• USD 27.9
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Оборона, медицина та субсидії: Що відомо про державний бюджет-2020

Реклама на dsnews.ua
Вчора, 15 вересня, Кабінет Міністрів України ухвалив проект бюджету на 2020 рік і подав його до парламенту

На сайті Верховної Ради зареєстровано відповідний законопроект.

Про основні показники доповідали голова уряду Олексій Гончарук, міністр фінансів Оксана Маркарова і міністр економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов.

"На підготовку бюджету, як правило, в уряду йде більше півроку. У нас було тільки два тижні. Прогнозуючи наступний рік, ми базуємося на тих цифрах, які були оцінені навесні. Не дивуйтеся, що в цьому документі показники будуть такими, як їх прогнозували станом на весну. Ми очікуємо, що в жовтні між першим і другим читанням Міністерство економіки спрогнозує певні результати, і ми внесемо корективи в бюджет, який буде подаватися", - зазначив Олексій Гончарук.

За словами прем'єра, нардепи зможуть ознайомитися з проектом і озвучити свою думку. Далі протягом двох тижнів Кабмін подає до парламенту Програму діяльності уряду - документ, який повинен описувати всі реформи, зміни і вдосконалення. Саме цей документ буде включати обіцянки, озвучені під час обох виборчих кампаній. Програму затвердять і її тези врахують при внесенні поправок між першим і другим читанням. Відкориговану версію бюджету представлять 2 листопада.

Depo.ua зібрав дані про основні показники головного кошторису країни.

Отже, ресурсна база, закладена в бюджет (прогнозовані надходження в держбюджет), - 1 трлн 79,5 млрд грн.

Дефіцит бюджету в 2020-му - 2,09%. За оцінками чиновників, це досить амбітна мета.

Курс долара в держбюджеті не закладено, але, за весняними прогнозами міністрів, він складе 28,2 грн.

Державний борг

"У цьому проекті ви побачите зменшення дефіциту держбюджету - боргу, який має держава. Ми прагнемо вийти на бездефіцитний бюджет, коли витрати не перевищують доходи", - підкреслив Гончарук.

Але додав, що така амбітна мета - справа не одного року.

Прописаний в проекті бюджету розмір державного та гарантованого державою боргу - 54,1% від ВВП.

Витрати на погашення і обслуговування боргу - 438,1 млрд.

"Це виклик і те, на що буде спрямована наша робота", - акцентувала Оксана Маркарова.

Розмір запозичень, у тому числі від офіційних кредиторів, - 380 млрд грн.

Податки і витрати на держапарат

"Обсяг доходів - грошей, які держава збирає і розподіляє, - буде зменшуватися (...) Ми прагнемо до того, щоб держави в економіці ставало менше. Це теж тренд, який можна побачити", - сказав Олексій Гончарук.

Акцентував, що міністри хочуть бачити бюджет 2020-го бюджетом ефективності.

"Це про те, щоб більш ефективно витрачати кожну копійку платників податків. Це уряд не має наміру підвищувати податки, щоб нарощувати доходи. Це неправильний шлях. Податки потрібно поступово зменшувати, але робити їх рівними для всіх. Тому що неправильно, коли податки високі, але платить їх незначна частина бізнесу. Це несправедлива система, і будемо прагнути від цього піти", - підкреслив Гончарук.

Дороги

"Ви побачите збільшення видатків на дороги. Цих грошей, які тут передбачені, недостатньо для вирішення амбітних завдань", - сказав глава уряду, додавши, що міністри обговорять ідеї щодо виправлення ситуації.

"100% акцизів буде перенаправлено в державний дорожній фонд. Згідно прознозам, це близько 70 млрд тільки за рахунок дорожнього фонду. Однак економічне зростання і зростання акцизів цю суму можуть збільшити. Будуть намагатися залучити міжнародних донорів, за рахунок чого можуть бути додані істотні суми", - додала Маркарова.

Агросектор

Уряд змінює підхід до державної підтримки агросектору.

"Замість дотувати великі підприємства, ми зосередимося на тому, щоб у випадку, якщо земельна реформа відбудеться, компенсувати процентну ставку для фермерів, для людей за кредитами, щоб вони могли дозволити собі мати доступний ресурс, мати не гірші умови для покупки земельних ділянок. Для цього потрібно, щоб парламент прийняв ряд законів. Але вже зараз є тренд, що держава від підтримки великих (підприємств) має перейти на підтримку фермерів", - зазначив прем'єр.

Приватизація

Серйозні збільшення доходів від приватизації у законопроекті не прописані - незабаром уряд планує змінити керівництво фонду Держмайна.

За наступні два тижні нове керівництво повинне скласти план надходжень від приватизації.

Мінімальна заробітна плата

... за словами пані Маркарової, зросте на 550 грн, на 1 січня складе 4723 грн.

В Пенсійний фонд має надійти 172,6 млрд.

Оборона

Як стверджує Гончарук, виділено 245,8 млрд на різних розпорядників у сфері безпеки і оборони.

"Не вся ця сума розподілена по конкретним розпорядникам. Нова стаття - кошти, які будуть розподілені РНБО. До другого читання після рішення РНБО кошти будуть розподілені на всіх розпорядників", - пояснив прем'єр-міністр.

Зазначена сума на 17,3% більше, ніж у 2019-м.

На 2019 рік ця сума склала 209,5 млрд грн, що майже на 18% більше, ніж було в 2018 році.

Відповідно до Стратегії національної безпеки України та Концепції розвитку сектору безпеки і оборони України, щорічне бюджетне фінансування сектору безпеки і оборони має становити не менше 5% від валового внутрішнього продукту.

Охорона здоров'я

"Всі стратегічні пріоритети - первинна медицина, екстрена, амбулаторна - повністю закладені і в 2020-му закладено фінансування", - сказала Маркарова.

В цілому на здоров'я планують витратити 108 млрд грн (на 9,8 млрд грн більше, ніж у попередньому році).

Розмір медичної субвенції складе 14,6 млрд грн, на реалізацію програми медичних гарантій для первинної, екстреної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги, реімбурсації лікарських засобів закладено 72,1 млрд грн.

6,6 млрд грн виділять на централізоване придбання медикаментів і медичних виробів, 700 млн - на лікування українців за кордоном.

Освіта

"І освітня субвенція, і підтримка НУШ, початкові класи, інклюзивна освіта заплановані, зафинансированы. Але ключове завдання - підвищення ефективності всередині. Дуже активна публічна робота буде проведена до другого читання", - пообіцяла міністр фінансів.

На освіту буде виділено 136,4 млрд грн, а це на 7,7 млрд грн більше, ніж у 2019-м. Вперше у проекті бюджету передбачені видатки на розвиток закладів вищої освіти в обсязі близько 300 млн грн.

Культура

"Розвиток культури та інформаційної сфери. Підтримка національного суспільного телебачення передбачена в повному обсязі, відповідно до вимог закону. 2 млрд грн в 2020 році ми передбачаємо для національного суспільного телебачення. 1,3 млрд - на підтримку кінематографії", - сказала пані Маркарова.

Зазначимо, що Національна громадська телерадіокомпанія в минулому і позаминулому роках не отримала коштів у вказаному законі обсязі. Так, в 2019-му на її підтримку виділили 1 млрд 5 млн 100 грн замість 1 млрд 816 млн.

Енергетична незалежність

"Активними залишаються програми і по фонду енергоефективності, і теплі кредити. До другого читання, сподіваюся більш широко розписана програма щодо ефективності в шахтах. На фонд регіонального розвитку закладено 1%, або 9,5 млрд. До другого читання буде більш специфічна інформація", - наголосила міністр фінансів.

На розвиток енергетичної незалежності заклали 2 млрд.

Субсидії

"Принцип розподілу і визначення субсидій не змінюється. Змінюються в незначній мірі числа, виділені для реалізації програми. Після того, як Програма діяльності уряду буде схвалена, можуть бути певні зміни. Ми визначаємо, як надати максимальну кількість грошей тим, хто найбільше їх потребує", - зазначив Олексій Гончарук.

На субсидії закладено 47,6 млрд.

Нагадаємо, раніше Володимир Зеленський стверджував, що комунальну плату для літніх людей можуть взагалі скасувати.

"Є ідея... Зараз дуже складно про неї говорити, але я думаю, що ідея дуже креативна. Зараз знаходять наші хлопці економічну модель, як людям зараз, яким за 70 років, коли людина не тільки на пенсії, а вже фізично не може працювати, він вже достатньо працював на країну, по 40, 50 років, як цій людині не платити комуналку. Саме тим людям, які малозабезпечені. Я дуже хочу, я думаю, що у нас вийде", - стверджував президент в одному з інтерв'ю.

За словами Гончарука, наступний бюджет буде базуватися на бюджетній декларації, новому документі, який буде передбачати планування на три роки.

    Реклама на dsnews.ua