• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Костянтин Стеценко, ICU: Локальний інвестор стає драйвером боргового ринку

З початку 2019 року найбільш помітним гравцем на ринку ОВДП були нерезиденти, які наростили портфель до майже 100 млрд гривень або 4 млрд доларів США, що є десятою частиною всього внутрішнього державного боргу в обігу
Реклама на dsnews.ua

Однак локальні підприємства реального сектора, страхові компанії та фізичні особи все частіше купують державні облігації і в перспективі можуть стати вагомими драйверами ринку.

Про це розповів засновник інвестиційної групи ICU Костянтин Стеценко, коментуючи результати Українського Фінансового Форуму, який відбувся 27 вересня в Києві, передає Depo.ua.

Потенційно потужними локальними інвесторами Костянтин Стеценко називає підприємства реального сектора. За його словами, казначейства українських підприємств виходять на новий рівень управління фінансами, застосовуючи інструменти ринку цінних паперів не тільки для залучення коштів, але і для поліпшення якості управління вільною ліквідністю.

На сьогодні у власності юридичних осіб ОВДП на понад 25 млрд гривень. З них короткострокові інструменти компанії використовують, як більш гнучку і вигідну альтернативу банківським депозитам.

Окремо в ICU виділяють категорію аграрних холдингів. В протилежність іншим підприємствам реального сектора, облігації вони розглядають, насамперед, як інвестиційний інструмент, а не засіб ефективного управління ліквідністю. В аграрних компаніях з'являються власні трейдери, які керують великими обсягами ліквідності, мають довгострокову інвестиційну стратегію і віддають перевагу довгим паперів.

Страхові компанії - ще одна категорія інвесторів, яку ICU коментують окремо. Днями був прийнятий довгоочікуваний закон про так званий спліті, який передбачає ліквідацію Національної комісії з регулювання ринків фінансових послуг та розподіл повноважень щодо регулювання фінансового ринку між НБУ та Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. За словами Костянтина Стеценко, в результаті спліта ряди страховиків порідшають, одночасно ринок стане більш прозорим, до нього з'явиться більше довіри, адже на ринку залишаться тільки компанії з прозорою структурою власності та якісними активами. Зараз у власності страхових компаній ОВДП на суму 8.8 млрд грн.

Зменшення кількості гравців призведе до збільшення їх страхових портфелів, а отже - і до зростання резервів. Враховуючи нормативні вимоги до структури резервів, страхові компанії будуть вкладати в якісні цінні папери - а це, насамперед, державні та корпоративні облігації.

Фізособи-резиденти протягом року також серйозно цікавилися ОВДП в якості альтернативи депозитам. На сьогоднішній день у власності громадян - понад 10 млрд гривень державного боргу. На думку Костянтина Стеценко, ці обсяги можуть значно зрости за умови спрощення інфраструктури ринку та підвищення фінансової грамотності населення.

Таким чином, в ICU очікують збільшення попиту на інструменти з фіксованою прибутковістю з боку всіх чотирьох груп локальних інвесторів. В цей перелік могли б увійти і пенсійні фонди, якщо б вдалося втілити ще одну довгоочікувану реформу - пенсійну.

У той же час ринок ОВДП стає все більш доступним для нерезидентів. Приєднання України до мережі міжнародного депозитарію Clearstream в травні вже на кінець вересня дозволило збільшити частку нерезидентів в державних паперах більше ніж у два рази. Кроки Міністерства фінансів та Національного банку щодо спрощення процедур інвестування, скоєні в цьому році, будуть сприяти подальшому залученню іноземних інвесторів. Одним з найважливіших Костянтин Стеценко назвав рішення про проведення аукціонів по електронній торговій системі Bloomberg, що зробить процес розміщення більш прозорим, ефективним і дозволить в майбутньому розширити коло первинних дилерів, за рахунок іноземних установ.

Довідка.

Група ICU - незалежна фінансова група, що надає брокерські послуги та послуги з управління активами. Група спеціалізується на ринках Центральної і Східної Європи. Заснована у 2006 році фахівцями з ING, ICU є лідером по управлінню активами в Україні, з більш ніж $ 500 млн під управлінням. Наша стратегія включає також інвестиції у венчурні проекти і проблемний борг. Засновники ICU - Пасенюк і Костянтин Стеценко.

    Реклама на dsnews.ua