• USD 27.3
  • EUR 32.6
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

"Ми — сексі, і нам дадуть $150 млрд". Що важливого розповів Бахматюк про економіку

Власник одного з найбільших вітчизняних агрохолдингів про те, як Україні обійтися без кредитів МВФ і залучити $150 млрд інвестицій в економіку

Олег Бахматюк
Олег Бахматюк
Реклама на dsnews.ua

Акціонер агрохолдингу "Укрлендфармінг" Олег Бахматюк в інтерв'ю Дмитру Гордону розповів, що Україна цілком може обійтися без кредитів МВФ, при правильній державній політиці — залучити величезні інвестиції, а українські агрохолдинги не потребують дотацій від держави. «ДС» наводить ключові тези з інтерв'ю Олега Бахматюка, що стосуються економіки.

1. Нам уперше дуже пощастило: до нас ідуть величезні гроші

"Зовнішня кон'юнктура зараз дуже сприятлива для України. Плюс монетарна політика останніх двох років — це накачування грошима величезного світового простору, що призводить до поштовху інфляційних процесів, насамперед на сировинні товари. Вперше нам щастить. Вперше за всю історію Україна може закінчити рік з позитивним торговельним балансом. Насправді Україні МВФ в наступні три роки не потрібен. Вона матиме платіжний баланс, звичайно, не такий, як у Китаю, але як мінімум $10–15 млрд у України буде зайвих".

2. Світові тренди на користь України. Сировина дорожчатиме і далі

На думку бізнесмена, кон'юнктура йде на підвищення цін на сировину: "Щороку це буде додавати 10–15%. Уявіть собі, про які цифри ми можемо говорити".

3. Ми вже заробляємо мільярди

"В принципі гірше жити не будемо. Начебто все добре, так. Чи будемо ми жити краще? Ось у чому питання. Ось є країни ВРЕП, це пʼять країн АСЕАН — Малайзія, Індонезія, Сингапур, Філіппіни, Таїланд, це Австралія, Нова Зеландія, Корея, Японія і Китай. Всього 15 країн — я не всі перерахував. Там живуть 2,2 млрд осіб, і це найбільший економічний простір у світі — 32% він займає на сьогоднішній день. Ці країни, умовно, в України беруть руди, зерна, олії щороку на $15–20 млрд. Для них це життєво важливі речі".

Реклама на dsnews.ua

4. Нам дадуть величезні гроші. Потрібно тільки попросити

"Формуючи стратегію, ти йдеш до покупців і кажеш: дивіться, ось поставка на 10 років на $150–200 млрд. Ви зацікавлені? Так. Я впевнений на 110%, що вони відповідають: "Так". Вони кажуть: "Ми хочемо під це поліпшити інфраструктуру, ми хочемо поліпшити правила гри у вашій країні — законодавчо, юридично". А нам потрібно на це $150 млрд. З них $50 млрд — це облігації української позики, щоб ми взяли у вас по 2%, $25 млрд — з усіма розрахуватися, $5 млрд — на інфраструктуру, на дороги, якими їздитиме ваше зерно, ваша руда тощо. А ще 100 млрд ми вкладемо в порти, в розвиток, в додану вартість. Ми — сексі, і нам дадуть $150 млрд. А давайте ви будете у нас брати не зерно, а м'ясо птиці? Або яловичину? Давайте 30% у це, і ви — власники. Це реально. Я впевнений у цьому, тому що я це робив".

5. Гроші від держави потрібні дрібним фермерам. Агрохолдинги самі приведуть величезні гроші в країну

"Фермери або приватники в Європі — це соціально-політичний проєкт зайнятості населення. Щоб люди не виїжджали в таке місто, як Відень, наприклад, їм надаються умови для комфортного проживання в сільській місцевості. І плюс держава дає людині гроші на підтримку як виробника — на гектар або якісь інші програми. Це така політика. Україна повинна проводити таку політику щодо дрібних виробників". За словами бізнесмена, це забезпечить зайнятістю до 5–7 млн чоловік. "Це важливий процес, це соціальний процес. Туди має йти 100% дотацій. Туди повинна йти максимальна підтримка держави з кредитування. Тому що так в принципі правильно".

Середній же бізнес, за словами Олега Бахматюка, може забезпечити продуктовий баланс країни. "Україні, щоб забезпечити себе продуктами харчування повністю, потрібно 20% від того, що вона виробляє. 20–30% — це наш продуктовий баланс. Це безпека — щоб у нас було що їсти. Тому що гроші не мають ніякого значення — має значення, що ти за них можеш купити".

Великий же агробізнес, на думку бізнесмена, може допомогти Україні вирішити стратегічні завдання. "30% — це такі хлопці, як я. Це можливість впливати на зовнішні ринки. Це ринок Японії, яка імпортує 90% всіх продуктів харчування. Це ринок Південної Кореї. Ми експортуємо в Японію, в Південну Корею, в Китай, в Індонезію, на Близький Схід — Єгипет, в Саудівську Аравію, Катар. Європейський Союз: це Італія, Іспанія..."

6. Ми досі в сировинній зоні, а повинні виробляти продукцію з доданою вартістю

Тренди на підвищення ціни на ресурси рано чи пізно закінчаться. Україна повинна бути до цього готова і переходити на виробництво і експорт продукції з доданою вартістю. "Ми насправді йдемо зараз в сировинній зоні. А можемо йти в продукти з доданою вартістю. Те саме яйце — це продукт з доданою вартістю. Тому що це яйце перероблене через комбікорм, через людей, через зарплати, через інновації в продукт. Далі йде яєчний порошок, який ми теж експортуємо. Що додає на кожному етапі додана вартість? Вона додає соціальне навантаження і податковий супровід. Тобто ти платиш більше податків і більше береш на роботу людей. Це те, що роблять всі нормальні країни і до чого ми теж повинні переходити — до протеїнового ланцюжка. І експортувати його. Тому що в світі немає дефіциту зерна — у світі є дефіцит протеїну. Протеїновий ланцюжок — це майбутнє. А що для цього потрібно? Для цього потрібні інвестиції. І саме інвестиції даватиме той, у кого є потреба протягом наступних 15 років в поставках цієї продукції. І ось такі компанії, умовно, як «Укрлендфармінг», — це візитна картка, з якою ти заїжджаєш: дивіться, ось є пул поставок, з вас $3 млрд в інфраструктуру — будуйте порт, будуйте завод. Що це додає? Капіталізацію самої території, наповнює змістом, тобто дає робочі місця і, відповідно, надходження до бюджету. Це не теорія Бахматюка — це речі, які роблять Китай, Європейський Союз, Сполучені Штати Америки. І те, що повинна пройти Україна".

Олег Бахматюк — великий український бізнесмен, власник одного з найбільших у країні агрохолдингів — Групи компаній "Укрлендфармінг". "Укрлендфармінг" займається вирощуванням зернових і олійних культур, насіння, тваринництвом і виробництвом яєць і яєчних продуктів Підприємства Групи компаній працюють в 600 населених пунктах в 22 регіонах України і є одними з найбільших платників податків України.

    Реклама на dsnews.ua