• USD 27.9
  • EUR 33.9
  • GBP 39.4
Спецпроєкти

Lanos помер. Епоха спроб створити український автопром закінчилася?

ЗАЗ зупинив виробництво Lanos, але спроби ростити чахлий вітчизняний автомобіль в тепличних умовах не можуть припинитися
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Запорізький автомобільний завод (ЗАЗ) минулого тижня оголосив про зупинку виробництва автомобілів Lanos. Володіє ЗАЗом корпорація "УкрАВТО" заявила, що сталося це з-за труднощів зі збутом авто - потужності конвеєра на Запорізькому автозаводі затребувані лише на 10-15%. Власник "УкрАВТО" Таріел Васадзе назвав причини зупинки:"ЗАЗ" не може конкурувати з виробниками з Європи та Азії, а крім того, не може змагатися з уживаними авто, які масово ввозяться в Україну в обхід сплати податку і продовжують їздити по українських дорогах з номерами європейської реєстрації (так звані "евробляхи"). "Продажі падають, тому що дешевше купити підтриману "евробляху", не заплативши ні копійки податку", - підвів підсумок Васадзе.

Lanos з 2006 по 2010 рр. був лідером з продажу авто в Україні, а з конвеєра Зазу в 2007 р. зійшло 282 тис. автомобілів. Тепер настали інші часи - у минулому році виробництво на Зазі ледь перевищило планку в 1,5 тис. авто, тоді як у країну було імпортовано 123 тис. автомобілів.

Запорізький автозавод дістався Україні в спадок від СРСР і є уособленням українського автопрому. Із зупинкою виробництва Lanos можна резюмувати, що вітчизняне автовиробництво (легкове) вже померло. Але що таке, цей "вітчизняний автопром"? Якщо говорити про чисто українських розробках, то згадуються лише "Таврія" та "Славута", виробництво якої було зупинено ще в 2011 р. Lanos - це розробка не українських інженерів, а корпорації Daewoo. Тому славу "ЗАЗу" (вже колишню) в новітній історії України принесли не вітчизняні, а корейські конструктори.

Чому ж так сталося? Чому сьогодні більшість українців воліють купити "евробляху" з усіма витікаючими з цього ризиками, ніж придбати автомобіль у "вітчизняного виробника"? Відповідь можна знайти в історії його становлення. 20 років тому, коли створювався спільне підприємство Заз та Daewoo, на церемонії підписання документів майбутнього СП в Міністерстві промисловості і ВПК представник протокольної служби підійшов до журналістів і попросив не писати, що для підписання важливих документів були використані "копійчані реквізити", тобто дешеві папки і ручки. Цей момент мені врізався в пам'ять, оскільки став уособленням принципу, за яким буде розвиватися українське автомобілебудування: головне - форма, а не зміст. Будь-якими шляхами зберегти так званого вітчизняного виробника, навіть самими неприродними способами. У той час як сусідня Словаччина не переймається такими гаслами - вона просто дала можливість іноземним концернам відкрити збірку авто на її території, і в результаті країна стала лідером з виробництва автомобілів на душу населення.

За цей час Китай пройшов шлях від країни-виробника пуховиків з стирчать крізь шви пір'ям до світового лідера з виробництва автомобілів (майже 30 млн на рік).

Але в Україні ми отримали вітчизняний автопром, який бурхливо розквітла в період кредитного буму і загороджувальних заходів проти імпорту автомобілів, але який сконав після лібералізації ринку. В Україні проводилися авто для найбідніших ("Таврії" і "Славути"), а першість в обсягах виробництва на довгі роки (і практично беззмінно) в лінійці вітчизняного автопрому отримала модель, якої сьогодні вже виповнилося 20 років - вперше Lanos був представлений на Женевському автосалоні ще в 1997 р.

І протримався так довго Lanos не тому, що був вдалою моделлю за прийнятною ціною. Навпаки, настільки довга його життя на конвеєрі була можлива з єдиної причини: український авторинок його власники постійно всіляко опікали, захищаючи від посягання агресивного імпорту. Починаючи з 1998 р. ЗАЗ майже протягом семи років був звільнений від сплати ПДВ, потім наступні чотири роки імпорт автомобілів стримувався 25%-вим митом, наступного загороджувальної мірою був акциз на вживані автомобілі, а з 2010 по 2013 рр. в Україні діяв екологічний збір. Не останню роль в огородженні свого дитяти від посягання імпорту автомобілів зіграв сам Васадзе, займаючи крісло депутата Верховної Ради. Майже 20 років українська влада намагалися виростити вітчизняний автопром в тепличних умовах, однак у підсумку українці так і не отримали якісний вітчизняний автомобіль за прийнятною ціною: сьогодні ZAZ Chance (наступна після Lanos модель) корпорація "УкрАВТО" пропонує за ціною 176 тис. грн, що еквівалентно $6,5 тис. Враховуючи, що ціна уживаної іномарки може бути вдвічі дешевше, вибір автомобіліста, на мою думку, буде очевидним. При цьому якість збірки тих же Lanos стало прозивним. "Lanos - хороша машина, - сказав знайомий таксист, - головне, щоб був зібраний не в Запоріжжі, а в Польщі".

Реклама на dsnews.ua

Лобіюючи державну підтримку для власного бізнесу, Васадзе став доларовим мільйонером. Але він і його сім'я заробляють і на імпорт авто в Україну. "Якщо це не перший автомобіль і є можливість придбати не один, а кілька, тоді, звичайно, можна купувати за покликом серця", - заявила в інтерв'ю одному з видань дочка власника Зазу Ніна Васадзе. До речі, на той момент - фінансовий директор компанії "Автокапітал", яка є генеральним представництвом Mercedes-Benz в Україні.

Сьогодні "УкрАВТО" представляє на українському ринку інтереси світових виробників, просуваючи їх продукцію в країні, де вітчизняний автопром помер після 20 років штучного вигодовування. "Mercedes-Benz, Jeep, Chrysler, Dodge, KIA, Chevrolet, Nissan, Renault, Toyota, ЗАЗ, Chery, Lada, I-Van, TATA та JAC - група дистриб'юторських компаній "УкрАВТО" здійснює продаж автомобілів більше 20 всесвітньо відомих брендів", - це з сайту компанії "УкрАВТО".

Однак спроби виторгувати преференції і пільги для українських автовиробників будуть продовжені, можете не сумніватися. 31 жовтня у Львові пройшов Український автомобільний форум, на якому було прийнято звернення до уряду з пропозицією створити постійно діючу платформу для діалогу щодо створення ефективної національної політики розвитку в Україні автомобільної галузі і залучення в неї зовнішніх і внутрішніх інвестицій". Автовиробники знову пропонують написати чергову концепцію розвитку автомобільної галузі, яка, природно, передбачає підтримку з боку держави. Тобто за рахунок нашої з вами гаманця.

    Реклама на dsnews.ua