• USD 40.1
  • EUR 43.5
  • GBP 51
Спецпроєкти

Глобальне похмілля. Як Китай зрозумів, що перетиснув півсвіту своїм "поясом"

Азіатські і європейські країни починають усвідомлювати, в яку кабалу вони потрапили, погодившись на багатомільярдні інвестиції у рамках китайської глобальної ініціативи "Один пояс - один шлях"
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Жаир Больсонару переміг на виборах президента Бразилії в жовтні, побудувавши передвиборну кампанію на антикитайських гаслах. "Китай не купує в Бразилії. Він купує саму Бразилію", - часто повторював на передвиборних ралі майбутній президент-популіст. Сьогодні на переоцінці економічного впливу Китаю будують свої політичні платформи опозитні сили в Кенії, Замбії і Таїланді (можна тут додати - які рвуться до влади - хоча не обов'язково - саме слово платформа має на увазі весь цей движ). У Шрі-Ланці та Малайзії новообрані уряду "заморозили" багатомільярдні китайські проекти, трактуючи їх як загрозу національній безпеці. Після зміни прокитайского президента Мальдівських островів Абдулли Ямини у вересні виявилося, що країна має Китаю суму, рівну 20% її ВВП. За підрахунками американського Center for Global Development, вісім країн, включаючи Мальдіви, Пакистан, Лаос, Монголію і Джібуті, знаходяться на порозі боргової кризи, спровокованої зобов'язаннями за китайськими інвестиційними кредитами.

Кінець першої фази

"Перша фаза ініціативи "Один пояс -один шлях" завершена, - цитує агентство Bloomberg керівника німецького фонду Marshall Fund Asia Ендрю Смолла. - Нова модель поки ще не з'явилася, але очевидно, що стара, заснована на активній скупівлі інфраструктурних об'єктів, вже працювати не буде". По закінченні п'яти років з моменту оголошення глобальної ініціативи накопичилися численні факти і докази, що китайські компанії за кордоном часто нехтували етичними і правовими нормами, працювали непрозоро, не гребували підкупами і шантажем. "Токсичність" китайських інвестицій досягла критичного рівня, і азіатським урядам не залишається нічого іншого, як відмовлятися від вигідних проектів, навіть незважаючи на те, що альтернативних джерел фінансування немає і не передбачається.

Згідно з прогнозами Азіатського Банку Розвитку загальна потреба азіатських країн інвестиції в інфраструктурні проекти становить $26 трлн на найближчі 10 років. До недавніх пір китайські гроші в рамках проекту "Один пояс - один шлях" були єдиною можливістю будувати нові автомагістралі, мости, морські порти або високовольтні лінії електропередачі.

"Проблема в тому, що абсолютна більшість іноземних проектів китайських компаній реалізовуються під вивіскою "Один пояс - один шлях". Без такого маркування компаніям складно отримати схвалення Пекіна на великі закордонні інвестиції, і, як наслідок, - отримати лазівку для виведення грошей за межі Китаю, - говорить в інтерв'ю CNN професор Університету Фулбрайт (В'єтнам) Крістофер Болдінг.

У свою чергу офіційний Пекін був не проти, щоб глобальна корпоративна експансія розгорталася під прапором "Один пояс - один шлях".

"Тут логіка проста: якщо китайська корпорація досягає успіху за кордоном, Пекін отримує дивіденди у вигляді посилення політичного та економічного впливу в країні або регіоні. Якщо у вас виникають проблеми, то китайське уряд відмежовується від неї, зберігаючи репутацію надійного партнера, а козлами відпущення стають менеджери", - пояснює професор Массачусетського Університету Стефен Платт, спеціалізується на історії Китаю. Він додає, що подібна тактика Китаю була характерна в часи "опіумних війн".

Реклама на dsnews.ua

Але дистанціюватися від корпорацій з підмоченою репутацією правлячій еліті Китаю не завжди вдається. Навіть у найбільш, на перший погляд, прозорою приватної китайської компанії при ретельному аналізі часто можна розгледіти "партійні вуха", тобто приховану зв'язок комуністичними босами.

Як на практиці організована китайська експансія

На прикладі злету і падіння приватної енергокомпанії CEFC China Energy американська медійна корпорація CNN продемонструвала, як реалізовується китайська інвестиційна експансія під вивіскою "Один пояс - один шлях" і до чого це призводить. China Energy потрапила в об'єктиви західних ЗМІ у 2014 р., коли компанія провернула радий великих угод у Чехії, включаючи купівлю найстарішого футбольного клубу країни "Славія" (Прага), великої пивоварні, частки в авиагруппе Travel Service і інвестбанку J&T Finance Group, медиаиздательства і декількох великих офісних будівель в столиці.

Для Китаю це була політична перемога: до 2003 року, коли президентом країни був антикомуніст Вацлав Гавел, китайсько-чеські відносини носили стриманий, формальний характер. А пізніше президент Земан виявився не настільки принциповим. Він, навпаки, тільки вітав інвестиції від China Energy, зробивши главу китайської компанії - Е Джанминга - своїм економічним радником. У відповідь на таку люб'язність чеська Home Credit, що належить найбагатшій людині країни Петру Келльнеру, стала першою серед західних компаній, кому китайської уряд дозволив видавати споживчі кредити в Китаї.

Після того, як Пекін отримав чеську платформу для просування своїх товарів у Європейському Союзі, почався зоряний час China Energy і її керівника Е Джанминга. Компанія уклала багатомільйонні операції в Грузії і Казахстані, вклала $900 млн видобуток нафти в ОАЕ, купувала елітну нерухомість в Гонгконзі і Нью-Йорку. У прес-релізах China Energy завжди підкреслювала, що ці угоди укладаються в рамках ініціативи "Один пояс - один шлях". У 2017 р. компанія зайняла 222 сходинку в рейтингу Fortune 500 з доходом $40 млрд, а її глава - друге місце в рейтингу Forbes "40 найбагатших людей до 40 років". У тому ж 2017-му China Energy була в кроці від своєї найбільшої угоди - купівлі за $9 млрд 14% "Роснефти".

Але картковий будиночок розвалився після того, як в листопаді 2017 р. американська ФБР заарештувала Патріка Хо-чі Пінгу, керівника неурядової організації China Energy Fund Committee (CEFC) при ООН, заснованої China Energy. Розкрилися факти спроб підкупу з боку НУО ряду лідерів африканських країн. Зокрема, йшлося про хабар у розмірі $3 млн президента Чаду Ідріссу Дебі і підкуп міністра закордонних справ Уганди Сему Кутесе, який займав у той час пост президента Генеральної Асамблеї ООН. Американські спецслужби виявили прямий зв'язок між неурядовою організацією і China Energy.

Це поставило у вкрай незручне становище багатьох західних дипломатів і політиків, активно відвідували часті заходи CEFC. "Всі були впевнені, що НУО - це фінансована урядом організація, промотирующая ініціативу "Один пояс - один шлях", - зізнався CNN Х'ю Уайт, професор Австралійського Національного Університету, відвідав одне із зібрань CEFC в 2015 р.

Бий своїх

Запятнавшая себе компанія швидко канула в небуття. У березні цього року китайське видання Caixin опублікувало матеріал про брудних оборудках China Energy, підкресливши, що компанія - мильна бульбашка, існував за рахунок кредитів, які бралися для погашення попередніх заборгованостей. Щоправда, гроші в борг China Energy брала в основному у держбанку China Development Bank. Компанію націоналізували, а Е Джанминга закрили в китайській в'язниці, де його слід губиться. Таким чином Пекін як би вибачився за свого недбайливого співвітчизника, який нібито використовував благородну ініціативу "колії" у своїх особистих інтересах.

Але американські журналісти простежили зв'язок Е Джанминга з китайської партійною верхівкою і поставили під сумнів його особисту "незалежність" в провертанні сумнівних угод. Молодий лісник Е дуже швидко став мільярдером завдяки родинним зв'язкам в партійному керівництві провінції Фуцзянь, звідки починав своє політичне сходження нинішній лідер країни Сі Цзяньпін.

"В уряді Китаю усвідомлюють, що інвестиційна експансія в межах Одного поясу - одного шляху" мала певні перекоси і що багато чого потрібно міняти в цій стратегії", - пише агентство Bloomberg, посилаючись на свої джерела, близькі до китайської політичної верхівки. Якими будуть ці зміни, поки не зовсім зрозуміло. Як один з найбільш обговорюваних варіантів - відмова від Пекіна монополії на "Один пояс - один шлях" і включення до ініціативу, приміром, корпорацій Японії. Також нова стратегія буде формуватися в міру розгортання або згортання китайсько-американської торгової війни. Україні пощастило не "вляпатися" в першу фазу "Одного поясу - одного шляху". Але коли настане друга - більш прозора - гріх буде відмовлятися від китайських грошей.

    Реклама на dsnews.ua