний газ може застосовуватися тільки в якості палива для автомобілів, комунально-побутовий – для потреб населення і промисловості, кожен з цих видів скрапленого газу має свій стандарт. Тепер затвердженим технічним регламентом може користуватися і митниця, яка оформляє імпорт цього палива на кордоні, і контролюючий орган, який стежитиме за якістю продукту.

Питання якості скрапленого газу — досить гостре: учасники ринку вказують на цю проблему вже не перший рік. Але вона кардинально так досі і не вирішена. Геннадій Рябцев зазначив, що виконання постанови Кабміну в частині контролю якості скрапленого газу поки видається проблематичним. Хоча Держекоінспекція тепер, після прийняття техрегламенту, і зобов'язана стежити за якістю скрапленого газу (як і до цього вона повинна була стежити за якістю бензину та дизельного палива), але у неї немає на це можливостей.

«У неї немає ні лабораторій, ні обладнання, ні персоналу, ні юристів, ні територіальних підрозділів. А чому? А тому що її самої майже немає – раніше було прийнято рішення Держекоінспекцію перетворити в Державну природоохоронну службу, але цей процес зупинили на півдорозі. Її начебто почали ліквідовувати, але не доліквідували. І зараз, коли Держекоінспекція каже: «дайте нам фінансування», їм відповідають – але ж ви повинні бути ліквідовані», — пояснив Геннадій Рябцев.

Експерт додав, що в Україні з кожної тонни реалізованого палива стягується акцизний збір, то є необхідно у бюджеті та податковому кодексі передбачити спрямування частини коштів від цього збору на фінансування системи контролю якості палива в країні. Також потрібно посилити відповідальність за продаж неякісного палива або того, яке не відповідає вимогам технічного регламенту. «Відповідальність повинна бути кримінально, а не адміністративною, за прикладом європейських країн або Росії, де десятки власників автозаправних станцій вже сидять у в'язниці за торгівлю віслючою сечею», — сказав він.

Так що на практиці споживачам поки що рано сподіватися на поліпшення характеристик скрапленого газу. Однак сам факт появи базового документа — важливий крок до контролю якості.

    Реклама на dsnews.ua