• USD 26.7
  • EUR 31.3
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Кадрове "перезавантаження" в "УЗ" могли організувати міжнародні партнери України, — ЗМІ

Рішення РНБО про введення тимчасової адміністрації в "Укрзалізниці" і звільнення всього складу правління і наглядової ради могло бути ініційовано міжнародними партнерами України, які визнали неефективність реформи корпоративного управління на держпідприємствах

Реклама на dsnews.ua

Видання нагадує, що члени наглядової ради "Укрзалізниці" відрізняються активною участю в різного роду скандалах замість того, щоб займатися розвитком компанії і передавати їй свій досвід з інших сфер. На прикладі Сергія Лещенка ЗМІ та експерти регулярно вказують, що серед членів наглядової ради є люди, які абсолютно не розбираються в залізниці.

"Тим не менш, багато спостерігачів стверджують, що Лещенкові місце в наглядовій раді дісталося не просто так — а з подачі великого постачальника коліс для "УЗ" - компанії Інтерпайп Віктора Пінчука", — йдеться в матеріалі.

Також інтереси цього олігарха нібито лобіював відомий західний економіст, який часто коментує питання, пов'язані з Україною, Андерс Аслунд. З ним теж пов'язані певні скандали в наглядовій раді. Наприклад, він вирішив звільнитися, коли під тиском громадськості було прийнято рішення знизити для членів наглядової ради зарплати або на певний час взагалі від них відмовитися.

Інтереси логістичного бізнесу лобіює і литовець Адомас Аудіцкас, який також входить до наглядової ради "УЗ". Його підозрюють в сприянні постачанню вживаних вагонів з Росії, які несуть пряму загрозу для безпеки перевезень як вантажів, так і пасажирів. У його офісі правоохоронці навіть проводили обшуки, а його прізвище прямо фігурувала в кримінальних виробництвах по цих епізодах.

Багато скандалів, які пов'язані з наглядовою радою "УЗ", так і залишаються в колі залізничників, однак їх результати дуже чуйно відстежують іноземні кредитори. Наприклад, екстопменеджер компанії Іраклі Езгубая розповідав про те, як наглядова рада в інтересах приватного бізнесу заблокувала створення і розвиток філії "УЗ Карго".

Всі ці та багато інших фактів з історії наглядової ради "Укрзалізниці" довгий час ігнорувалися Кабміном. Навіть коли тимчасова слідча комісія Верховної Ради з питань зловживань на залізниці закликала звільнити наглядову раду разом з правлінням через участь в різних схемах і махінаціях — її думку проігнорували, — пишуть журналісти.

"Ситуація змінилася, коли в уряді почали отримувати сигнали від посольств "Великої сімки", країни якої більше за інших ратували за проведення в Україні реформи корпоративного управління держпідприємств. Сигнали полягали в тому, що експеримент з "Укрзалізницею", судячи з усього, закінчений і визнаний невдалим, тому його необхідно терміново згортати і шукати інші, альтернативні "історії успіху". У інших держпідприємствах. Чому було прийнято таке рішення? Тому що іноземці — як виявилося, навіть з самої кришталево чистою репутацією — не рятують компанію від багатомільярдних розкрадань. А в змові з правлінням вони взагалі "творять чудеса", — наголошується в матеріалі.

Журналісти додають, що на думку західних експертів, "досягнення" "Укрзалізниці", про які недавно писала в своїй довідкової записці Служба безпеки України, краще наводити як приклад при вивченні Кримінального кодексу, ніж при описі "кращих практик".

"Відповідні сигнали отримали і в апараті Ради нацбезпеки." Укрзалізниця "вже стояла на порядку денному, проте саме завдяки нашим "західним партнерам", в тексті довідкових матеріалів СБУ з'явилася пряма рекомендація відсторонити керівництво та наглядову раду "УЗ" до формування повноцінних органів управління за стандартами OECD. Приблизно такий же текст в результаті перекочував в рішення РНБО, яким уряду дано протокольне доручення розібратися в ситуації.

Надалі "корпоративне перезавантаження в "УЗ" з легкої руки наших західних партнерів, в першу чергу, посольств Великої сімки, дозволить запустити аналогічні процеси й в інших держкомпаніях. Хоча цілком можливо, що спочатку для цього теж знадобиться перелік "аргументів" від Служби безпеки, а потім — рішення РНБО", — резюмує видання.

    Реклама на dsnews.ua