• USD 39.8
  • EUR 43.1
  • GBP 50.6
Спецпроєкти

Четверте покоління. Що дасть українцям 4G-зв'язок

Зв'язок четвертого покоління українці можуть отримати вже в наступному році
Фото: shutterstock.com
Фото: shutterstock.com
Реклама на dsnews.ua

Кабінет міністрів схвалив умови конкурсу з продажу ліцензій на користування частотами, необхідними для створення зв'язку наступного покоління - 4G. На конкурс будуть виставлені частоти в діапазоні 1800 МГц і 2600 МГц, а стартова ціна пакетів частот складе 6,3 млрд гривень. Очікується, що конкурс пройде в четвертому кварталі цього року, а запрацює 4G вже в наступному році.

Щоб зробити можливим конкурс з 4G, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРСІ) разом з операторами провели серйозну "перетрушування" частотного ресурсу - частина частот забрали у військових, частина - перерозподілили таким чином, щоб на конкурс можна було виставити прийнятні по ширині діапазони.

З частотами 2600 МГц особливих турбот не було - діючий оператор компанія ММДС погодилася повернути частоти, які будуть виставлені на конкурс за стартовою ціною 2,3 млрд гривень. Покупці крім плати за частоти також компенсують ММДС повернення частот - компанія-донор отримає до 25% від стартової ціни частот.

Складніше було підготувати конкурс з продажу частот в діапазоні 1800 МГц. Потрібно було знайти такий алгоритм вивільнення та продажу частот, щоб надання послуг зв'язку не переривалося. Адже, наприклад, зараз оператори на частотах в діапазоні 1800 МГц надають послуги 3G. За словами голови НКРЗІ Олександра Животовського, для нинішніх операторів мобільного зв'язку "Астеліт" (lifecell), "МТС Україна" і "Київстар" - буде змінений план використання радіочастотного ресурсу в діапазоні 1800 МГц, і ця зміна буде прийнято на наступному засіданні уряду. Після цього всі три оператори надають частоти на конкурс, але кожен оператор отримує право викупу частини частот, а решта - виставляється на відкритий конкурс. При цьому кожен оператор може розраховувати на компенсацію до 25% вартості частот, які він віддав на конкурс.

Мобільний зв'язок - активно зростаючий сегмент економіки.

Тільки за минулий рік виручка сягав 34 млрд гривень, а операційний прибуток - 12 млрд гривень, оператори мобільного зв'язку заплатили за використання радіочастотного ресурсу 2,5 млрд гривень і вклали в створення 3G близько 6 млрд гривень. З впровадженням 4G вони зможуть заробляти ще більше.

Однак для покриття мережею четвертого покоління оператори повинні будуть провести модернізацію обладнання. Хоча левову частину роботи вони зробили вже при впровадженні 3G - оператори встановлювали нове обладнання, яке здатне обслуговувати і 4G. Наприклад, ще в квітні "Київстар" підготував до 4G 70% своєї мережі та планував до кінця року довести цей показник до 100%. У "МТС Україна" станом на квітень було готове до впровадження 4G 89% обладнання, а компанії lifecell все обладнання, яке вона встановлювала для 3G, може підтримувати і зв'язок наступного покоління.

Реклама на dsnews.ua

Від проведення наступного конкурсу з продажу частот бюджет заробить мінімум 6,3 млрд гривень. Що ж отримають пересічні українці? По-перше - більш високу швидкість інтернету, при 4G гаджети будуть просто "літати", і при цьому 3G також буде працювати краще, оскільки відбудеться "розвантаження" частот. Наприклад, відео HD-якості можна буде дивитися онлайн, музичний альбом можна буде скачати за кілька секунд, великий поштовх у розвитку отримає електронна торгівля, оскільки швидкий доступ в інтернет буде спрощено, а реклама в інтернеті стане більш персоніфікованою. Істотне розвиток отримає і цифровий банкінг другого покоління, коли клієнт буде взаємодіяти з банком за допомогою смартфона, на якому встановлено спеціальні банківські програми. При цьому 4G забезпечить більш надійну і стійку передачу даних більшій кількості абонентів.

Однак у впровадженні 4G є і труднощі. Справа в тому, що чим вище частота, на якій забезпечується зв'язок, тим густіше потрібно встановлювати вежі. Наприклад, якщо станція на частоті 1800 МГц може покрити сигналом 4,2 квадратних кілометри, то сигналом 2600 МГц - в 2-3 рази менше. Покрити станціями, що забезпечують 4G на частоті 2600 МГц навіть такий прибутковий для операторів місто, як Київ, буде коштувати надзвичайно дорого. Тому на первісному етапі оператори зосередяться на впровадженні 4G на частотах саме 1800 МГц.

Однак більшість українців при впровадження 4G не відчують революційного прориву в зв'язку, як це було при впровадженні 3G. Це буде більш якісний інтернет, більш швидкий і з більш широкими можливостями. Наступного революцією в мобільного зв'язку стане лише 5G, яка зробить можливим так званий інтернет речей. Але це поки для України - справа далекого майбутнього.

    Реклама на dsnews.ua