• USD 39.7
  • EUR 43.1
  • GBP 50.4
Спецпроєкти

П'ять схем "дерибану" на СЕТАМ. Як продають за безцінь державне майно

Мародерство на арештованому майні процвітає: ДП "СЕТАМ" як організатор торгів перебуває під впливом "смотрящих", а керівниками підприємства, подейкують, призначають невипадкових людей. У підсумку арештовані активи розходяться за копійки

Реклама на dsnews.ua

ДП "СЕТАМ" — державне підприємство, створене Міністерством юстиції України для сприяння реалізації державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів або посадових осіб. Звучить красиво. Але факти говорять про інше: "СЕТАМ" – це узаконений "схематоз" з дерибану арештованих активів через купівлю "своїми" людьми за копійки. І масштаби таких оборудок вражають.

Ідея продавати арештовані активи через електронні торги не нова. В теорії це дає можливість будь-кому взяти участь у торгах і придбати за конкурентною ціною будь-що — він канцелярських товарів до елітної нерухомості. По факту "ласі шматки" за штучно заниженими цінами дістаються особам, пов'язаним з самим Мін'юстом, який свого часу з порушеннями дав ексклюзивні права "СЕТАМ" бути електронним майданчиком для таких торгів.

Керівництво СЕТАМ змінюється, але схеми заробітку лишаються тими самими. І це не дивно, адже, судячи з усього, в керівники СЕТАМ випадкові люди не потрапляють. Так, призначення нинішнього керівника СЕТАМ Олександра Мамро повʼязують із колишнім керівником ОПУ Андрієм Богданом — мовляв, таке призначення без його згоди у ті часи було неможливим, а також Андрієм Довбенком, якого у ЗМІ називали "смотрящім" над Мін'юстом. Прикметно, що попри значну кількість резонансних справ навколо СЕТАМ, голова НАБУ Артем Ситник цю структуру не помічає, що теж наводить на певні роздуми.

Що таке СЕТАМ і кому він вигідний

До впровадження торгів арештованим майном через монополіста СЕТАМ, ще при Януковичі, цей ринок контролювало вузьке коло компаній, наближених до колишньої влади – "Нива В.Ш.", ПП "Спеціалізоване підприємство "Юстиція", ТОВ "Укрспецторг Групп", які є фігурантами журналістських та кримінальних розслідувань.

Після Майдану новий міністр Павло Петренко особисто зацікавився цією історією. У травні 2014 року Мін'юст провів конкурс на право проведення торгів конфіскованим майном. Серед його переможців виявились перелицьовані компанії часів Януковича і компанія "Лік торг", зареєстрована на адресі адвокатської компанії "МЛГруп" самого Павла Петренка (у цієї адвокатської фірми Петренко вже у статусі міністра орендував машину). Після публічного скандалу Мінʼюст переключився на впровадження СЕТАМу, який, як стверджують "Наші гроші", розроблявся як технологія саме за часів Януковича.

В команді Петренка був і його однокурсник по Чернівецькому університету Петро Пінкас, який у 2014 році спершу побував замміністра інфраструктури у ще одного чернівчанина Максима Бурбака, а потім, за твердженням журналістів "Наших грошей", виконував роль зв'язкового між керівником Антирейдерської комісії Морозом і Петренком з питань Антирейдерської комісії. "Слово і діло" напряму називало Петро Пінкаса "гаманцем" Петренка і людиною, без якої не відбувалося жодне призначення в структурі юстиції.

Реклама на dsnews.ua

Цікаво, що вищезгаданий Мороз працював в української філії "Ернст енд Янг" з Довбенком, якого журналісти називали "смотрящим за Мін'юстом". Вже при Петренку "Ернст енд Янг" на тендерах СЕТАМ виконував роль роль спаринг-партнера для іншого юридичного ТОВ "Джонс Ленг Ласаль" – за два роки ця пара розіграла без жодної конкуренції 25 млн грн на надання послуг з передпродажної підготовки майна.

Тепер щодо Довбенка. Того самого, на чиє весілля в Сент-Тропе в 2019 році прилетіли сам міністр юстиції Петренко, заступник міністра юстиції Наталія Бернацька і керівник офісу президента Андрій Богдан. За підрахунками програми "Наші гроші", протягом 2015-2017 рр. у центральному апараті Міністерства юстиції та в підконтрольних йому держпідприємствах керівні посади отримали щонайменше п'ять товаришів Андрія Довбенка. Друзі "сірого кардинала" зайняли крісла у Департаментах реєстрації і нотаріату, виконавчої служби та ДП "СЕТАМ", яке торгує арештованим майном.

Андрій Богдан у Сент-Тропе на весіллі Андрія Довбенка
Андрій Богдан у Сент-Тропе на весіллі Андрія Довбенка

Тодішній директор СЕТАМу Віктор Вишньов визнав себе себе старим знайомим Довбенка. Коли у міністерство прийшов новий міністр Денис Малюська, прізвище Довбенка почали пов'язувати із Агентством з розшуку та менеджменту активів (АРМА). І у лютому 2020 року Кабмін передав СЕТАМ зі сфери управління Мін'юсту до сфери управління АРМА. Однак після скандалів з сумнівними продажами активів, зокрема, "армівських", СЕТАМ у грудні 2019 р. повернули до сфери управління Мін'юсту. Тоді ж, у лютому 2020 року, Віктор Вишньов подав заяву про добровільне розірвання контракту із ним як керівником ДП "СЕТАМ". Замість Вишньова тимчасовим очільником ДП став його заступник, а також довірена особа на виборах 2019 року Микола Писанчин. Тобто, по суті, відбувся "мʼякий" трансфер влади в СЕТАМ від своїх до своїх.

З 13 березня 2020 р. виконуючим обов'язки гендиректора державного підприємства "СЕТАМ" призначений Олександр Мамро, влітку він став повноправним керівником СЕТАМ. Цікаво, у 2018 році Мамро фігурував як зберігач майна під час торгів на СЕТАМ, продавцем на цих торгах виступав Бориспільський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Мін'юсту. З 2013 р. до 23 грудня 2019 бізнесом Мамро (ТОВ "Юридична компанія "Тріпл сі") було обслуговування кредиторів у сфері стягнення заборгованості — 2016-го ФГВФО залучав цю компанію як юридичного консультанта при виведенні неплатоспроможного банку з ринку або ліквідації банку.

Згідно з декларацією нового очільника СЕТАМ, протягом останніх кількох років він став власником низки нерухомості вартістю у понад 3 млн грн, частину якої придбав якраз на прилюдних торгах. Зокрема, йдеться про квартиру площею 259 кв. м у селі Чайки Київської області, землю у селі Романків Київської області (придбана на торгах СЕТАМ). Мамро досить активно і дуже недорого скуповував нерухомість на торгах (як, наприклад, ділянку землі під забудову у с.Бобриця площею в 0,25 га за символічні 126 тисяч грн). Загалом Мамро задекларував 6 земельних ділянок. Окрім того, в його декларації за 2019 рік також вказано 3,2 млн грн доходів від відчуження нерухомого майна.

Які ж найпопулярніші схеми "розпилу" арештованого майна з використанням СЕТАМ?

Аукціон для одного покупця

Один із співзасновників юридичної компанії "Евріс", у якій Довбенко значиться керуючим партнером, Андрій Реун, є членом кваліфікаційної комісії, що екзаменує приватних виконавців. Так, одним з найвідоміших судових виконавців є Сергій Крайчинський, який визнавав давні товариські стосунки з Довбенком. Він очолював відділ примусового виконання рішень в Державній виконавчій службі, а згодом пішов у бізнес, створивши ТОВ "Тода груп". Клієнти, вказані на сайті "Тода груп", збігаються з клієнтами юркомпанії "Орум", серед засновників якої особисто був Довбенко.

На прикладі Крайчинського, який викупив через СЕТАМ втричі дешевше за реальну вартість елітне приміщення на Великій Житомирській, 25/2, в Києві, можна простежити одну з найбільш поширених схем на СЕТАМ.

Офіс в самому центрі столиці у 2015 році виставили на торги за 5,48 млн грн. Але аукціони п'ять разів скасовувалися, оскільки СЕТАМ відхиляв всіх бажаючих його купити. І, відповідно до закону, стартова ціна щоразу знижувалася. Насправді попит на офіс в центрі Києва був величезним, що підтвердила шоста спроба його продати за вчергове зниженою стартовою ціною 2,74 млн грн. у серпні 2016 року. На торги зареєструвалися 13 учасників, які доторгувалися до 11 млн грн за офіс площею 330 квадратних метра, що цілком відповідало ринковим $1300 за квадрат. Але СЕТАМ з невідомих причин відхилив остаточні заявки п'ятьох учасників, ще двоє магічним чином відмовилися самі, і офіс продали майже в три рази дешевше за аукціонну ціну – 4,15 млн грн. В підсумку "Тода груп" отримала офіс за смішні за мірками Києва $400 за квадрат в самому центрі столиці України.

"Технічні помилки" для всіх, крім "своїх"

На тематичних форумах можна знайти багато повідомлень про те, як арештовані активи комусь дістаються за ціною, начебто значно нижчою за ринкову, через штучне відсіювання інших учасників.

Так на початку 2017-го на торги виставили авто преміум-класу – Volkswagen Touareg 2013 року випуску. На автомобільних сайтах на той час його вартість коливалась від 800 тис. до 1,3 млн грн. Через СЕТАМ автомобіль було продано у півтора-два рази дешевше, ніж на ринку – усього лиш за 670 тис грн, на 100 гривень дорожче за стартову ціну. Учасники торгів стверджували, що вони просто не змогли зробити свої ставки.

Так дешево через "технічні помилки" можна купувати не тільки машини чи нерухомість, а й брати в оренду землю сільськогосподарського призначення. Деякі фермери, що намагалися придбати право оренди на землю на платформі OpenMarket на СЕТАМ, зіштовхнулись з дивними перебоями у роботі системи. Так, під час лоту №201, де торгувалися чотири учасника, три з них (ТОВ "Більковці", ТОВ "ДМагро" та СТОВ "Сільгосптехніка") повідомили про технічний збій. У відповідь на запитання одного з потерпілих СЕТАМ відповіло про "відсутність технічного браку". А у четвертого жодного "браку" не було. Також на технічний збій під час торгів №462 пожалівся полтавський фермер Сергій Зіванись, який не зміг взяти участь в аукціоні з оренди ділянки, якою користувався. Фермер завчасно зареєструвався, зробив електронний підпис та сплатив кошти за участь в торгах. Але під час аукціону система не дозволила йому натиснути кнопку, аби запропонувати власну ціну. В результаті ділянка перейшла в оренду крупному конкуренту фермера.

"Втручання у роботу системи" для кума

Іноді в роботу системи втручаються напряму чиновники. Так, поліція розслідувала причетність оточення директора департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Дмитра Поліщука до незаконного втручання в роботу системи СЕТАМ. Таке "втручання" дало змогу зловмисникам купувати майно на торгах за заниженими цінами. Це призвело до заподіяння шкоди інтересам держави у сумі понад 1,8 млн грн.

Учасники торгів, яким, за даними слідства, вдавалось викуповувати лоти за найнижчою ціною попри наявність вищих ставок інших учасників, мали доступ до системи СЕТАМ. Наприклад, за стартову ціну у 400 тис. грн громадянин Дмитро Деревенець купив 15 соток землі в елітному селищі Ходосівка під Києвом — на сайтах продажу нерухомості землю там продають у півтора-два рази дорожче.

Вхід у систему СЕТАМ відбувався з вулиці Великої Васильківської, 13/1, що у Києві. Цю будівлю обслуговує комунальне підприємство "Обрій". Керує ним Олександр Порядін – людина, яка мала безпосередній стосунок до голови Державної виконавчої служби Міністерства юстиції Дмитра Поліщука. Саме ця служба передає усе конфісковане й арештоване державою майно на продаж в систему СЕТАМ. І саме ця служба заздалегідь має інформацію про стартову ціну кожного лоту. В декларації Поліщук вказав, що отримав у 2007 році від Порядіна позику в півмільйона гривень, що за тодішнім курсом дорівнювало $100 тис . Крім того, Олександр Порядін та Дмитро Поліщук є кумами.

Решта тих, хто став переможцями торгів в результаті несанкціонованого, за версією слідства, доступу до системи СЕТАМ, – також люди, близькі до кума голови виконавчої служби. Окрім того, що їхня участь у торгах здійснювалась з його робочої адреси, Порядін їздить на автомобілі "Мерседес", оформленому на одного з переможців торгів. Слідчі обшукали цей автомобіль і знайшли там не лише копію паспорта голови виконавчої служби Поліщука, а й низку внутрішньої документації Міністерства юстиції, оригінали службових записок, робочі листи голови виконавчої служби.

Штучне заниження ціни майна під продаж через СЕТАМ

Наступна схема полягає в тому, що під продаж "своїм" майну дають занижену оцінку і відправляють на продаж через СЕТАМ.

У 2018 році суд дозволив обшуки у Святошинському райвідділі Державної виконавчої служби Києва. Про це повідомляється в ухвалі Святошинського районного суду м. Києва від 30 травня 2018 року. Слідство вбачає "наявну стійку змову між посадовими особами Святошинського РВ ДВС Києва, які подали заявку з неповним комплектом документів (без акта оцінки майна, що є обов'язковим) та працівниками ДП "СЕТАМ", які прийняли до виконання вказані документи, та провели процедуру торгів із суттєвим порушенням строків визначених законодавством".

Йдеться про базу відпочинку "Горлиця" в смт. Козин Обухівського району Київської області. База була виставлена на продаж через борги її власника – ПрАТ "Атек". При цьому оціночну вартість знизили в десятки разів: базу продали у липні 2017 року за 2,5 млн грн, а відповідно до звіту про незалежну оцінку за серпень 2017 року, на який посилається слідство, "Горлиця" коштує 31,8 млн грн. Дешеву оцінку бази на замовлення Святошинського райвідділу ДВС Києва провело ТОВ "Хотей-АО". Але того ж дня, коли "Хотей" оцінило "Горлицю", Фонд держмайна анулював фірмі сертифікат суб'єкта оціночної діяльності. Відтак, коли базу продавали на СЕТАМ, її ціна не мала жодного підтвердження.

Ще одна показова історія про заниження оцінки. СБУ розслідує можливу змову ДП "СЕТАМ", оцінювачів, виконавців та нотаріусів щодо продажу активів "Т.М.М." на підставних осіб за заниженою на 250 млн грн ціною. Про це свідчить ухвала від 3 квітня 2020 року Шевченківського райсуду Києва. У ній йдеться про кримінальне провадження № 12019100060004520 від 11 жовтня 2019 р, яке веде 4 відділ 1 управління досудового розслідування ГСУ СБУ під процесуальним наглядом Офісу Генпрокурора.

Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ДП "Сетам", "Укрсоцбанку" та виконавці привласнюють та розтрачують майно "Т.М.М." шляхом зловживання своїм службовим становищем. Цікаво, що "Фірмою "Т.М.М" – ТОВ" через кіпрську TMM Real Estate Development Public Limited володіє Лариса Чивуріна – дружина бізнес-партнера президента України Володимира Зеленського Андрія Чивуріна.

Схема полягає в тому, що банк достроково звертався до приватних нотаріусів для повернення майна на користь сплати заборгованості "Т.М.М."-ТОВ" за кредитним договором, хоча фірма зверталась з пропозицією погасити борг чи його реструктуризувати. На виконання приписів приватного нотаріуса виконавець призначав підконтрольного експерта-оцінювача, який готував звіти та висновки із завідомо заниженою оцінкою майна. Згодом виконавець ініціював аукціон на СЕТАМ, за результатами якого майно реалізовувалось підконтрольним суб'єктам підприємницької діяльності, які згодом продавали його невстановленим службовим особам Мін'юсту.

Показово, що оцінювачем було ТОВ "Приватна експертна служба". Співвласниками цієї компанії значаться Артем Тараненко та Павло Кирилюк. Тараненко – один із двох засновників ГО "Об'єднання приватних виконавців "Факт". В команді "Факту", судячи з сайту, входять четверо осіб, серед них – приватна виконавиця Тетяна Павелків (у дівоцтві Вольф), сестра Олександра Вольфа, який до листопада 2019 р. був замначальника Головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби-начальником управління державної виконавчої служби ГТУЮ в Київській області.

Після оцінки нерухомості виконавці передали 15 об'єктів нерухомості (квартир, нежилих приміщень та майновий комплекс у Києві) на продаж на СЕТАМ. Слідство встановило, що оцінка була занижена на загальну суму 257,3 млн грн. Чотири об'єкти нерухомості із цього кримінального провадження протягом 3-6 квітня 2020 р. арештовані та передані в управління АРМА: приміщення №151 та приміщення №153 на вул. Володимирській, 49а у Києві, приміщення №116 на вул. Галі Тимофєєвої в Києві та приміщення з № 1 по № 6 (групи приміщень № 33) на вул. Митрополита Шептицького в Києві.

Рейдерство через АРМА

Міністр юстиції Денис Малюська розповів про одну "фактично рейдерську схему", від якої "не відійшов СЕТАМ". "Що відбувалося? – каже міністр. – Відкривається якесь кримінальне провадження – не принципово, яке, в рамках якого прокурор може попросити суд арештувати яке-небудь майно. Ну, наприклад, нерухомість якусь – будівлю, земельну ділянку. Її арештовують, передають в АРМА. Зовні виглядає, що нічого страшного не відбулося. Проте в АРМА немає повноважень просто зберігати майно. Вони мають або передати в управління комусь, а за це потрібно платити гроші, або продати. Як надати в управління земельну ділянку? Ну, є земельна ділянка, а звідки гроші на управителя брати, на його функції? Відповідно, єдиний вихід продавати, і вони продають. Ціна, як правило, вкрай низька. Вона навіть ринкова була би низькою, тому що тут надзвичайний продаж – арештоване майно, кримінальне провадження, власник проти. А там ще й були майстри, які навіть низьку ціну занижували нижче плінтуса".

Так, 24 червня 2020 року Господарський суд Києва визнав недійсними результати електронних торгів на СЕТАМ, де АРМА продало пшеницю ПП "Дінекс-трейд". Також суд визнав недійсним договір купівлі-продажу, укладений між АРМА та покупцем цієї пшениці ТОВ "Карел-груп". Про це свідчить ухвала від 24 червня 2020 року.

Власники ПП "Дінекс-трейд" Пєткови завозили на елеватори групи компаній "Агроінвестгруп" зерно та насіння на зберігання. У 2019 році ГПУ відкрила по "Агроінвестгруп" кримінальне провадження, і в його рамках арештували все, що було на всіх елеваторах – без кількісних та якісних показників, зокрема, і завезене на елеватори на зберігання, що не належало групі компаній "Агроінвестгруп". Улітку 2019 року Пєткови через суд отримали дозвіл на вивезення свого зерна та пшениці з Ізмаїльського елеватора, і частину таки вивезли. Але після цього поліція відкрила кілька кримінальних проваджень за статтями "грабіж" і "самоправство", співробітники поліції і прокуратури обшукали підприємства Пєткових, суд арештував рахунки фермерів, а Олександр Пєтков потрапив до СІЗО на 60 діб. Тим часом решту пшениці, яку Пєткови не встигли вивезти з елеваторів, правоохоронці передали в АРМА, а Агентство виставило її на продаж на СЕТАМ. Як стверджує Олександр Пєтков, продаж відбувся за заниженою в 10 разів ціною. Покупцями виступили компанії, щодо яких виникає сумнів, що вони реальні.

На СЕТАМ відбулись обшуки, ведеться слідство за фактом зловживання службовим становищем службовими особами АРМА та ДП "Сетам" за попередньою змовою з працівниками правоохоронних органів з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших фізичних або юридичних осіб шляхом реалізації зернових, круп'яних та олійних культур, які зберігались на складах підприємств із групи компаній "Агроінвестгруп". 

    Реклама на dsnews.ua