• USD 39.9
  • EUR 43.3
  • GBP 50.9
Спецпроєкти

Ім'я для бульби. Як ЄБРР та ініціатива Євросоюзу EU4Business сприяють розвитку українського агросектору

"Компанія "Агріко Україна" починала свій бізнес як компанія-імпортер насіння картоплі з Нідерландів, які купували українські фермери, а потім перейшла і на вирощування насіння в Україні", — починає свою розповідь про бізнесі директор компанії Микола Гордійчук
Реклама на dsnews.ua

Однак бізнес повинен рости і розвиватися далі, тому компанія вирішила зайнятися вирощуванням ще і столової картоплі.

Спочатку "Агріко Україна" продавала в торговельні мережі картоплю, що називається, "насипом". "Однак ми побачили, що, якщо в торговельну мережу приходить інший постачальник, нас легко можна замінити. До того ж, якщо в покупців виникає питання про якість товару чи уточнення по сертифікації, важко знайти інформацію про постачальника, немає контактів і інших даних компанії. Тоді у нас і виникла ідея придумати свою торгову марку і вже з неї заходити в мережі", - говорить Микола Гордійчук і наводить приклади Канади і Голландії, де компанії-виробники з власними брендами успішні на ринку.

Дуже допоміг у створенні власної торгової марки грант на реалізацію консалтингового проекту, який був виділений компанії Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) в рамках EU4Business - ініціативи Євросоюзу з підтримки малого та середнього бізнесу в країнах Східного партнерства. Фінансування, пошук і перевірка консалтингової компанії, а також супровідні роботи при підготовці і підписанні контракту і окремо контроль за якістю надаваних послуг здійснювалися безпосередньо представниками ЄБРР. "У таких випадках грант покриває 50% від вартості всього проекту. Ми залучили креативне агентство Arriba (Харків), яке розробило для нас торговельну марку Papas. Подали в ЄБРР всі документи і отримали позитивну відповідь щодо компенсації", - розповів Микола Гордійчук.

Співпрацею з Європейським банком реконструкції та розвитку директор компанії задоволений: сьогодні малому і середньому бізнесу важко зорієнтуватися у величезному потоці інформації та пропозицій, а ініціатива ЄС EU4Business, яку частково імплементує ЄБРР, пропонує саме те, що потрібно приватним підприємствам. "Крім того, участь у подібному проекті дуже дисциплінує, оскільки привчаєшся вести звітність і дивитися на свій бізнес як на системний, замислюєшся про його майбутнє, адже бренд або торгова марка - це речі не на один день, а на перспективу", - міркує Микола Гордійчук.

Сьогодні в бізнесі "Агріко Україна" продаж брендованого картоплі Papas займає лише 10%, однак у компанії розраховують, що через п'ять років це буде більше 50%. Власна торговельна марка дає приріст у капіталізації компанії і допомагає будувати клієнтоорієнтований бізнес.

Дуже допомогло "Агріко Україна" спілкування з Асоціацією шеф-кухарів України. Як каже Микола Гордійчук, у компанії 22 сорти картоплі, і кухарі змогли визначити, який з них підходить для варіння, а який - для смаження або запікання. При цьому для кухаря ресторану дуже важливо постійно і без перебоїв отримувати саме той сорт картоплі, який підходить найкраще для приготування конкретних блюд. Це наштовхнуло компанію на думку, що такий вибір не менш важливий і для домогосподарки, яка купує продукти в супермаркеті. "Агріко Україна" переконалася в цьому, коли почала працювати з мережею магазинів GoodWine, постачаючи туди свій брендований картоплю.

"У GoodWine заявили, що якраз шукали, щоб хтось постачав їм картоплю стабільної якості із зазначенням: це - для варіння, а це - для смаження або запікання", - говорить Микола Гордійчук.

Реклама на dsnews.ua

Після того як "Агріко Україна" почала працювати з GoodWine, інші торговельні мережі також захотіли отримувати їх брендований картопля, який ідеально підходить покупцеві. "У підсумку ми підписали контракт з МЕТРО Cash&Carry, а потім з нами зв'язалися з LeSilpo", - розповідає директор "Агріко Україна".

"Агріко Україна" отримала бренд на картоплю лише у вересні минулого року, але за рахунок збільшення продажів продукції витрати безпосередньо на створення бренду вже повністю окупилися.

У 2016 р. було підписано угоду між ЄС і Європейським банком реконструкції і розвитку про надання 40 млн євро на консультаційну, інформаційну, навчальну, фінансову та іншу підтримку малим і середнім підприємствам (МСП) в Україні.

В рамках цієї підтримки банк допомагає МСП залучати висококваліфікованих місцевих консультантів та міжнародних експертів-практиків, здатних якісно трансформувати їх бізнес, і надає гранти для часткової компенсації вартості консалтингового проекту.

    Реклама на dsnews.ua