• USD 36.6
  • EUR 35
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Гірше буде всім. Як влада вирішила заощадити на лікарняних

В уряді пропонують перекласти основний тягар оплати лікарняних на роботодавців, а хворим скоротити розмір виплат

лікарняні листи
Щоб отримувати ті ж виплати за лікарняними листками, що і сьогодні, працівникам потрібно буде мати в запасі набагато більший страховий стаж/kypur.net
Реклама на dsnews.ua

Виплати лікарняних в Україні

Міністерство соціальної політики розробило проєкт закону, який передбачає оптимізацію функцій Фонду соціального страхування України. Саме з цього фонду всі працюючі, які платять єдиний соцвнесок (ЄСВ), отримують частину компенсації за листками непрацездатності.

Однак якщо законопроєкт буде прийнятий в тій редакції, яку запропонувало міністерство, то кожного з хворих чекають неприємні новини — скоротяться виплати в разі тимчасової втрати працездатності.

Зокрема, якщо сьогодні допомогу в розмірі 50% середньої заробітної плати працівника отримує той, хто має страховий стаж до 3 років, то міністерство пропонує збільшити його до 5 років і так далі (див. табл.).

Як нараховуються лікарняні в Україні: факт і проєкт

Процент от средней зарплаты работника Стаж (факт), годы Стаж (проект), годы
50  до 3 до 5
60 3-5 5-10
70 5-8 10-15
80 нет категории 15-20
100 8  более 20

Таким чином, щоб отримувати ті ж виплати, що і сьогодні, працівникам потрібно буде мати в запасі набагато більший страховий стаж.

Реклама на dsnews.ua

Хворійте, але ми перевіримо

Крім того, розроблений законопроєкт передбачає посилення контролю за законністю і обґрунтованістю видачі листків непрацездатності. Для цього планується створити в Фонді соцстрахування інститут страхових експертів-лікарів. Передбачається, що їх завдання і функціональні обовʼязки ще будуть визначені Кабінетом Міністрів, але вже цим законопроєктом Мінсоц хоче наділити їх правом перевіряти обґрунтованість видачі лікарняних. При цьому під перевірки будуть потрапляти як лікарі з державних і комунальних закладів охорони здоровʼя, так і лікарі-підприємці. І якщо буде встановлено, що хтось із них видав лікарняний лист необґрунтовано, то він повинен буде компенсувати виплати за таким документом з власної кишені.

Ще одне посилення порядку фінансування лікарняних — вони не будуть оплачуватися за період простою підприємства. Тобто, якщо завод зупинився і ви захворіли, то лікарняний вам не дозволений. Єдиний виняток — якщо ви захворіли ще до того, як підприємство вийшло в простій.

Роботодавцям буде несолодко

Також неприємне нововведення чекає і роботодавців. Сьогодні саме власник бізнесу оплачує зі своєї кишені перші пʼять днів лікарняного листа співробітникові, а вже з шостого дня він фінансується за рахунок коштів Фонду соцстрахування. Міністерство пропонує збільшити термін для роботодавця до 10 днів.

З огляду на те, що в більшості своїй лікарняний лист видається на термін 7-10 днів, то вийде, що левова частка витрат по їх оплаті ляже саме на плечі бізнесу. Тому прийняття законопроєкту саме в такій редакції призведе до того, що витрати на оплату хворих у роботодавців зростуть удвічі, і піти на лікарняний для співробітників стане дуже проблематично. Хоча частковою компенсацією для роботодавця буде збільшення нормативів по необхідному страховому стажу, про який говорилося на початку статті.

Однак законопроєкт містить і норми, які повинні збільшити виплати з Фонду соціального страхування. Зокрема, одна з них стосується допомоги по вагітності та пологах — вона буде поширюватися не тільки на тих, хто усиновив дитину протягом двох місяців з дня його народження, а й на тих, хто взяв дитину під опіку.

Також уточнюється норма, що стосується допомоги на поховання. Зараз розмір її встановлює Фонд, але не менше одного прожиткового мінімуму (на даний момент — 2189 грн). У законопроєкті пропонується збільшити допомогу до двократного розміру прожиткового мінімуму.

Доводиться економити

Поява законопроєкту, який суттєво посилює умови фінансування і скорочує розміри виплат на випадок хвороби, викликана дефіцитом коштів, який утворився у Фонду соціального страхування. "ДС" вже писала, що в бюджеті Фонду утворилася діра в 2,6 млрд грн через збільшення виплат у звʼязку з епідемією коронавіруса. Наприклад, в грудні минулого року потрібно було оплатити лікарняних на 2,4 млрд, тоді як в грудні 2019 року — всього на 0,9 млрд. У січні 2021 року також пішли значні витрати за цією статтею — заявок було подано на 1,27 млрд грн, тоді як роком раніше — на 0,92 млрд грн. Лише в кінці березня Фонд повідомив, що отримав з держбюджету 400 млн грн і направив їх на виплату лікарняних та декретних.

Скільки грошей вдасться заощадити, підрахувати важко, але мова йде про мільярди гривень. Наприклад, в минулому році на виплати з тимчасової втрати працездатності Фонд направив 12,4 млрд грн. Але одна тільки норма про те, що роботодавець повинен буде оплачувати співробітникові не 5, а 10 перших днів хвороби, перекладе левову частку з цієї суми витрат за лікарняними на бізнес.

    Реклама на dsnews.ua