• USD 26.5
  • EUR 31.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

За весь будинок у відповіді. Чому українці будуть отримувати "космічні" платіжки за тепло

Киянці нарахували майже 53 тис. грн за місяць за опалення, і в нинішньому законодавчому полі це може бути далеко не останній випадок
Фото: znaj.ua
Фото: znaj.ua
Реклама на dsnews.ua

"Космічна" платіжка

На вихідних мешканка Києва Світлана Терещенко розмістила на своїй сторінці в Facebook фотографію платіжки, згідно з якою їй нарахували за підсумками січня 53 тис. грн за опалення чотирикімнатної квартири. За її словами, це в 26 разів більше спожитого.

24 лютого компанія "Київтеплоенерго", що забезпечує теплом жителів столиці, підтвердива, що це не помилка, уточнивши, що мова йде про 52,9 тис. грн і квартирі на 127,3 кв. м по вулиці Е. Сверстюка, 52-ст.

Комунальники пояснюють логіку нарахування такої фантастичної суми просто: в цьому будинку є загальнобудинковий лічильник тепла, а квартири обладнані індивідуальними лічильниками обліку споживаної теплової енергії. Всі квартири, за винятком однієї - саме тією, якою і виставили цей астрономічний рахунок. Тому власниця нещасливої квартири, згідно з чинними нормативними документами, повинна оплатити різницю між показниками загальнобудинкового лічильника тепла і сумою показань квартирних лічильників з урахуванням норм оплати обігріву місць загального користування. "Мешканці квартир з лічильниками опалення сплачують лише за спожите тепло за показаннями своїх лічильників. А різниця, яка утворюється між показами загальнобудинкового лічильника і сумарними показаннями всіх індивідуальних, налічується жителям без індивідуального лічильника", - пояснює "Київтеплоенерго".

Компанія наполягає, що з точки зору законодавства рахунок виставлений коректно, і посилається на постанову Кабінету Міністрів "Про затвердження Правил надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення..." №630 від 21 липня 2005 р. Хоча при цьому "Київтеплоенерго" визнає, що такий величезний рахунок суперечить логіці справедливих нарахувань вартості послуг для клієнтів.

Сама власниця квартири, яка отримала "космічну" платіжку, Олена Тищенко розповіла журналістам, що лічильник є, але він не опломбований. Вона також вказала, що великі платіжки отримує не вперше - за листопад рахунок за тепло склав 12,2 тис. грн, за грудень - 24 тис. грн. Чому вона за три місяці не врегулювала проблему з повіркою лічильника і його опломбуванням, жінка не пояснила. "Сумарно я постраждала на 90 тис. грн. Я буду звертатися в поліцію", - заявила вона, вважаючи, що тут є ознаки шахрайства. Постраждала власниця чотирикімнатної квартири буде домагатися і компенсації моральної шкоди.

"Київтеплоенерго" обіцяє перерахувати платіжки для постраждалої власниці чотирикімнатної квартири і буде просити міністерство прописати методику розрахунку платежів для будинків, в яких понад 70% квартир обладнані квартирними лічильниками тепла.

Реклама на dsnews.ua

Можна судитися

Олег Горецький, керуючий партнер юридичної фірми "Горецький і Партнери", зазначив, що постановою Кабміну №630 передбачено наступне правило плати за тепло: якщо в багатоквартирному житловому будинку встановлено будинковий лічильник тепла, але не у всіх мешканців у квартирах є лічильники тепла, то власники таких квартир (без лічильників) оплачують отримане тепло за показаннями будинкового лічильника пропорційно площі своєї квартири. Але при цьому постанова Кабміну не має жодних формул розрахунку пропорційності площі квартири і показань будинкового лічильника тепла при таких вихідних даних.

Нещодавно в правовому полі з'явилася конкретика. У разі, коли є будинковий лічильник і відсутній квартирний, слід застосовувати правила, встановлені документом "Методика розподілу між споживачами обсягів спожитих в будівлі комунальних послуг", затвердженим наказом Мінрегіонрозвитку від 22 листопада 2018 р. №315. Цією методикою передбачено порядок розрахунку між мешканцями багатоквартирного житлового будинку обсягів отриманого ними тепла в ситуації, коли в одних мешканців є лічильники тепла, а в інших немає (але при цьому є загальнобудинковий лічильник).

Олег Попенко, радник заступника мера Києва, розповів "ДС", що, згідно з буквою закону, рахунок дійсно виставлений коректно, але якщо слідувати духу закону, то ні. Він також посилається на методику, затверджену Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Однак, на думку Попенко, згідно з цією методикою на всі квартири обладнані лічильниками тепла, розписується 10% від загального обсягу споживання тепла (яке визначається за общедомовому лічильником) в якості оплати за обігрів місць загального користування, а решта, виходить, повинні оплачувати ті, у кого немає квартирного лічильника тепла. "Зроблено все за методикою, і претензій до "Київтеплоенерго" тут немає. Але ж є ще й здоровий глузд", - сказав він.

За словами Олега Горецького, навіть якщо "Київтеплоенерго" взяла до уваги положення методики, варто все одно звернутися в цю організацію з метою перевірки правильності розрахунку. "У разі його неправильності - звертаємося до суду. В рамках судової справи у сторін, в нашому випадку позивача, є право ініціювати проведення судової експертизи, яка визначить правильність розрахунків", - сказав він.

У свою чергу, Олег Попенко вважає, що в цій ситуації є і частина вини самих мешканців цього будинку. Справа в тому, що раніше в ньому було п'ять квартир, в яких були неповірені лічильники тепла (тобто їх показання не приймалися в розрахунок. - "ДС"), і тому всі невраховані гігакалорії розписувалися на ці п'ять квартир. Проте зараз, як повідомляє "Київтеплоенерго", без повіреного лічильника залишилася лише одна квартира, тому всі невраховані гігакалорії "повісили" на неї.

Зрештою представник "Київтеплоенерго" зустрівся з постраждалою власницею квартири для врегулювання проблеми. "Розподіл рахунків. - "ДС") в певному обсязі виконано коректно з точки зору чинного законодавства", - сказав директор компанії "Енергозбут" Костянтин Лопатин. Проте за підсумками переговорів було прийнято рішення розподілити виставлений астрономічний рахунок за тепло між усіма мешканцями будинку. За його словами, цієї проблеми можна було б уникнути з самого початку, якщо б власниця квартири Олена Тищенко вчасно опломбувала лічильник. Лопатин говорить, що "втрачені" гігакалорії, які зараз повісили на неї, потрібно розподілити між всіма мешканцями будинку, повідомляє СТБ.

Потрібно міняти букву

"Київтеплоенерго" визнає колізію в методиці нарахування плати за опалення, "коли фінансове навантаження по різниці між показниками загальнобудинкового лічильника та індивідуальними приладами обліку і місця загального користування лягає на споживачів без індивідуальних лічильників". Однак цієї колізії, на думку Олега Горецького, можна уникнути, якщо при складанні платіжок враховувати і інші вимоги законодавства. Разом з тим у постанову Кабміну було б включити розділ, який би вказував організаціям, які надають комунальні послуги, як розраховувати вартість теплової енергії, коли в будинку є будинковий лічильник тепла, але не у всіх мешканців є квартирні лічильники.

А на думку Попенко, коригування потребує не тільки методику, за якою нараховано такий астрономічний рахунок за тепло, але і закони "Про житлово-комунальні послуги" та "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання". Наприклад, у законодавстві потрібно прописати зобов'язання встановлювати тільки лічильники, які самостійно передають показання, без втручання людини. В іншому випадку складаються ситуації, коли власники квартир, не передаючи показань, отримують нульові квитанції і не платять за тепло, а спожиті калорії розписуються на інших мешканців.

Поки ж діє згадана вище методика, ситуації, подібні історії з Оленою Тищенко, будуть у безлічі повторюватися по всій країні - в кожному будинку, де є квартири як з лічильниками, так і без лічильників обліку споживаної теплової енергії. Станом на сьогодні втрати на будинок розподіляються тільки між квартирами без лічильників. Справедливо це чи ні - для багатьох оцінка буде залежати саме від наявності або відсутності лічильника у них самих. Але далеко не в кожну квартиру прийде начальник ТКЕ вирішувати питання "по справедливості". Поки що єдиний вихід для власників квартир без лічильників - обзавестися цим девайсом хоча б до початку нового опалювального сезону. Тоді у кращому випадку вони зовсім не будуть платити за будинкові втрати тепла, а в гіршому - ця сума буде розподілена на всі квартири (якщо у всіх будуть встановлені лічильники).

    Реклама на dsnews.ua