• USD 27.8
  • EUR 33.6
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Яку ціну на нафту витримає Росія

Знецінення "чорного золота" може остаточно вибити РФ з числа найбільших видобувачів нафти у світі
Фото: tengrinews.kz
Фото: tengrinews.kz
Реклама на dsnews.ua

На цьому тижні глава Ощадбанку Росії Герман Греф заявив, що його банк починає стрес-тестування в ситуації, якщо ціна на нафту знизиться до 25 доларів за барель. Власне, такий сценарій вже давно не здається нікому в світі фантастичним. В ході п'ятничних торгів на біржі ICE вартість ф'ючерсів на нафту марки Brent з поставкою в березні 2016 року знову впала нижче позначки $30.

Між тим, на цьому тижні в Мексиці, вперше з 2003 року, нафта продається дешевше її собівартості видобутку - близько 22,07 дол США/бар, при вартості видобутку в 23 дол США/бар. Такі дані 12 січня 2015 р призвели до найбільшої мексиканської державної нафтової корпорації Pemex.

Зараз настав період, коли країни - видобувачі нафти - одна за одною йдуть в "мінус". В цьому плані позиції Росії - не найгірші, але і не найкращі. Як видно на графіку, собівартість в РФ знаходиться в районі 17 доларів за барель. Це дані Ucube database на 2015 рік.

Як повідомило 13 січня російське видання РБК, тамтешнє Міненерго ще в грудні попросило найбільші нафтові компанії провести стрес-тести за ціною від $30 за барель. Президент "Газпром нафти" Олександр Дюков говорив, що на шельфовому родовищі Прирозломна видобуток залишиться рентабельним при ціні $25 за барель, а в цілому по компанії - за $18-20 за барель. Собівартість у різних компаній різна. Найвища у "Лукойлу", найнижча - у "Роснефти".

Аналітики Bank of America Merrill Lynch вважають, що в середньому компанії галузі залишаться беззбитковими при ціні нафти близько $30 за барель. Тут ще цікаво, що з падінням цін на нафту, які, за найбільш песимістичним прогнозом, можуть опуститися до $10 за барель, страждає більше російський бюджет, ніж російські компанії. Врешті-решт, падіння цін на чорне золото - головна причина, по якій в РФ девальвує рубль. Але, найголовніше, що при такій ціні на нафту, як зараз, мова не може йти про освоєння нових родовищ, що в РФ істотно дорожче, так як більшість з них знаходяться в районі полярного кола.

Все це неминуче позначиться на частці ринку РФ через пару років, коли, можливо, ціни трохи підростуть і прийде час знову збирати вершки " з ринку. Михайло Слободін, гендиректор російського "Білайну", колишній виконавчий віце-президент по газу і енергопостачання ТНК-BP, вважає, що на ринку є кому закрити виникає "дірку" в реченні нафти при наявності такого бажання - це Саудівська Аравія та ще кілька країн з величезними запасами і дуже низькою собівартістю навіть нової видобутку. І Росія до їх числа не входить.

На перший погляд таким же потерпілим, як і РФ, від низьких цін на нафту, будуть і США та інші розвинені країни, що мають, на відміну від арабських країн, високу на їх тлі собівартість видобутку. Але ця теза не враховує феномен сланцевої революції в тій же США. Обвал цін на нафту став величезним стимулом для американських компаній поліпшити свої технології і знизити собівартість видобутку. Старий американський принцип - або бурити швидше, дешевше і ефективніше, або стати банкрутом. В результаті, за оцінкою Goldman Sachs, витрати на видобуток у США тільки за останній рік скоротилися приблизно на третину - до 35 доларів за барель.

Реклама на dsnews.ua

За великим рахунком, знову привести до нового витка цін на нафту може тільки різке зниження, з-за сьогоднішнього падіння цін і інвестицій в розвиток нових родовищ, обсягів видобутку через пару років. Але з урахуванням наближенням до нуля собівартості видобутку в арабських країнах і американського сланцевого феномена, на цей рахунок можна сильно не переживати. Найімовірніше, якщо через два-три роки світовий ринок учасників нафтовидобутку і скоротиться, то з грандів він не дорахується тільки дрімучої Російської Федерації.

Країни за обсягами видобутку нафти.

У трійку лідерів входять США, Саудівська Аравія і Росія, які на трьох контролюють до 40% світового видобутку нафти.

Чим темніше колір, тим більше видобуток в барелях (дані за 2014 р). Щоб побачити точні дані, наведіть мишкою на країну

    Реклама на dsnews.ua