• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Гра на інтерес. Чому банкіри, страховики та автосалони ополчилися проти "евробляхеров"

Буквально за останні три роки в Україні сформувалася значна прошарок автовласників з непевними правами власності на свої автомобілі
Фото: novonews.net
Фото: novonews.net
Реклама на dsnews.ua

Мова йде про тих автомобілістів, які їздять на старих машинах, зареєстрованих у країнах Євросоюзу, — найчастіше це Литва, Польща, Словаччина. За ними закріпилося прізвисько "евробляхеры", із-за того що на їхніх автомобілях встановлені реєстраційні номери ("бляшанки" або "бляхи") країн ЄС. Власники автомобілів з іноземною реєстрацією не платять ні мит та акцизних зборів, податку на автотранспорт, ні страховки. За різними оцінками, зараз в країні від 0,5 млн до 3 млн таких "евроавтомобилистов", і всі вони викликають роздратування не тільки у митників, поліції і страховиків. Зуб на них точать продавці нових машин, розуміючи, що втрачають потенційних клієнтів, а разом з ними і банкіри, до яких все рідше звертаються за кредитами на нові авто.

Але саму щиру неприязнь до "евробляхерам" відчувають їх колеги на автомобілі з українськими номерами, особливо ті, хто ще не погасив кредит на покупку свого чотириколісного друга.

Винагороду не дають, або стамбульскоподданные

Юридичні лазівки дозволяють в Україні користуватися автомашинами з іноземною реєстрацією без постановки їх на місцевий облік, а значить, без сплати мит та акцизних зборів, які в сукупності можуть перевищити вартість самого транспортного засобу. За діючими правилами самі високі мита і збори на ввезені з-за кордону уживані автомобілі віком від п'яти років і вище. Якщо в країнах Євросоюзу десятирічні "БМВ" чи "ауді" можна купити за 1500 євро, то витрати на їх розмитнення і постановку на облік в Україні (з отриманням вітчизняних номерів) складуть від 3 тис. до 6 тис. євро залежно від об'єму двигуна.

Уряд такі загороджувальні правила митного оформлення уживаних автомобілів пояснює захистом вітчизняних автовиробників. Але на ділі український автопром вже кілька років поспіль утримує виробництво на символічному рівні в кілька тисяч машин. І такі правила ввезення найбільше вигідні імпортерам нових автомобілів, для яких розчистили ринок від конкурентів, тобто дешевих машин з пробігом по європейських дорогах і з європейським сервісом.

І лазівка в щільному фіскальному паркані була знайдена — і навіть кілька. Зараз використовують кілька легальних або сірих (тобто не зовсім легальних) схем завезення і експлуатації в Україні уживаних автомобілів з Європи. Найпоширеніші з них — це ввезення в митних режимах "транзит" або "тимчасове ввезення" за Стамбульської конвенції. Вже налагоджені канали продажів уживаних автомобілів з Польщі та Литви за Стамбульської конвенції, коли покупцеві надають весь необхідний пакет документів, після чого такий транспорт може протягом року їздити дорогами України. Більш того, відлік часу перебування в Україні обнуляється після перетину кордону і повернення назад.

Дві сторони "евробляхи"

Реклама на dsnews.ua

В результаті Україну буквально заполонили автомобілі з іноземною реєстрацією, які використовують українці. Особливо багато їх в прикордонних регіонах — на Закарпатті, у Волинській, Львівській та Рівненській областях, а також у столиці. Точної кількості "евроавтомобилей" державні органи не можуть назвати, враховуючи, що вони регулярно перетинають кордон, щоб відразу ж повернутися.
У громадській організації "Авто Євро Сила" (АЕС) запевняють, що українці експлуатують майже 3 млн автомобілів з європейськими номерами. "Абсолютно точної цифри немає. Але у нас є офіційні дані про те, що в квітні цього року в країні було 2,2 млн машин з іноземною реєстрацією. І плюс до цього кожен місяць до нас ввозять близько 50 тис. автомобілів на єврономерах", — сказав один з лідерів АЕС Олег Ярошевич.

З такими цифрами категорично не згодні автоімпортери, яких лякає суспільний резонанс у зв'язку зі спробами перекрити канали постачання в Україну вживаних авто. На думку генерального директора Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олега Назаренка, дані АЕС завищені в кілька десятків разів. "Мені відомо про запит народного депутата в ГФС, і там є цифра, що з початку року ввезена 61 тис. автомашин, а кордон вони перетнули 1,5 млн разів. Звідси і беруться розповіді про мільйони автомобілів", — сказав Олег Назаренко.

У той же час, спираючись на дані ГФС, можна зрозуміти, що насправді цифрами маніпулюють як представники АЕС, так і автоімпортери.

Ввезення автомобілів в режимі "тимчасове ввезення" або "транзит" (тис. шт.)

Таким чином, з урахуванням обмежень по терміну перебування в Україні кількість автомобілів на "евробляхах" в країні коливається на рівні близько 300 тис. Тим не менш динаміка їх приросту вражає — за останній час в'їзд такого автотранспорту подвоївся. Ввезення нових автомобілів теж зростає, але не настільки вражаючими темпами.

Імпорт автомобілів зі сплатою митних платежів та зборів (тис. шт.)

Як би те ні було, але столиця за рівнем автомобілізації вже обігнала не тільки Стамбул, але навіть Нью-Йорк. Інша справа, приріст у Києві забезпечений в основному за рахунок автомашин у віці від п'яти років і вище, тобто саме тієї категорії транспортних засобів, які масово завозять з Європи завдяки Стамбульської конвенції. За першу половину 2017 р., відзначають в "Укравтопромі", кількість б/у легкових автомобілів, проданих на первинному ринку України, збільшилася майже в шість разів.

Рівень автомобілізації (автомобілів на 1000 жителів)

Головна причина феномену "евроблях" — дешевизна автомашин. А для того, щоб українці купували нові автомашини, необхідні доступні кредити.

Але з цим поки що не складається. "У цьому році частка продажів нових машин в кредит склала 10% з усієї кількості нових автомобілів, що відповідає показнику 2015 р.", — говорить начальник управління продажів кредитних продуктів Укрсоцбанку Тетяна Нікітіна.

Одним з аргументів для критики експлуатації машин з іноземною реєстрацією є побоювання, що старі автомобілі після поломок будуть кинуті в Україні як автохлам. І ця теза активно підтримують власники автосалонів, додаючи до цього міркування про те, що торгівля новими автомобілями створює робочі місця продавців, автослюсарів. Але навіть десятирічна іномарка зараз не залежиться кинутої на узбіччі української дороги — її швидко евакуювали місцеві умільці для розбору і подальшої торгівлі запчастинами. Все ж середній вік машин, поставлених на облік в Україні, перевищує 14 років. Тому нинішній ввезення старих авто з Європи можна вважати деяким оновленням. Так і з зростанням автопарку в країні, навіть старого, все більш затребуваними будуть автослюсаря — і це теж нові робочі місця. І не виключено, що з часом дійде і до виробництва автозапчастин, без всяких загороджувальних мит.

Зі збільшенням в автопотоке кількості автомобілів з іноземними номерами все гострішою постають проблеми, пов'язані з їх напівлегальної експлуатацією.

В першу чергу це відсутність полісів "автоцивілки", з-за чого незахищеними виявляються всі інші учасники дорожнього руху. По-друге, фактична безкарність водіїв на "евробляхах". Юридичним власником такого транспортного засобу є фірма з Польщі чи Литви, як правило, діє на папері - вона і видає доручення на право керування. І у випадку аварії з вини водія такої машини той може покинути місце події разом з пакетом документів і довіреністю. Після чого поліції практично неможливо знайти того, хто був за кермом.

Що ж стосується сплати податків, то власники автомашин з еврономерами оплачують лише дорожній збір, який включений у вартість палива. В іншому ж це своєрідний "офшор" на колесах, що і дратує колег на машини з українськими номерами.

В таких умовах просто необхідно сформувати прості і недорогі правила розмитнення та реєстрації автомобілів, при яких були створені рівні умови для всіх автомобілістів. Для чого доведеться зняти загороджувальні митні та акцизні ставки, створені лобістами автовиробників та автоімпортерів.

    Реклама на dsnews.ua