• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Через скасування графікових перевезень Україна може програти конкуренцію на глобальному агроринку, — ЗМІ

Реклама на dsnews.ua

Відмова Укрзалізниці від графікових перевезень у пік агросезону може зірвати експортні зобов'язання виробників та України в цілому

Про це повідомляє 24 канал.

Видання нагадує, з 18 вересня Укрзалізниця припиняє дію договору про перевезення вантажів за розкладом руху маршрутних поїздів. Причиною стало розслідування АМКУ за скаргою найбільших металургійних компаній. АМКУ визнав графікових перевезення такими, що створюють нерівні умови для власників вантажів. При звичайних перевезеннях відправник не може впливати на терміни доставки і обслуговується в порядку черги. Це провокувало дефіцит вагонів у розпал сезону, який припадає на 4 квартал. У минулому році УЗ запропонувала перевезення по фіксованому графіку. Нова послуга принесла компанії додатково близько 207 млн грн прибутку та істотно прискорила відправку вантажів.

Рух за розкладом маршрутних поїздів відповідає концепції «точної залізниці» (Precision Scheduled Railroading), яку впроваджують залізниці світу, зокрема США і Канади. За підсумками жовтня-грудня 2019 року, в Україні частка графікових перевезень у загальному обсязі транспортування зерна склала 37%. При цьому частка маршрутизації зернових у країнах-конкурентах досягає 70%.

«У порівнянні з розвиненими країнами, рівень маршрутизації в Україні дуже низький. Через це виробники програють конкуренцію на глобальному ринку в швидкості і вартості перевезень. У цьому контексті відмова від графікових перевезень — алогічне й антинаукове рішення», — повідомляє видання.

У минулому маркетинговому році графікові перевезення підвищили прогнозованість використання рухомого складу, скоротили дефіцит вагонів і в цілому позитивно позначилися на пропускній здатності залізниці. Зараз же АМКУ поставив під загрозу перевезення і змушує виробників у розпал сезону в екстреному порядку диверсифікувати логістику.

Нагадаємо, ще в червні в офіційній відповіді АМКУ менеджмент Укрзалізниці заперечував той факт, що графікові відправки створюють нерівні умови перевезення вантажів, і навпаки, засвідчував збільшення обсягів завдяки цій послузі. Однак вже сьогодні залізничний оператор не вбачає доцільності у її продовженні.

Розслідування АМКУ і вимушене рішення Укрзалізниці може призвести до зриву експортних поставок України, що негативно позначиться на всій економіці, пише 24 канал. АПК — ключовий відправник вантажів залізницею. Частка аграрного експорту в усіх валютних надходженнях у країну складає 40%. У минулому році Україна посіла друге місце в світі з експорту зернових у світі ($ 9,6 млрд). Подальше зростання стримується обмеженнями в надійному, швидкому і точному транспортуванні продукції до морських портів.

    Реклама на dsnews.ua