• USD 39.8
  • EUR 42.4
  • GBP 49.5
Спецпроєкти

Пити канабіс. Навіщо Канаді тисячі гектарів української конопель

В основі глобального канабіс-ринку лежить органічна коноплі без психоактивних ефектів, якої в Україні засіяні тисячі гектарів. Справа за малим: продати її канадцям, як це вже роблять поляки і прибалтийцы
Фото: imagenesmy.com
Фото: imagenesmy.com
Реклама на dsnews.ua

Ще до того як Канада легалізувала рекреаційну марихуану, Польща і прибалтійські держави встигли на цьому заробити. Одна з найбільших канадських канабіс-компаній - Aurora Cannabis - за місяць до знакової дати, 19 жовтня, купила два європейських агровиробника, що спеціалізуються на промисловому вирощуванні органічної конопель: Agropro і Borela UAB. Сума угоди склала 5,3 млн євро. Компанії обробляють 1,6 тис. га конопляних посівів, виробляючи 1 млн т органічного продукту. У найближчі кілька років площа посівів буде розширена до 3 тис. га. Aurora Cannabis потрібні польські та прибалтійські конопляні поля, щоб нарощувати виробництво каннабидиольного екстракту для харчової промисловості. Таким чином, канадська компанія готує себе до переходу у вищу лігу глобальних корпорацій. І намечающиеся співробітництво Aurora з Coca-Cola - тому підтвердження.

Канабіс не курять, п'ють канабіс

Інформація про переговори між Aurora і Coca-Cola з'явилася ще у вересні. Обидві компанії продовжують заявляти, що ніяких фінальних домовленостей поки не досягнуто. Але контракти - це справа часу. Зацікавленість Coca-Cola ринку канабісу пояснюється зниженням популярності безалкогольних напоїв з високим вмістом цукру. Компенсувати падіння попиту допоможуть якраз напої на основі каннабидиола. Вони входять в категорію "здорових продуктів" і не мають психоактивного ефекту.

У серпні відбулася велика угода між великим виробником напоїв Constellation Brands (наприклад, пиво Corona) та канадської канабіс-компанією Canopy Growth Corp. Пивна глобальна корпорація викупила за $4 млрд 38%-вий пакет акцій Canopy. На сьогоднішній день це найбільша угода в каннабисной індустрії. Причини покупки все ті ж: глобальне виробництво пива вже три роки як застигла на одному місці (1,95 млрд гектолітрів на рік), а споживання стабільно скорочується із-за зростаючого переконання споживачів, що пиво - це "нездоровий" напій.
"Повірте, перше питання, яке акціонери на зборах задають керівництву виробників алкоголю, - це яка у нас стратегія виходу на ринок канабісу", - сказав виконавчий директор Canopy Брюс Лінтон в інтерв'ю виданню MarketWatch.
Американські ділові ЗМІ повідомляють про підготовлюваних виході на ринок канабісу таких алкогольних конгломератів, як Diageo і Anheuser-Busch.

За прогнозами дослідницької компанії Cowen, до 2030 р. канабіс-індустрія тільки в США досягне капіталізації в $75 млрд. Для порівняння: у 2017 р. у Сполучених Штатах було продано алкоголю на $180 млрд, за даними Distilled Spirits Council.

Чи буде "міхур"

Цілком конкретний інтерес виробників алкоголю та безалкогольних напоїв до канабіс-компаніям викликав величезний ажіотаж на американських фондових біржах. У перші місяці з моменту IPO канадських компаній, що спеціалізуються на вирощуванні марихуани, вартість їх акцій виросла в десятки разів. Так, наприклад, ринкова вартість Tilray (лістинг на Nasdaq), що входить в п'ятірку найбільших гравців канабіс-індустрії, з липня по вересень збільшилася на 800%, до $14 млрд. Капіталізація Canopy за рік котирувань на фондовому майданчику S&P 500 (з березня 2017 р. по березень 2018 р.) - на 346%, до $12 млрд.

Реклама на dsnews.ua

Такі різкі стрибки вартості акцій цих та інших каннабисных компаній змусили біржових аналітиків говорити про виникнення нового ринкового "міхура", який неминуче лопне і обвалить ціну акцій виробників марихуани. Наводилися аналогією з блокчейн-компаніями, вартість яких була невиправдано завищена в період біткойн-ажіотажу кінця 2017 р. Тоді компанії, навіть не мають ніякого відношення до криптовалютам, просто додавали до своєї назви слово blockchain і цього було достатньо, щоб їх акції розкуповувалися інвесторами за завищеною ціною. Подібне сталося і з канабіс-компаніями. Багато хто поспішив розмістити свої акції на біржах, навіть не виростивши жодного куща конопель, а просто обіцяючи зробити це в майбутньому.

"Ті, хто каже, що канабіс-індустрія піде по шляху блокчейна і обвалиться - помиляються, - сказав в інтерв'ю Yahoo Finance член правління канадського дистриб'ютора марихуани C4 Distro&Trading Ерік Шпіц. - Це молодий ринок, у якого, звичайно, будуть труднощі зі становленням. На сьогодні загальний обсяг канабіс-ринку, включаючи легальний, сірий і нелегальний, вище, ніж обсяг ринку вина, трохи менше, ніж обсяг ринку міцного алкоголю, і половина обсягу ринку пива".

Шпіц також звернув увагу на зміни в позитивну сторону сприйняття марихуани серед населення Північної Америки та решти світу.

Молодий ринок

По мірі наближення дати легалізації рекреаційної марихуани в Канаді вартість акцій канабіс-компаній почала стабільно падати. Обвалу не сталося, але корекція була істотною. У інвесторів з'явилося розуміння, що ринок поки не сформовано: не налагоджені канали дистрибуції та розповсюдження, немає чіткого розуміння, якою є ринкова ціна кінцевого продукту і наскільки взагалі широка лінійка продукції, що є проблема недосконалого законодавства, занадто розмита географія ринку і пр.
І це підтверджує той факт, що на другий день після легалізації в Канаді закінчилися запаси рекреаційний марихуани. Адже виробники займалися вирощуванням медичних, тобто ліцензованих її сортів. А в рекреаційну категорію потрапляє весь канабіс, який не ліцензувалося, тобто формально вважався нелегальним. Тому його запасів було мало, і він швидко розійшовся.

Ще одна причина дефіциту: з початку легалізації в деяких провінціях вільні продажу так і не стартували. Справа в тому, що кожна провінція має свою схему розповсюдження і продажу. В одних купити марихуану в перші місяці можна буде тільки в онлайн-магазинах, в інших - через магазини регіональних монополістів за продаж алкоголю, в третіх - у приватних продавців, але у них поки навіть немає магазинів.

Але найбільша проблема - мала кількість самого продукту. Канадський уряд розраховує, що до 2020 р. річний обсяг продажу марихуани досягне $6,5 млрд. На кінець 2018 р. цей показник складе всього $770 млн. Іншими словами, необхідно в досить короткий термін збільшити мало не в 10 разів площі під посів конопель. І не тільки збільшити, але ще ці площі ліцензувати.

Приміром, у канадського виробника Tilray на сьогоднішній день в обробці знаходиться всього 9 га посівів, з яких він до кінця року збере 1,7 т марихуани. Компанія розраховує збільшити площі до 35 га протягом найближчих трьох років. В інших великих виробників ті ж проблеми. Aurora виростить в 2018 р. 5,7 т марихуани, хоча в планах розширити виробництво до 45 т. Показники по іншим компаніям: Aphria - 1,7 т сьогодні і 32 т в майбутньому; Cronos - 6,6 т і 110 т; Canopy - 8,7 т і 22,5 т.

Варто відзначити, що перераховані вище п'ять компаній - це на сьогоднішній день ключові гравці, на яких поки тримається весь глобальний ринок. Хоча до канабіс-китам відносять ще й фармацевтичну GW Pharmaceuticals з Великобританії, що спеціалізується на переробці конопель.

Україна - у тренді

Канадські компанії планують нарощувати площі з вирощування конопель в основному за межами країни, тому що в самій Канаді сільгоспземлі вигідніше використовувати для більш рентабельних культур, ніж технічна конопля, з якої виділяють каннабидиол, потрібний виробникам напоїв.

Основні регіони експансії - держави Південної Америки та Євросоюз. Тобто Україна вже може включитися у глобальну конопляну гонку і не погано заробити, навіть не змінюючи законодавство.

За даними Інституту луб'яних культур НААН України, в нашій країні в 2018 р. коноплями засіяно 3,5 тис. га. Це другий показник серед європейських держав. Згідно з даними Асоціації "Українська технічна конопля" у вітчизняному конопляній бізнесі задіяно 330 компаній. Саме не психоактивная, а як раз технічна або органічна коноплі, буде основним двигуном нарощування пропозиції на глобальному канабіс-ринку.

    Реклама на dsnews.ua