• USD 29.3
  • EUR 30.5
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Ноу-хау від Ernst&Young. Як картопля з городу стала в Україні тіньовою економікою

Нове дослідження показало рівень тіньової економіки в 23,8% ВВП. Розберемося, чому цей показник не такий високий, як по багатьом іншим метрик
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Короткі результати дослідження Ernst&Young, виконані за підтримки Мінекономрозвитку, НБУ, Держслужби статистики та Mastercard про рівень тіньової економіки за 2018 р., були оприлюднені 18 лютого. На підставі даних про фінансових розрахунках між підприємствами розмір тіньової економіки в Україні в 2018 р. склав 23,8% ВВП, або 846 млрд грн. Для порівняння: Ernst&Young проводила подібні дослідження у 33 країнах світу, в тому числі в Чехії, Польщі, Словенії, Словаччини, Хорватії, Болгарії, Боснії і Герцеговині, і там її рівень коливався від 10,1 до 26,9% ВВП.

При цьому аналітики вирішили розділити тіньову економіку на дві частини. Перша - це 19,7 з 23,8% тіньового ВВП України (702 млрд грн) - готівкова тіньова економіка. А друга - 4,1% ВВП (144 млрд грн) - домашнє виробництво товарів для власного кінцевого споживання, або так звана негрошова тіньова економіка. Докладного опису, що собою представляє друга складова, поки немає, можливо, вона з'явиться в повному варіанті дослідження, яке в НБУ обіцяють оприлюднити у березні. Але дуже дивно, чому в тіньову економіку було записані ті товари, які українці самі для себе роблять. Коли, наприклад, українець виростив на своєму городі картопля і сам його з'їв, не заплативши при цьому податків.

Тіньова економіка України

При цьому у своєму дослідженні автори поділяють готівкову тіньову економіку на "последственную" (наслідкову) і "пасивну" в залежності від того, хто від неї виграє. У першому випадку обидві сторони угоди отримують вигоду від неї, наприклад, коли замовник при оплаті товару готівкою не вимагає рахунку і отримує за це знижку, а постачальник, не реєструючи транзакцію, економить на податкових витратах. А в "пасивній" тіньовій економіці вигоду отримує тільки продавець товару або послуги, коли продає її за готівку без чека і не платить податки. Дослідження показує, що більше чверті (26,2%) обсягу готівкової тіньової економіки (що становить 5,3% ВВП, або 190 млрд грн) - "последственная", коли ініціаторами розрахунків готівкою виступають обидві сторони - покупець і продавець. А решта 73,8% (це 14,4% ВВП, або 512 млрд грн) - це "пасивна", ініціатор якого - продавець.

Тому зниження рівня готівкових розрахунків, на думку чиновників, може стати дієвим засобом для детінізації. Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Сергій Ніколайчук заявив, що серед пріоритетів його міністерства - легалізація трудових відносин та економічної активності в цілому і розвиток безготівкових розрахунків може бути одним з методів досягнення мети. Додамо, що в Україні вже понад 333 тис. POS-терміналів, і вісім з 10 операцій за платіжними картками є безготівковими. Однак на сьогодні лише 38% малого і середнього бізнесу в Україні надають клієнтам можливість оплачувати послуги і товари безготівковими грошима, а 62% підприємств, відповідно, працюють виключно з готівкою.


У дослідженні також є перелік потенційних рецептів для зниження рівня пасивної тіньової економіки та стимулювання розвитку безготівкових платежів: впровадження виключно в безготівковій формі соцвиплат, податкових пільг, встановлення торговельних POS-терміналів представниками малого та середнього бізнесу, а також додаткове стимулювання торговців до проведення безготівкових розрахунків. Попередні дослідження в європейських країнах показують, що збільшення удвічі частки безготівкових платежів сприяє зниженню рівня тіньової економіки на 0,6-0,7 ВВП, а доходи держави збільшуються на 0,1-0,8% ВВП.


Примітно, що інші дослідження показують набагато більший рівень тіньової економіки в Україні в 2018 р. Причина - у використанні інших методів підрахунку. Наприклад, Київський міжнародний інститут соціології нарахував тіньову економіку в 47,2% ВВП - за результатами вибіркового опитування підприємств та моделювання. А за розрахунками Мінекономрозвитку, тіньова економіка склала 30% від ВВП. Однак міністерство використовує кілька методів визначення тіні в економіці. "Електричний" - це розрахунок виходячи з рівня споживання електроенергії, "монетарний" - виходячи з кількості грошей, що обслуговують економіку. А також метод, що порівнює витрати населення і обороти офіційної роздрібної торгівлі, і, нарешті, метод збитковості підприємств. Згідно з "електричним" методом рівень тіньової економіки в 2018 р. 27% ВВП, за монетарним методом - 39%, за видатками/обороту - 46%, по збитковості підприємств - 18%.

Реклама на dsnews.ua

Тут важливо підкреслити, що поняття "тіньова економіка" розмито і при кожному методі її розрахунку наповнюється трохи різним змістом. Приміром, якщо "електричним" методом вимірюється загальний обсяг виробництва, то в дослідженні Ernst&Young мова йде про тіньових розрахунках. Таким чином, кожна метрика доповнює загальну картину, але не є вичерпною.

    Реклама на dsnews.ua