• USD 36.6
  • EUR 38.5
  • GBP 44.9
Спецпроєкти

Конкурент Буковеля. Чи відбере туристів у Коломойського новий гірськолижний курорт у Карпатах

Холдинг ОККО Group, що належить бізнесменові Віталію Антонову, хоче побудувати за $500 млн гірськолижний курорт у Львівській області. Що з цього вийде?

"Буковель" — найбільш розкручений український гірськолижний курорт
Буковель — найбільш розкручений український гірськолижний курорт / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Конкурент Буковеля

Холдинг ОККО Group планує наступного року почати будівництво на території Славської ОТГ (Львівська обл.) гірськолижного курорту, який може стати конкурентом знаменитого українського Буковеля. За заявою заступника начальника управління туризму і курортів Львівської ОДА Тараса Лозинського, інвестиції в проєкт заплановані в обсязі близько $500 млн, термін реалізації — близько чотирьох років. Курорт, у якого ще немає назви, розташується в 15 км від Славського, на території сіл Верхня Рожанка і Волосянка. Він включатиме понад 60 км трас, а реалізувати його планують в три етапи.

Основним власником холдингу OKKO Group є бізнесмен Віталій Антонов, міноритарний акціонер — Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР). До холдингу OKKO Group входять концерн "Галтафтогаз", який має у своєму розпорядженні мережу з 400 автозаправних комплексів ОККО, а також виробничі підприємства, торговельні заклади, будівельні компанії, підприємства, що надають страхові і сервісні послуги.

Перша інформація про плани OKKO Group побудувати свій гірськолижний курорт з'явилася ще в 2018 р., і будівництво планувалося почати вже в 2019 р. Але лише нещодавно холдинг закінчив оформлення землі.

Відпочинок у Карпатах: на трасах стало тісно

У нового курорту не буде проблем з туристами — Буковель вже не може задовольнити всіх бажаючих. Тільки минулого сезону потік туристів на Буковель виріс на 20% і при цьому від 30 до 50% відпочивальників — це туристи зі Східної Європи. Творець Буковеля Олександр Шевченко, який підняв його за допомогою вливань від Ігоря Коломойського і ще ряду інвесторів, в одному з інтерв'ю зізнався, що курорту сьогодні складно витримувати туристичний потік — йому потрібно або розвиватися (але фізично — вже нікуди), або відсікти частину туристів, піднявши розцінки.

Цього року Буковель відкрився 8 грудня, але житло на новорічні та різдвяні свята вже викуплені на 100%.

Реклама на dsnews.ua

На початку минулого року Олександр Шевченко в програмі Big Money розкрив "кухню" заробітку на лижниках, розповівши про деякі фінансові подробиці проєкту. У нього було вкладено в період з 2004 по 2010 рр. близько $500 млн. При цьому прибуток, як тоді він зазначав, за сезон становив близько 150 млн грн. І щоб проєкт вийшов в нуль, Буковелю, за оцінкою Шевченка, потрібно було ще 10 років.

За його словами, 90% туристів в Буковелі — це ті, хто приїжджає цілеспрямовано кататися на лижах, витрачають на це близько 500 грн. на день, купуючи у Буковеля скіпас (електронний пропуск на лижну станцію) і проживаючи в місцевих готелях і шале. На них курорт і заробляє основні гроші.

Ще 10% туристів — це ті, хто готовий викласти близько 1 тис. грн на день. І лише близько 1% клієнтів — ті, хто витрачає значно більші суми і може дозволити собі за $200–300 номер в готелі Radisson, що належить Буковелю. Але їх більше цікавить не катання з ранку до вечора, а ресторан.

У тому, що туристів вистачить ще на один умовний Буковель, упевнена головний редактор онлайн-журналу для професіоналів турбізнесу Turprofi.com.ua Валерія Овсяник. "Якщо карантин буде продовжуватися і далі і виїзд українських туристів на лижні курорти інших країн буде обмежений, то лижників вистачить не тільки на два, але й на 10 таких курортів", — сказала вона.

З огляду на те, що до здачі "конкурента Буковаля" кілька років, для нас ще важливіше, що, на думку Валерії Овсяник, попит буде навіть за відсутності карантину. За її словами, новий курорт користуватиметься попитом, тому що Буковель сьогодні дорогий і будь-яка альтернатива буде сприйнята добре. "До того ж в Славське ходить прямий потяг, і не один. Це величезний плюс", — зазначила вона. До речі, днями "Укрзалізниця" запустила новий швидкісний поїзд Інтерсіті+ Київ — Славське спеціально для бажаючих відпочити на гірськолижних курортах. Поки що він курсуватиме до 17 січня, але в разі високого попиту рейс може стати постійним.

Розвитку гірськолижних курортів ще минулого року спробували дати поштовх Львівська, Івано-Франківська та Закарпатська облдержадміністрації. Вони розробили проєкт "Малого карпатського кільця" — дорожньої мережі довжиною близько 100 км, яка повинна зв'язати гірськолижні курорти трьох областей. Однак це потребує значних інвестицій — близько 1 млрд грн.

Варто зазначити, що Буковель на сьогодні серед гірськолижних комплексів — найдорожчий і найрозкрученіший, однак, крім нього, є ще багато інших: Славське, Драгобрат, Пилипець, Красія, Ворохта, Плай, Мигово, Яблуниця, Тисовець. Утім, жоден з них не може зрівнятися з Буковелем ні за різноманітністю трас, ні за інфраструктурою загалом. Зважаючи на заявлені плани OKKO Group, їх курорт, якщо буде побудований, дійсно зможе зрівнятися тільки з Буковелем.

Звідки гроші

Втім, залишається одне, але найважливіше питання — звідки гроші на таке масштабне будівництво? Адже, нагадаємо, згідно із заявами офіційних осіб, в гірськолижний курорт компанія Антонова має намір вкласти близько $500 млн.

Тут слід зазначити, що акціонерами та інституційними інвесторами OKKO Group є Європейський банк реконструкції і розвитку, Goldman Sachs, Horizon Capital, Renaissance Capital, Genesis Asset Managers, LLP та ін. Тобто такі кошти теоретично є. Однак на практиці явно будуть проблеми. Так, інституційні інвестори вміють грати в довгу за наявності попиту на продукт або послуги (а як ми з'ясували, він є). Але не менш добре великі інвестори вміють рахувати гроші. Порахуємо і ми.

Точніше, прикинемо, оскільки бізнес-план OKKO Group, звичайно, не розголошувався. Отже, при інвестиціях в $500 млн (близько 14 млрд грн за поточним курсом) і сезонного прибутку в 150 млн грн (візьмемо показник Буковеля як найбільш релевантний) відбити вкладення (причому без відсотків) вдалося б тільки... за 93 роки. Тут або новому інвестору відомий якийсь неймовірний секрет прибутковості гірськолижного бізнесу в Україні, або суму в $500 млн для чогось просто "списали" з історії Буковеля, для якого, до речі, вона була підйомна, враховуючи багаторазово менший, ніж зараз, курс гривні в 2004–2010 рр. А Славській ОТГ доведеться задовольнятися набагато меншими вкладеннями.

Видалили з траси

Буковель, який був побудований на інвестиції Ігоря Коломойського, сьогодні вже не зовсім його власність. Компанія "Скарзонера" Коломойського була поручителем за кредитами рефінансування, які отримував Приватбанк, і після націоналізації останнього 2/3 Буковеля відійшли тепер уже державного банку, а 1/3 залишилася за "Скарзонерою". Однак Приватбанк хоче продати належну йому частину Буковеля і у вересні цього року вибрав британську компанію Exito Partners ексклюзивним радником і організатором процесу продажу. А поки що банк заробляє на курорті, здаючи його ж об'єкти в оренду оператору Буковеля компанії "Парктур". У 2019 р. банк отримав 110,5 млн грн орендної плати, в 2020 р. — 117,5 млн грн.

Однак Буковель — не єдиний курортний актив Ігоря Коломойського. ЗМІ в 2017 р. писали, що Ігор Коломойський купив відомий австрійський курорт Земмерінг. Олександр Шевченко підтверджував, що менеджмент Буковеля управляє і цим курортом.

    Реклама на dsnews.ua