• USD 27.3
  • EUR 30.7
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Мінфін підставляє "іпотеку Зеленського": третину грошей витратять на борги "банкрута" ДІУ, — ЗМІ

Під виглядом фінансування програми Президента Володимира Зеленського "Доступна іпотека", Міністерство фінансів на чолі з Сергієм Марченком планує витратити 7,6 млрд грн., виділених на дешеві кредити, на погашення боргів Державної іпотечної установи

Реклама на dsnews.ua

Частина з них не забезпечена державою, тобто за рахунок коштів платників податків буде вирішено "комерційні" проблеми структури, що приєднується, йдеться в статті "Апострофа".

Журналісти нагадують, що для фінансування проектів "Укрфінжитла", яке видаватиме іпотечні кредити під 7% та житло у лізинг під 5%, було запропоновано влити в його капітал 20 млрд грн, для чого уряд випустив цільові облігації.

Ще навесні поточного року ЗМІ звертали увагу на небажання Мінфіну здійснювати цільовий випуск облігацій для "Укрфінжитла". Пов'язували це, серед іншого, з бажанням відомства залучити забудовників до партнерської програми (за відсоток від проданого через доступну іпотеку житла). Писали, що "ходоки" на ринку вже, нібито, пропонують забудовникам передати до банків списки "неліквіду" (квартир на останніх поверхах, з поганим виглядом або мінімальною інсоляцією, невдалими плануваннями), отримавши статус "преміум-партнера". "Тоді ж журналісти передбачили, що випуск ОВДП для "УФЖ" розблокується, як тільки закінчиться "підписка" на "партнерську програму" для забудовників. Очевидно, ця обставина вже настала", — пише видання.

За "правильний" розподіл ресурсів, виділених на програму, мають, за даними ЗМІ, відповідати керівники "Укрфінжитла", які є прямими ставлениками Марченка, а також його заступника, куратора програми доступної іпотеки Юрія Драганчука — Віктор Катренич, який раніше керував Енергетичною митницею, та Людмила Шемелинець, яка раніше була заступником голови Держгеокадастру при Януковичі. Крім того, людиною Марченка також називають і кадрового податківця часів Віктора Януковича — Єгора Притулу, який очолює ДІУ, що приєднується до "УФЖ".

"З 20 млрд грн, згідно з даними Мінфіну, лише частина грошей реально піде на підтримку сімей, які потребують покращення житлових умов. На власне іпотечні програми буде направлено 4,9 млрд грн, на лізингові — 7,3 млрд грн. Ще 7,6 млрд грн передбачається направити на погашення боргів ДІУ, 0,2 млрд грн — на "операційні витрати" офісу, що складається з 6 осіб", — сказано в матеріалі.

Видання зазначає, що 3,1 млрд грн заборгованості ДІУ, які планується сплатити за рахунок ОВДП, не гарантовано державою, тобто гасити її за рахунок капіталу "УФЖ" як мінімум передчасно. "Основний обсяг боргів, які потрібно погасити ДІУ, припадає на 2029–2030 роки (1,8 млрд грн), таким чином їх можна було б гасити за рахунок доходів майбутніх періодів, якби було вирішено залишити установу як окрему структуру, а програми "УФЖ" запустити паралельно", — зазначають автори.

"Тримачами основної частини боргу ДІУ є Національний банк, державні та комерційні банки. Дефолт по облігаціях був допущений через те, що близько 3,5 млрд грн ДІУ застрягли як депозит в банку "Дельта", з них Фонд гарантування визнав можливість погашення 1,5 млрд грн у сьомій черзі (тобто, цілком імовірно, ніколи). Наскільки необхідним є перекладання сьогодні державних грошей з однієї кишені в іншу, і чи потрібно для цього задіяти "свіжостворену" держустанову — питання відкрите. Частину гарантованих державою боргів Мінфін уже погасив", — сказано у статті.

"А ось "комерційну" заборгованість, ймовірно, варто було б реструктуризувати. Особливо враховуючи той факт, що ОВДП випускаються з прибутковістю до 13% річних, що суттєво перевищує середні ставки розміщення. Йдеться як мінімум про 3-4 млрд грн "зайвих" боргів, поспіх у погашенні яких явно пахне корупційними мотивами", — додають автори матеріалу.

Редактор: Сергій Єфремов
    Реклама на dsnews.ua