• USD 28.2
  • EUR 34.1
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Зміцнення гривні. Що відбувається з валютою і якою буде курс долара

Великі зовнішні запозичення і рекордні продажі ОВДП дозволили залучити до бюджету значні суми і зміцнили національну валюту

Експерти прогнозують, що гривня зміцнюватиметься і далі
Експерти прогнозують, що гривня зміцнюватиметься і далі / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Гривня в грудні суттєво додала у вазі, пробивши психологічну позначку в 28 грн за долар. Ще 2 грудня курс долара Національного банку України був на піковій позначці в 28,56 грн, а вже 14 грудня опустився до 27,97 грн. Наступного ддня, 15 грудня, нацвалюта зміцнилася ще більше — до 27,87 грн/$ за офіційним курсом.

Причини зміцнення гривні

Політичний фактор

Президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак нарахував кілька причин зміцнення курсу гривні. Деякі з них — політичні. Наприклад, це вдала поїздка голови Національного банку України Кирила Шевченка до Вашингтона для пошуку взаєморозуміння з нашими партнерами. Також був прийнятий закон про покарання за незаконне збагачення, і разом з позитивною взаємодією з Венеціанською комісією це дає реальні підстави для відновлення співпраці з МВФ.

Макрофінансова допомога

По-перше, це новина про виділення Європейським Союзом 600 млн євро макрофінансової допомоги. А крім того, Україна уклала зі Світовим банком угоду про виділення додаткового фінансування, яке буде направлене на подолання наслідків пандемії, в розмірі $300 млн. З цієї суми $170 млн надійдуть до бюджету вже до закінчення поточного року.

Продаж держоблігацій

Реклама на dsnews.ua

Звичайно ж, дуже істотну роль в зміцненні гривні зіграли запозичення: 11 грудня Міністерство фінансів розмістило євробонди на $600 млн під 6,2% річних з погашенням у 2033 р., а також ОВДП на суму понад 10 млрд грн, з них понад 2 млрд — це купівля паперів нерезидентами, які для оплати паперів продавали валюту.

Крім того, 15 грудня на аукціоні з продажу ОВДП Мінфін залучив до держбюджету 51,4 млрд грн — рекордний обсяг запозичень протягом одного аукціону за цей рік. Для порівняння: аналогічний обсяг запозичень міністерство змогло отримати лише в травні, і то упродовж цілого місяця. При цьому 32,5 млрд грн було залучено за рахунок розміщення "коротких" ОВДП з терміном обігу 3–10 місяців, тобто погашати ці позики потрібно буде, починаючи з березня наступного року.

Михайло Демків, фінансовий аналітик групи ICU, зазначив, що з початку березня цього року було всього кілька днів, коли обсяги вкладень іноземних інвесторів в ОВДП росли, але це були мляві цифри, тоді як 9 грудня інвестори придбали паперів одразу на $15 млн. "Звичайно, на тлі 128 млрд грн, які спостерігалися в лютому, 1,8 млрд дуже складно розглянути на графіку, але це точно непогано", — зазначив він на своїй сторінці в Facebook.

"ДС" підготувала свій графік, на якому видно залежність курсу гривні від вкладень нерезидентів в українські ОВДП.

Джерело: НБУ
Джерело: НБУ

Зовнішньоторговельна кон'юнктура

Серед причин зміцнення гривні називають і дуже сприятливу ситуацію на зовнішніх ринках, на які Україна продає свою продукцію. Зокрема, тільки за минулий тиждень ціни на пшеницю зросли на 2,5%, на сталь — на 5,8%, на залізну руду — на 14,2%.

Також, за словами Іллі Несходовського, директора інституту Соціально-економічної трансформації, є і зовнішні причини для зміни курсу гривні до долара. Він зазначив, що влада США виділила багатомільярдну допомогу своєму бізнесу, в результаті чого пропозиція долара у світі підвищилося, і це призвело до того, що він став дешевшим щодо інших валют.

Дефіцит гривні в казначействі

На Єдиному казначейському рахунку на 1 грудня залишилося менш ніж 20 млрд грн, це порівняно небагато, а держвидатки фінансувати потрібно. Тому національна валюта зараз в дефіциті, що підштовхує її курс вгору.

Позитивні очікування

На думку Тараса Козака, таке потужне фінансове підживлення ззовні (за минулий тиждень в бюджет впало понад 50 млрд грн) докорінно змінило ситуацію: вчорашні очікування, що для фінансування дефіциту бюджету влада буде змушена натиснути на Національний банк і той почне емісію, змінилися впевненістю, що цього не станеться. "Гривня може падати тільки тому, що раптом з'явиться багато незабезпеченої гривні, вона рине на валютний ринок і буде штовхати долар вгору. Але за тиждень ситуація настільки змінилася, що з невіри, що Україна зможе виконати бюджет, раптом всі зрозуміли, що бюджет майже виконаний за доходами і не потрібно буде друкувати гривню", — сказав він.

А ось часто згадуваний в цьому контексті розмін валюти громадянами для подарунків під Новий рік і Різдво навряд чи має серйозне значення. За словами Іллі Несходовського, у цій зв'язці домінує не фактор продажу валюти громадянами, а фактор купівлі валюти ритейлом для оплати імпорту.

Прогноз курсу долара в Україні

Поки що експерти прогнозують, що гривня буде зміцнюватися і далі. Зокрема, за словами Тараса Козака, після отримання наступного траншу від МВФ гривня може вирости і до позначки 27 грн за долар упродовж січня. "Загалом у світі ситуація стабільна, доларів багато, і гривня виглядає навіть недооціненою, тому вона буде рости. І кінця цьому поки не видно", — зазначив він.

За прогнозом експерта, якщо продовжиться карантин із забороною виїжджати за межі України, наші громадяни сидітимуть вдома і заощадять валюту, тоді як трудові мігранти все одно проникнуть за кордон на заробітки і переводитимуть в країну нові порції валюти. "Тому для України це надзвичайно позитивна ситуація, і гривня буде це, як барометр, показувати", — сказав він.

Ілля Несходовський зазначив, що в січні традиційно існує проблема з виконанням бюджету, крім того, в січні буде черговий локдаун. Тому Мінфін для вирішення бюджетної проблеми може залучити гроші за рахунок продажу ОВДП за нинішніми або навіть більш високими ставками. "І це підвищення призведе до того, що ще більше нерезидентів буде приходити на український ринок і національна валюта зміцнюватиметься", — сказав він і додав, що політика НБУ і Мінфіну зараз є визначальною у формуванні курсу нацвалюти.

За прогнозом керівника підрозділу інвестгрупи ICU з фінансового аналізу корпорацій Олександра Мартиненка, гривня до кінця поточного року буде залишатися на рівні близько 28 грн за долар, а в першому півріччі наступного може зміцнитися до 27–27,5 грн за долар.

    Реклама на dsnews.ua