• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Газова пастка. Як влада злякалася свого ж рішення підняти тарифи і чи відкотять їх назад

В уряді розглядають можливість встановити граничну ціну на газ для населення одразу на рік — до 1 лютого 2022 р. Як це відіб'ється на платіжках та іміджі української влади?

Тарифи на газ
У понеділок, 11 січня, президент Володимир Зеленський провів нараду, на якій доручив Кабінету Міністрів терміново вирішити питання з тарифами на газ
Реклама на dsnews.ua

Тимчасово виконуючий обов'язки міністра енергетики Юрій Вітренко запропонував повернутися до регулювання цін на газ для населення. Причому вже з 1 лютого і поки терміном на один рік, повідомляють "Українські новини". У планах, щоб газ населенню продавала не НАК "Нафтогаз України", де Вітренко ще не так давно працював, а безпосередньо державні видобувні компанії — "Укргазвидобування" і "Чорноморнафтогаз". За "Нафтогазом" залишиться функція "постачальника останньої надії", який буде забезпечувати газом тільки тих споживачів, які опинилися без свого постачальника.

Якими можуть бути ціни на газ

Найважливіше, що ціни пропонується обмежити рівнем, який буде визначений за формулою "хаб мінус". В її основу Вітренко пропонує закласти середнєарифметичну фактичну ціну (End of Day) газу на німецькому хабі NCG за листопад 2020 р. При цьому до ціни ресурсу буде додаватися націнка продавця до 2,5%. На своїй сторінці в Facebook Юрій Вітренко уточнив, що це буде 5,356 грн за куб. м. газу (вже з ПДВ, як випливає з контексту поста), що менше, ніж середньозважена вартість у січні на 44%. Нагадаємо, що в поточному місяці розцінки на блакитне паливо для населення коливаються від 6,99 грн за 1 куб. м до 10,8 грн (з ПДВ). При цьому постачальники, за очікуваннями т.в.о. міністра енергетики, зможуть конкурувати, пропонуючи меншу надбавку до ціни в 5,356 грн за куб. м.

Однак якщо раптом ціни впадуть нижче вказаного рівня, чи вступить в силу ринковий механізм? Вітренко в своєму пості пише однозначно: ціна буде фіксованою на рік, і "Укргазвидобуванню", на думку голови Міненерго, це навіть на руку: "Для видобувної компанії навіть краще мати фіксовану ціну на рік, ніж кожен місяць переживати, що потрібно переглядати плани буріння через зміну ринкової кон'юнктури". Таким чином, при різкому здешевленні газу населення може навіть програти в разі фіксованої ціни, правда, це не дуже ймовірно.

А з 1 лютого в разі затвердження запропонованої формули ціна питання буде сильно варіюватися для різних категорій споживачів. Для тих, хто користується газовими котлами для опалення — рахунок йде на сотні гривень економії. А ось звичайні користувачі газових плит і централізованого опалення майже не помітять різниці. Адже в плані Вітренка (який переказують ЗМІ) говориться лише про встановлення цінової стелі в тарифі на газ для населення, а не для виробників тепла, що подається в батареї.

Слід зазначити, що під кінець робочого дня в понеділок прем'єр-міністр Денис Шмигаль виступив із заявою, що поряд з планом Міненерго розглядаються і пропозиції "Нафтогазу" про посилення конкуренції на ринку шляхом обов'язкової публікації усіма газопостачальними компаніями свого річного тарифу на газ, як це вже робить НАК. Вважається, що коли газопостачальні компанії почнуть активно конкурувати за базу споживачів, то це ринковим шляхом призведе до зниження тарифів у рамках відкритих торгів. Але тут поки немає ніяких розрахунків. А зниження цін у зв'язку з запуском ринку газу для населення вже неодноразово прогнозували в "Нафтогазі". Результат — ринок відкрили, а тарифи стрімко ростуть.

Реклама на dsnews.ua

Злякалися зростання

Пропозиція Вітренка виникла не на порожньому місці — влада сильно стривожилася реакцією населення на подорожчання газу і підвищення тарифів на його розподіл. До того ж з січня цього року влада підвищила тарифи і на електроенергію. Незважаючи на новорічні свята, по країні прокотилася хвиля обурення — тільки 11 січня обурені мешканці заблокували дороги в Чернівецькій та Полтавській областях, а напередодні такі ж акції протесту пройшли в Харківській і Миколаївській областях. (Плюс стало відомо про заплановану на 15 січня акції протесту "Стоп тарифний геноцид").

Тому влада була змушена відреагувати — вчора президент Володимир Зеленський провів нараду, на якій доручив Кабінету Міністрів терміново вирішити питання з тарифами на газ. При цьому Зеленський послався на ситуацію в Європі, де через різке похолодання ціни на газ зросли. Наприклад, на найбільшому в Європі нідерландському хабі TTF котирування досягли $252 за 1 тис. кубометрів, що є максимумом з січня 2019 р., а в Іспанії в зв'язку зі снігопадами вартість газу на хабі PVB підскочила до $645,84. А таке підвищення означає, що незабаром ціни в Україні, які прив'язані до європейських, стрибнуть ще вище. Правда, питання про те, чи можна в Україні беззастережно приймати "імпортний паритет" у цінах на блакитне паливо, залишається відкритим, тому що більшість газу на нашому ринку власного видобутку, так і підземні сховища в цьому році добре заповнені.

Як би там не було, у влади, що представлені партією "Слуга народу", стала потихеньку нагріватися земля під ногами — небезпека соціальних протестів здається все реальнішою. І "слуги" звернулися до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля з вимогою провести кадрові перестановки в НАК — запропонували звільнити голову держкомпанії Андрія Коболєва і скасувати підвищення "Нафтогазом" розцінок, оскільки, за їхніми словами, підземні сховища газу наповнені як ніколи, а значить, подорожчання газу має штучний характер. Незважаючи на можливість конкуренції між постачальниками, "Нафтогаз", як найбільший оператор ринку, володіє найбільшими запасами газу, і тому його ціна багато в чому є певним орієнтиром для ринку.

Місце сидіння визначає точку зору

Цікава і метаморфоза, яка сталася з Вітренком після того, як він зайняв крісло керівника Міністерства енергетики. Ще відносно недавно — під час роботи в "Нафтогазі" — він відстоював впровадження ринкових механізмів на ринку газу. Влітку 2017 р. у своєму пості на Facebook він відзначав, що державне регулювання цін на газ є фактором, яке закриває конкуренцію в поставках газу населенню. Ще трохи раніше, в травні того ж року, Вітренко заявляв, що якщо "Нафтогазу" дати можливість продавати газ безпосередньо населенню, то ціни на нього знизяться.

Сьогодні "Нафтогаз" має право самостійно, без посередників, продавати ресурс населенню. Але ринкова ціна чомусь перестала влаштовувати Вітренка. Причина проста — тепер він в уряді і повинен відстоювати не про-ринкову, а про-владну точку зору. А влада намагається будь-якими способами не допустити народного обурення в зв'язку з підвищенням цін на енергоносії.

Однак у його пропозиції знайдеться і маса супротивників. Починаючи від численних експертів і закінчуючи Міжнародним валютним фондом, який раніше однією з умов надання макрофінансової допомоги Україні висував вимоги введення ринку газу для населення. На думку інвестиційного банкіра Сергія Фурси, "підкоригуване" ринкове тарифоутворення на ринку газу обернеться проблемами в спілкуванні з МВФ, який отримає ще одне підтвердження того, що Україна — ненадійний партнер. За його словами, платіжки за газ дійсно можуть стати нижче, але це дасть населенню тільки тимчасовий перепочинок, оскільки в результаті це призведе до того ж, що і в 2010-2013 рр.: зростання зовнішнього боргу, кризи, девальвації та інфляції — податку на бідних. І хоча це занадто сміливе твердження, в основі якого всього одне припущення, що поки не збулося, про встановлення верхньої ціни газу для населення, але ясно одне: з МВФ дійсно буде важко передоговоритись з цього питання, оскільки тільки в минулому червні українська влада взяла на себе зобов'язання скасувати ПСО для населення, що зробили в серпні.

    Реклама на dsnews.ua