• USD 28.4
  • EUR 33.8
  • GBP 38
Спецпроєкти

Подвійний тариф. Як українців змусять заплатити за "зелених" енергетиків

Уряд збирається випустити облігації внутрішньої держпозики (ОВДП) на 20 млрд грн, за рахунок яких будуть погашені борги перед власниками сонячних і вітрових електростанцій

Борги по "зеленому" тарифу пропонують гасити за рахунок випуску облігацій внутрішньої позики
Борги по "зеленому" тарифу пропонують гасити за рахунок випуску облігацій внутрішньої позики / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Борги "зеленим" погасять через ОВДП

Влада, яка намагається розрулити кризу неплатежів в енергетиці, вирішила вдатися до старого перевіреного способу погашення боргів — перекласти їх на плечі всіх громадян України. Антикризовий енергетичний штаб запропонував закрити борги перед "зеленою" енергетикою за рахунок випуску ОВДП, погашення яких, як відомо, здійснюється з бюджету, тобто за рахунок наших з вами податків. Таким чином, борги перед "зеленою" енергетикою оплатить пересічний українець.

Нагадаємо, що спроби приборкати зростання заборгованості перед "зеленою" енергетикою робляться останні кілька місяців. Зокрема, в липні Верховна Рада навіть прийняла спеціальний закон, за яким тарифи для генерації з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) були знижені на 7,5–15%. Однак проблему вирішити так і не вдалося — станом на 1 серпня борг держпідприємства "Гарантований покупець" ( "ГарПок") перед компаніями "зеленої" енергетики досяг 22,4 млрд грн, а до кінця року дефіцит коштів "ГарПоку" для компенсації "зеленого" тарифу становитиме 18,8 млрд грн. При цьому основна причина дефіциту — низькі розрахунки з "ГарПоком" іншої державної компанії — "Укренерго".

Тому на засіданні Антикризового енергетичного штабу і було прийнято рішення, що борг "ГарПока" перед компаніями, що працюють на поновлюваних джерелах енергії, буде погашений за рахунок держбюджету і випуску ОВДП.

При цьому 24 вересня до Верховної Ради депутати вже подали проєкт закону №4151, який передбачає реалізацію цього плану. Згідно з законопроєктом Міністерство фінансів за рішенням Кабміну здійснить випуск ОВДП на суму 20 млрд грн, гроші від продажу ОВДП будуть надані компанії "Укренерго", вона сплатить свої борги "ГарПок", а той розрахується з боргами перед "зеленою" енергетикою.

Законопроєкт передбачає, що за рахунок випуску ОВДП буде погашено 8,96 млрд грн боргів (або 40% боргу "ГарПока", який виник станом на 1 серпня цього року) і 10,64 млрд грн боргів, які зʼявляться в період серпеня–груденя 2020 р.

Одна з причин появи боргів перед "зеленою" енергетикою — бурхливе зростання її потужностей в останні роки, яке відбувалося у звʼязку з тим, що на законодавчому рівні було закріплено стабільний рівень тарифів на вироблену цими станціями електроенергію, а також гарантований її викуп. Просто кажучи, побудувавши сонячну або вітрову електростанцію, інвестори були спокійні: гроші за продану електроенергію вони отримають у будь-якому разі.

Реклама на dsnews.ua

Як уже писала "ДС", " зелений" тариф до його зниження цього року становив від 9,2 до 46 євроцентів за 1 кВт·год в залежності від типу станції і дати її введення в експлуатацію. Усереднений тариф — близько 5 грн за 1 кВт·год (що, наприклад, в рази вище, ніж на електроенергію АЕС). Тому тільки за 2017 р. потужність "зеленої" енергетики зросла на 30%, в 2018 р. — вже на 66% і в 2019 р. — втричі. А чим більше станцій було побудовано, тим більше грошей з ринку вони забирали.

Стара схема

Подібна схема погашення боргів уже діяла раніше, але це стосувалося газової сфери. Ще до марафону підвищення цін на газ для населення, який стартував з 2014 р., продаж блакитного палива громадянам за пільговими цінами приносила "Нафтогазу України" щорічно багатомільярдні збитки. Щоб компанія не стала банкрутом, влада проводила її докапіталізацію за рахунок тих самих ОВДП. "Нафтогаз" ці папери продавав і гасив збитки.

Таким чином, виходило, що населення, наповнюючи бюджет своїми податками, частина з яких ішла на погашення паперів, компенсувало тим самим збитки "Нафтогазу". Або, якщо хочете, населення доплачувало за газ понад ті пільгові тарифи, які діяли офіційно.

Та сама схема працюватиме і цього разу — борги "зеленої" енергетики погасять за рахунок випуску ОВДП, а папери будуть погашені через певний час за рахунок держбюджету. Тобто в тому числі і за рахунок наших з вами податків. Таким чином, населення в майбутньому доплатить за те, що сьогодні отримує електроенергію за пільговим тарифом. До речі, саме низькі тарифи на електроенергію для населення (поряд з високою оплатою "зеленої" генерації) і є однією з причин кризи неплатежів на ринку електроенергії.

Обіцяють погасити всі борги

Погашення боргів "зеленої" генерації за рахунок державної кишені було передбачено і меморандумом, який Кабмін підписав з "зеленою" генерацією 11 червня цього року. В рамках меморандуму уряд пообіцяв, що борг в 14 млрд грн буде погашений до кінця 2021 р., в тому числі 40% — в четвертому кварталі поточного, решту — по 15% щокварталу в 2021 р.

Однак наскільки Кабміну вдасться виконати обіцянку — ще велике питання. Адже ступінь розрахунків протягом року була дуже нерівномірною і сукупно з січня і станом на 10 вересня становить лише 32%. Зокрема, якщо в січні–лютому "зелена" енергетика отримувала 100% належних їй грошей, то в березні — 47%, в квітні–травні — 5%, в червні — 4%, в липні — 3,5%. У серпні розрахунки з цією генерацією виросли до 65%, а за 10 днів вересня становлять 51%.

Утім, нещодавно премʼєр-міністр Денис Шмигаль пообіцяв, що у вересні поточні розрахунки з "зеленою" енергетикою вийдуть на 100%. Але якщо цього не вдасться зробити, борги продовжать накопичуватися.

Перекласти борг на онуків

ОВДП якого терміну обігу будуть випущені, в законопроєкті не вказано — імовірно, це будуть вирішувати Мінфін або Кабмін. Якщо законопроєкт приймуть, граничний розмір дефіциту держбюджету нинішнього року зросте з 298,4 млрд до 318 млрд грн. Незрозуміло, правда, як на це відреагує МВФ, який пильно стежить за цим показником.

На думку економічного експерта Олексія Куща, випуск ОВДП навіть на 20 млрд грн — це негатив для української економіки. При цьому, зазначив експерт, чинна влада останнім часом дуже часто почала вдаватися до вирішення проблем шляхом збільшення боргів. Зокрема, за допомогою запозичень Мінфін викупив ВВП-варанти, в липні за рахунок залучення боргів на $2 млрд були викуплені євробонди на $800 млн з терміном погашення в 2021–2022 рр.

"Уряд діє, як дитина, яка, прибираючи свою кімнату, ховає іграшки під ліжко і думає, якщо їх не видно, то все в порядку. Так само і з випуском ОВДП на 20 млрд — це просто камуфлювання проблеми. Який в цьому сенс? Ці гроші все одно доведеться погашати. Це фактично означає перекласти проблему, яка виникла в результаті структурних перекосів на ринку електроенергії в частині тарифоутворення, на плечі майбутніх поколінь і урядів", — сказав він.

На думку Олексія Куща, якщо схема з погашенням боргів "зеленої" енергетики буде реалізована за рахунок ОВДП, то вона може вплинути на курс гривні. "Ці гроші будуть виплачені власникам "зелених" активів і будуть репатрійовані за кордон. Це можна відразу вважати мінус з рахунку золотовалютних резервів НБУ", — сказав фінансовий аналітик.

За словами Куща, в результаті структурних дисбалансів на ринку енергетики формується дефіцит оборотних коштів в обсязі близько 30 млрд грн на рік, і уряд випробував кілька сценаріїв, щоб вирішити цю проблему: планувалося вилучити ці гроші у "Енергоатома", підвищити тариф на передачу електроенергії для "Укренерго". Але ці сценарії не спрацювали. Також обговорювалося питання про те, щоб демонтувати соціальні пільги для населення, тобто підвищити тарифи. Але в світлі прийдешніх виборів і соціальної напруженості вирішили не робити і цього. В результаті влада прийшли до останнього варіанту — перекласти розрахунок по боргах на потім.

Фото: Depositphotos

    Реклама на dsnews.ua