• USD 39.9
  • EUR 43.3
  • GBP 50.9
Спецпроєкти

Глава Нацбанку Смолій йде. Що це означає (коротко)

Яків Смолій ніколи не керував Нацбанком і був номінальною фігурою. Але його заява (а воно буде підтримане Радою) відкриває шлях Зеленському поставити свою людину і зачистити НБУ від людей Гонтарєвої
Яків Смолій. Фото: УНІАН
Яків Смолій. Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Ні для кого не секрет, що реальним керівником НБУ після відставки Валерії Гонтарєвої (вона, де-факто, бігла, розуміючи всі наслідки банкопаду) спочатку продовжувала бути сама Гонтарєва, потім її замінила Катерина Рожкова. І все це час саме Рожкова керувала НБУ, а Смолій був якимсь фасадом.

Якщо говорити про політику НБУ імені Смолія, то її можна звести до кількох речей. Перше - створення держави в державі. Нацбанк виходив з того, що його єдина завдання - таргетування інфляції. Зростання економіки, відновлення кредитування та ін. його не цікавили. Звідси і повне небажання навіть пробувати сідати за стіл переговорів з Кабміном. Друге - це піраміда облігацій, прибутковість яких в певні моменти перевищувала 25%. І все це прикривалося чудовими стосунками з МВФ, який у своєму меморандумі виділяв НБУ (разом з НАБУ) як священну корову. І саме тому, вважалося, що сколупнути Смолія буде неможливо.

Ще раз повторюся: з дня свого призначення Смолій був англійською королевою, але саме за його імунітетом (він обраний Радою на 5 років) ховалися заступники: Рожкова, Чурий і Сологуб, які продовжували працювати виключно у фарватері Валерії Гонтарєвої.

Смолій давно вагався і був готовий йти у відставку ще місяць тому, але тоді його зупинила Рожкова, вказавши на повну підтримку МВФ. Нинішня відставка пов'язана з двома подіями. Насамперед, вчора Рада НБУ не продовжив контракт із заступником Смолія Чурием (один з головних ідеологів наднизької інфляції, яка другий рік поспіль вбиває експортерів, а разом з ними і бюджет). Смолій вважав, що рада продовжить контракт, адже один з членів Ради ніби перейшов на бік Рожкової, Смолій і До вважали, що у них є більшість у Раді. Але ця затія провалилася і Чурия прокотили.

Потім Рада Нацбанку визнав роботу НБУ провальною, а в четвер парламент має голосувати звіт центробанку. У середу у Смолія і ряду інших високопоставлених чиновників було тривале нарада у президента, після якого Смолій зламався і написав заяву.

Тепер, очевидно, Рада повинна підтримати цю заяву. І тут перед нами з'являється дві перспективи: або призначать адекватної людини, яка розуміє, що НБУ - це не держава в державі, або призначать когось під тиском МВФ.

Головних кандидатів поки троє: Богдан Данилишин, Кирило Шевченко та Володимир Лавренчук. Хоча зараз всі групи впливу будуть пробувати ставити своїх кандидатів.

Реклама на dsnews.ua

Насправді, Зеленському потрібно робити бліцкриг і ставити якомога швидше нового голови НБУ. Інакше пташенята Гонтарєвої під чітким тиском МВФ спробують його переграти.

І тут важливий ще один факт. Відставка команди Гонтарєвої відкриває перспективу зрозуміти, хто і скільки заробив на банкопаде. Саме тому так активно певні групи включилися у нагнітання страхів про падіння гривні.

    Реклама на dsnews.ua