• USD 39.8
  • EUR 42.4
  • GBP 49.5
Спецпроєкти

Іванющенко "злився" з київського аеропорту

Компанія, яку пов'язують з побіжним екс-"регіоналом", продала 50%-ву частку в операторі столичного аеропорту Василю Хмельницькому
Фото: http://bykvu.com/
Фото: http://bykvu.com/
Реклама на dsnews.ua

Аеропорт "Київ" більше не входить в сферу впливу структур, які вважаються близькими до колишньому депутату Верховної Ради від Партії регіонів Юрію Іванющенко. Як з'ясувала "ДС", одеська компанія "Фріланс-транс", якій до останнього часу належала 50%-ва частка в ТОВ "Майстер-авіа" — структурі, що виробляє повне наземне обслуговування рейсів, що вилітають і прибувають в аеропорт "Київ" (Жуляни), і володіє його міжнародним терміналом А, — позбулася свого пакета. Тепер "Майстер-авіа" на двох володіють кіпрська Master Avia Holdings (Cyprus) Limited (90%) і компанія з управління активами "Ніка-інвест" (10%). Бенефіціарами першої числяться столичні бізнесмени, засновники Київської інвестиційної групи Василь Хмельницький і Андрій Іванов, а другий — їх молодший партнер, голова ради директорів "Майстер-авіа" Денис Костржевський.

Як повідомляла "ДС", "Майстер-авіа" з'явилася на українському небосхилі влітку 2010 року, незабаром після приходу до влади Віктора Януковича. Тоді компанія отримала в оренду від Київської міської ради на 49 років майновий комплекс комунального підприємства "Міжнародний аеропорт "Київ". Правда, оформлення контролю над цим активом у "Майстер-авіа", яка була створена не чужими Хмельницькому (тоді — депутату Верховної Ради від Партії регіонів) КУА "Авалон" і ТОВ "Авиагрупп", затягнулося. Палиці в колеса йому почав вставляти російський мільярдер Віктор Вексельберг, компанія "Промсоцрозвиток" якого також претендувала на отримання в оренду повітряних воріт української столиці.

"Промсоцрозвиток" звернулася в суди, в яких, правда, успіх йому не супроводжував: в листопаді 2010 р. Окружний адміністративний суд Києва відмовився скасувати рішення Київради від 8 липня 2010 р. про передачу аеропорту в оренду "Майстер-авіа", а в лютому 2011 р. це рішення підтвердила апеляційна інстанція. У проміжку між цими вердиктами, в лютому 2011 р., київські депутати повторно затвердили компанію Хмельницького в ролі орендаря "Києва". А вже в травні того ж року стало відомо, що у розпорядника повітряних воріт столиці з'явився новий співвласник — згадана компанія "Фріланс-транс". Вона була прописана в Єнакієвому (Донецька обл.) за однією адресою з філією ТОВ "УГК-2000". Його президентом до обрання у Верховну Раду за списками Партії регіонів вважався Юрій Іванющенко, більш відомий у вузьких колах як Юра Єнакієвський, який став на той час одним з головних "смотрящих" від Віктора Януковича над низкою ключових галузей України.

Навесні 2012 р. у "Майстер-авіа" з'явився новий пасажирський термінал А, після чого справи компанії пішли вгору. За підсумками 2012 р. вона обслужила 860 тис. пасажирів — на 83% більше, ніж у 2011 р. А в 2013 р. пасажиропотік зріс більше ніж в два рази, до 1,184 млн чол. Тоді ж "Майстер-авіа" відкрила новий бізнес-термінал для обслуговування приватних рейсів і, окрилена фінансовими успіхами (в 2013 р. виручка склала близько 160 млн грн., а чистий прибуток — 50 млн грн.), замахнулася на масштабну реконструкцію з досягненням показника в 10 млн пасажирів до 2018 р.

Однак цього так і не судилося збутися. У 2014 р. режим Януковича впав, Іванющенко разом зі своїм патроном зник у Росії, яка анексувала Крим, розв'язала війну на Донбасі і обмежила вивіз товарів з нашої країни, завдавши тяжкої шкоди українській економіці. Пасажиропотік столичного аеропорту обвалився за підсумками 2014 р. до 1,1 млн чол. і впав ще на 13% в 2015 р. — до 945 тис. чол.

Втім, навряд чи саме ці чинники вплинули на рішення засновника компанії "Фріланс-транс" (остання після втечі Іванющенка з країни переїхала з Єнакієвого до Одеси і назвала своїм бенефіціаром маловідомого юриста з Південної Африки Віллема Мартинуса де Біра) вийти з цього проекту

За даними "ДС", на початку нинішнього року в ГПУ, що розслідувала обставини входження одеського ринку "Сьомий кілометр" у сферу впливу Іванющенка, не на жарт зацікавилися діяльністю столичного аеропорту
Реклама на dsnews.ua

"ТОВ "Майстер-авіа" з метою легалізації коштів, одержаних від спільної діяльності з управління аеропортом "Київ", перераховувало більшу частину коштів на рахунки ТОВ "Фріланс-транс", які в подальшому конвертувалися через підприємства, що мають ознаки фіктивності, та фактично використовувалися для розкрадання державних коштів аеропорту "Київ" і мінімізації податкових зобов'язань", — такі висновки Генпрокуратури були процитовані в лютневому визначенні Печерського райсуду. Останній санкціонував виїмку документів, що стосуються "Фріланс-транс", в близькому до Іванющенко банку "ТК Кредит", в який незадовго до цього НБУ ввів тимчасову адміністрацію через непрозору структуру власності. Швидше за все, саме це і змусило Хмельницького активізувати переговори з проблемним партнером, які нещодавно увінчалися успіхом.

    Реклама на dsnews.ua