• USD 27.8
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Кредит по беззаконню. Як в ДНР заганяють населення в боргову кабалу

Влади ДНР залучають для кредитування населення компанію, кинувшую росіян на 100 млн руб.
Реклама на dsnews.ua

Квазідержава ДНР збирається запустити кредитування населення "республіки" — в соцмережах жителі Донецька пишуть, що видачу кредитів незабаром почне кредитна компанія "Зростання", яка приїхала з Росії.

Вивіска "Зростання" як раз встановлюється в Донецьку на будівлі, де раніше розташовувався офіс Укрбізнесбанку, який контролював старший син побіжного президента Віктора Януковича Олександр.

Запустити видачу кредитів "влади ДНР" обіцяли ще влітку цього року — голова так званого "Центрального Республіканського Банку (ЦРЛ)" Ірина Нікітіна обіцяла, що "ЦРЛ" разом з якоїсь фінансовою компанією випустить кредитні картки, які, правда, будуть працювати тільки у безготівкових розрахунках — ними можна буде розплатитися в магазинах, на заправках і в аптеках, але зняти готівку буде неможливо.

Нікітіна пояснила, що кредити буде надавати не "ЦРЛ", а фінансова компанія — партнер проекту. І хоча компанію вона не назвала, швидше за все, це буде саме "Зростання" — не там багато фінансових компаній зараз готові будувати бізнес в окупованому Донецьку.

Донеччани в соцмережах відзначають, що ставки за такими кредитами від "Зростання" будуть далекі від демократичних, на які розраховували жителі "звільненого" Донбасу — близько 38% річних. Для порівняння: в українських банках ставки кредитування готівкою починаються з 15% річних.

Донеччани перспективою отримати кредит під 38% річних обурені. "Вони там ікрою не подавляться?" і "Вигнати цю ЗРОСТАННЯ в три шиї" — найбільш стримані відгуки в соціальних мережах.

Проте донеччани рано зляться — кредити від "Зростання" будуть покладені не всім жителям так званої ДНР. На першому етапі вони будуть видаватися тільки "держслужбовець", тобто людям з самим стійким матеріальним становищем. На другому етапі видавати кредити планується пенсіонерам, але знову ж таки не всім, а тільки тим, хто буде відповідати певним віковим категоріям. І тільки на третьому етапі "влади ДНР" планують запустити кредитування бізнесу. Хоча зі слів дээнэровских влади незрозуміло, навіщо бізнесу безготівковий кредит, який можна використовувати для оплати продуктів у магазині та таблеток в аптеці?

Реклама на dsnews.ua

При нинішній економічній ситуації в ДНР ставка в 38% виявиться для багатьох просто непідйомною, адже навіть перспектива стабільного заробітку на окупованій території Донбасу сьогодні є далеко не у всіх. Проте російська компанія "Зростання" все одно планує непогано на цьому заробити. "При ключової ставки ЦБ РФ 9% - дуже прибутковий бізнес, який можна порівняти з торгівлею наркотиками і зброєю", — зазначив в соцмережах один з жителів окупованої території.

Примітно, що в Росії фірма з такою ж назвою засвітився у скандалі — два роки тому в Татарстані були затримані кілька людей за підозрою в створенні фінансової піраміди, яка нагріла близько 10 тис. росіян сумарно на 100 млн руб.

Компанія "Зростання" залучала гроші від населення під обіцянки виплати високих відсотків, однак замість грошей повертала сертифікати на право отримання акцій якоїсь іноземної компанії, яка фактично ніяких активів не мала.

Виникає питання: як жителі окупованого Донбасу захищені від можливого свавілля з боку "Зростання" у разі неповернення кредиту в строк? Адже, об'єктивно кажучи, населення ДНР бідне. Згідно з даними "Республіканського центру зайнятості ДНР" шукаючий роботу бухгалтер може розраховувати на зарплату в еквіваленті 1,4–2 тис. грн, лікар — 2,2–3 тис. грн, медсестра — 1,6–2,2 тис. грн, слюсар-ремонтник — 2,9 тис. грн., токар — 1,8–3,6 тис. грн. При цьому доходи населення в ДНР далеко не стабільні, а їсти хочеться завжди. Тому напрошується питання: а чи буде запущений механізм примусового стягнення прострочених платежів і яким він буде? Чи буде влада ДНР відбирати нерухомість у "прокредитовавшихся" громадян або ж будуть реструктуризувати борги?

Захищеність проживають на окупованій території від свавілля місцевої влади під великим питанням. Тому що навіть в російському Криму місцеві "влади" обіцяли списати борги населення перед українськими банками, але обдурили. І на пороги квартир кримчан заявилися представники російських колекторських компаній, які просто скупили борги українських банків на 1 млрд руб. і тепер вимагають свого.

А в ДНР, де права людини дивляться крізь пальці, і колектори можуть бути "простіше" — в камуфляжі і з автоматом. Спробуй тут не повернути борги.

    Реклама на dsnews.ua