• USD 29.3
  • EUR 31.3
  • GBP 36.8
Спецпроєкти

За шість кущів марихуани кожному. Куди веде світ легальна канабіс-індустрія

Глава німецької поліції виступив за декриміналізацію марихуани, а легалізація в Каліфорнії вдарила по мексиканським наркокартелям в Техасі
Фото: aggeek.net
Фото: aggeek.net
Реклама на dsnews.ua

З нагоди новорічних і різдвяних свят "ДС" згадує найбільш резонансні тексти року, що минає

Знадобилося менше двох місяців, щоб побачити реальні плюси і мінуси легалізації рекреаційної марихуани в Каліфорнії, де нове законодавство набуло чинності 1 січня.

За прогнозами Green Wave Advisors, дослідницької компанії, що спеціалізується на канабіс-індустрії, ринок марихуани в Золотому штаті складе $5 млрд на рік. Але для здійснення цих прогнозів повною мірою підприємцям, займає своє місце на каліфорнійському ринку, належить вирішити ряд найважливіших проблем. З урахуванням обсягів споживчого ринку витрати на їх рішення окупляться з лишком.
В цілому ж американський ринок канабісу в 2017 р. досяг позначки в $10 млрд - це на 30% більше обороту за попередній рік.

У поточному році цифра буде ще значніше: з урахуванням Каліфорнії і Массачусетса, де легалізація рекреаційної марихуани намічена на квітень.

Постачання, банки і чорний ринок

У Каліфорнії повторилася ситуація з Невадою, де у свій час брак ліцензованого канабісу призвела до того, що в багатьох розподільниках марихуана закінчилася в перші ж дні легалізації. Попит на "травичку" у Каліфорнії великий, а ліцензування поки не налагоджене: ліцензія необхідна на кожному етапі ланцюга постачання - гровери, тестери, транспортувальники, роздрібні торговці та супровідні послуги (охорона) повинні мати відповідні дозволи. В кінцевому підсумку навіть голова регламентує органу штату Лорі Аякс, яка очолює Бюро контролю над каннабісом, висловила стурбованість з приводу негативного впливу труднощів у ланцюгу поставок на каннабисный бізнес в Каліфорнії.

Проблеми з банківською системою притаманні не тільки Каліфорнії, а всім штатам, легализировавшим рекреаційне споживання каннабіса. Оскільки марихуана все ще нелегальна на федеральному рівні, підприємці, залучені в каннабисный бізнес, відчувають складнощі з пошуком банкових установ, готових їх обслуговувати. Це призводить до того, що розподільники і пов'язані сервіси змушені працювати виключно з готівкою.

Реклама на dsnews.ua

Каліфорнія зацікавлена у вирішенні цього питання - в кінці минулого року головний казначей штату Джон Чьянг повідомив про можливість створення державного банку, який буде обслуговувати канабіс-індустрію. Ця опція з'явилася в результаті зустрічі офіційних осіб штату, канабіс-підприємців та представників банкової системи.

Але навіть створення подібного банку не зніме всі обмеження - проблему необхідно вирішувати на федеральному рівні.

Чорний ринок також поки не викоренено - навіть в Колорадо, де рекреаційна марихуана вже три роки як легальна, нещодавно був заарештований чоловік, який намагався розплатитися підпільної "травичкою" при покупці машини. За оцінками Каліфорнійського департаменту продовольства і сільського господарства, чорний ринок штату щорічно виробляє близько 6,1 тис. т марихуани, 4,9 тис. т з яких вивозяться для продажу в сусідні штати.

В інтерв'ю the Associated Press Лорі Аякс розповіла, що на початковому етапі Каліфорнія планує використовувати пряник замість батога - виманювати представників чорного ринку з тіні будуть "освітніми" методами. Ще один штат може приєднатися до "легалайзу". 20 березня в Чикаго і графстві Кук, штат Іллінойс, буде проведено консультативний референдум з питання легалізації марихуани. Статус референдуму не робить прийняте рішення є обов'язковим до виконання на законодавчому рівні, але прихильники "травички" вважають, що в разі позитивного голосування законодавчі органи штату отримають посил для створення відповідної бази для легального ринку в Іллінойсі.

У той же час позиція генпрокурора США Джеффа Сэшенса з приводу "травички" залишається незмінною - сам не вживає і вважає, що іншим варто заборонити. Поки на штати "легалайзу" ніяких репресій не обрушилося, але ніхто не гарантує, що цього не станеться в майбутньому. Втім, інвесторів і флагманів індустрії така ймовірність не зупиняє, хоча, безсумнівно, вони її враховують.

Канада та Німеччина

У минулому році Канада наробила багато шуму в медіа, оголосивши загальнонаціональну легалізацію марихуани для дорослих. Зібрані податкові кошти планувалося використати на потреби дітей, лікування від усіляких залежностей і боротьбу з криміналітетом. Дедлайн встановлено - 1 липня поточного року. Але бюрократична тяганина і політичний тиск дають про себе знати. Сьогодні, за словами канадського прем'єра Джастіна Трюдо, можна стверджувати одне: "Це не відбудеться 1 липня, в цьому я вас запевняю". Можливо, все вийде до наступного літа, тим більше, що розмова про необхідність "легалайзу" ведеться, в тому числі і представниками органів правопорядку в самих респектабельних країнах.

Так, 5 лютого начальник Асоціації німецьких співробітників кримінальної поліції (BDK) закликав до "повної декриміналізації" вживання марихуани по всій країні. "У сфері політики щодо наркотиків є методи ефективніше репресій", - заявив Андре Шульц, 47-річний головний інспектор, в інтерв'ю німецькій газеті Bild. У BDK складається близько 15 тис. німецьких детективів, і їх глава вважає, що заборона на марихуану в Німеччині себе не виправдав: "Заборона на споживання каннабіса історично був неоднозначним, і його так і не вдалося втілити в життя розумним або ефективним чином".

У минулому березні Німеччина легалізувала рецептурну медичну марихуану для деяких типів захворювань: злоякісні новоутворення, хронічні болі, розсіяний склероз.

За словами міністра охорони здоров'я Германа Грохе, у свій час ініціював прийняття відповідного законопроекту: "Люди з серйозними захворюваннями мають отримувати найкращу доступну допомогу".

Тепер же Андре Шульц не тільки нагадує про те, що громадський осуд плодить кримінальну діяльність, але і повторює риторики канадського прем'єра Трюдо - країна повинна допомогти наркозалежним на шляху до одужання, захистивши при цьому дітей та молодь - виробляючи відповідальне ставлення до споживання наркотику.

У листопаді на конференції в Берліні Шульц вже виступав з критикою німецької політики щодо марихуани: "Заборона не працює". А в січні в інтерв'ю Hamburger Morgenpost глава BDK зазначив, що у процесі боротьби з наркотиками в руки закону потрапляє занадто багато "не тих" людей, так і задіяно більше число поліцейських. "У 70% випадків у справах про наркотики проходять споживачі, а не дилери", - заявив він.

Німецька громадськість поки не готова погодитися з Шульцем, листопадове дослідження інституту Forsa показало, що більшість німців не підтримують легалізацію рекреаційного канабісу. В опитуванні взяла участь 1 тисяча осіб, з них 63% проголосували проти легалізації і лише 34% висловилися за те, щоб повнолітні німці отримали можливість купувати марихуану для особистого користування в спеціальних магазинах.
Шульц зазначив ще одну невідповідність у нинішньому німецькому законодавстві - водіння під впливом каннабинола повинно залишитися незаконним, але ж у німецьких водіїв, викритих у вживанні марихуани, відбирають права, навіть якщо у момент арешту вони не керували авто.

А ось споживачів алкогольних напоїв позбавляють прав лише у разі нетверезого водіння.

Уругвайское кримінальне диво

У 2017 р. Уругвай також легалізував марихуану. Про економічні наслідки говорити поки що зарано, а от падіння кримінальної діяльності вже очевидно. Кримінальна активність, пов'язана з торгівлею наркотиками, скоротилася на 20%, за даними латиноамериканської новинної служби Telesur. Залишається вирішити проблему з нелегальним продажем канабісу туристам - споживання марихуани дозволено тільки для громадян країни і не поширюється на іноземців.

Кожен уругваєць має право виростити у себе вдома шість кущів канабісу. Можна придбати "травку" та в місцевій аптеці, або стати членом "канабіс-клубу", отримуючи до 40 грамів продукту в місяць. Звичайно ж, все це вимагає окремої держреєстрації. За словами Едуардо Бласины, директора Музею канабісу в Монтевідео, ухвалення закону про легалізацію поклало кінець війни з наркотиками, яка була "абсурдною, з катастрофічними наслідками, незалежно від того, за якими критеріями проводиться оцінка, включаючи і споживання". Є ймовірність, вважає Бласина, що й інші країни, змучені безперервною боротьбою з наркоторгівлею, послідують прикладу Уругваю - зокрема Колумбія та Мексика.

Ефективніше стіни

Президент США поки не відмовився від ідеї побудувати непробивну стіну на кордоні з Мексикою. Стіна - витратний проект, і чи яку-небудь частину фінансового тягаря вдасться звалити на Мексику. Навіть багато членів правлячої партії не підтримують ідею стіни - за підрахунками, опублікованими Washington Post, перші 700 миль (1126 км) проекту обійдуться США в $18 млрд. Washington Post порахувала, що якщо перевести $18 млрд в купюри по 1 долару, можна буде побудувати стіну довжиною 51 км з одних тільки пачок доларових банкнот. Загальна ж довжина кордону перевищує 3 200 км.
Ті, хто воліє заробляти гроші, а не викидати їх на безглузді будови, пропонують більш простий спосіб боротьби з перетинають південну кордон кримінальниками: легалізація марихуани. І справа не тільки в очевидному економічному плюсі подібної риторики - у поточному році прогнозований обсяг ринку марихуани в штатах "легалайзу" складе не менше $15 млрд.

Не потрібно мати докторським ступенем, щоб зрозуміти просту істину, - левова частка правопорушень на кордоні безпосередньо пов'язана з обігом наркотиків. Мексиканські наркокартелі інвестують кошти і ресурси в США виключно в силу існування там чорного ринку. Обмеживши чорний ринок, Штати позбавлять картелі мотивації.

Журнал The Economics Journal розглядає таку можливість з наукової точки зору. Дослідження статистичних даних за 1999-2012 роках показало, що легалізація медичної марихуани в деяких прикордонних штатах призвела до скорочення кримінальної активності на кордоні більш ніж на 12%.

Вчені підтвердили теорію про те, що декриміналізація виробництва та продажу марихуани призведе до скорочення числа насильницьких злочинів, пов'язаних з ринками, традиційно підконтрольними мексиканським наркокартелям.

Більш того, легалізація в Колорадо і в інших штатах, віддалених від південної межі, сприяла зниженню кримінальної активності в прикордонних штатах і скорочення загальних обсягів чорного ринку марихуани.

Аналогічно легалізація медичної марихуани у Флориді зменшила відповідну кримінальну діяльність в Техасі - одному з найбільших шляхів потрапляння наркотиків в США. А ось переривання ланцюга поставок (зокрема, масові вилучення кокаїну в Колумбії) призводить до зростання цін на нелегальні наркотичні препарати та активізації банд в процесі боротьби наркокартелів за більш високі обсяги прибутку.

Таким чином, якщо адміністрації Трампа вдасться звернути процес легалізації на рівні штатів і побудувати Велику стіну, це не тільки обійдеться країні в копієчку, але й може призвести до посилення кримінальної активності на кордоні.


Майк Тайсон не курить бамбук

Легендарний боксер-важкоатлет Майк Тайсон вирішив додати до всіх своїх заслуга ще один титул - на цей раз Короля марихуани. Залізний Майк не боїться, що його назвуть "упоротым Майком". Він довгі роки проповідував легалізацію і виступав за використання каннабидиола (CBD), що володіє тими ж негаллюциногенными властивостями, що і марихуана, при лікуванні ветеранів, які страждають від ПТСР. Тепер же, за повідомленням Fortune, на своєму каліфорнійському ранчо площею 16 га він створить "канабіс-курорт" для гроверів і ентузіастів Мері Джейн.

Текст опубліковано 18 лютого 2018-го

    Реклама на dsnews.ua