• USD 28.2
 • EUR 34.2
 • GBP 38.6
Спецпроєкти

Панденоміка. Страхи і надії 2021 року

2020-й приніс стільки потрясінь, що майбутнє тепер явно не буде таким, яким воно нам здавалося ще недавно. Спробуємо зрозуміти, що чекає світову економіку в 2021-му

Реклама на dsnews.ua

Що буде в 2021 році

Прогнози провідних світових експертів на наступний рік різноманітні, як ніколи раніше. Часом знайти в них точки перетину виявляється дуже складно. Хіба що в найзагальніших питаннях — типу «торговий конфлікт між США і Китаєм буде продовжуватися». Ми розглянемо найбільш значущі прогнози і постараємося зробити свої власні.

Але спершу нагадаємо, що в 2021 рік своєю обкладинкою-загадкою спробував заглянути журнал The Economist.

Обкладинка The Economist
Обкладинка The Economist

Як завжди, тепер його читачі намагаються розібратися в сенсах, у великій кількості закладених в картинку на обкладинці. Судячи з усього, експерти видання пророкують людству перемогу над коронавірусом в цьому році і дії США щодо вирішення проблеми з іранською ядерною програмою. Фондові ринки продовжать зростати, а ось китайська економіка буде занурюватися в стагнацію. Інвестиції в "зелену" енергетику почнуть потроху скорочуватися, але загостриться проблема лісових пожеж, в цілому потепління клімату — і повʼязаних з цим економічних проблем. Епоха онлайн-відео, стрімів і "Тік-Тока" продовжиться; також збережеться розкол в американському суспільстві.

Зростаючі злидні і загроза нової рецесії

За даними ООН, через глобальну пандемію понад 32 млн людей опинилися в злиднях і змушені жити менш ніж на $1,9 в день. Це один з підсумків року, що минув, з якого виростає цілий «кущ» прогнозів на рік 2021-й. А саме: у людей стало менше грошей на споживчі витрати, що буде сильно бити по приватному бізнесу, який, в свою чергу, щоб вижити, стане вимагати преференцій від держави. В ООН вважають, що в новому році світ зіткнеться з важкою гуманітарною кризою за останні 75 років. За словами директора Всесвітньої продовольчої програми Девіда Бізлі, через пандемію стало на 40% більше тих, хто потребують гуманітарної допомоги. Щоб їх нагодувати, країнам буде потрібно додатково виділити в сумі $35 млрд.

Реклама на dsnews.ua

І це, виявляється, тільки частина гуманітарної катастрофи. За останні чотири роки кількість людей, яким загрожує смерть від голоду, досягло 135 млн чоловік. Зараз цей показник через коронавірус зріс удвічі — до 270 млн. Щоб допомогти їм усім, потрібні ще більші кошти, зазначив Бізлі. Він також закликав багаті країни допомогти країнам, що розвиваються, в боротьбі з COVID-19 і зробити вакцини загальнодоступними.

А на спеціальній сесії Генасамблеї ООН Бізлі спрогнозував зростання кількості голодуючих в Латинській Америці на 269%, у Східній і Центральній Азії — на 135%, а в Африці — на 90%. Це Україні голод не загрожує, але на світову економіку така кількість людей, які потребують допомоги, не вплинути просто не може.

У свою чергу генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш на форумі Нобелівської премії миру 11 грудня заявив, що соціально-економічні наслідки пандемії коронавіруса величезні і продовжують множитися, так що світ в 2021 р. зіткнеться з найбільшим економічним спадом за останні 80 років.

«Ми стоїмо перед обличчям сильної глобальної рецесії за вісім десятиліть. Зростає рівень крайньої бідності і загрози голоду, — попередив він. — До такої ситуації призвели вже існуючі нерівність і несправедливий устрій суспільства, які виявила пандемія».

Гутерреш зазначив, що вже завдані збитки не здатна виправити ніяка вакцинація, а також назвав те, що відбувається, глобальною загрозою, на яку країни не виробили спільної відповіді, хоча Всесвітня організація охорони здоровʼя (ВООЗ) надавала всю необхідну інформацію для боротьби з інфекцією.

У свою чергу в банку Barclays акцентують увагу на загостренні ряду глобальних суперечностей, в тому числі швидкому погіршенні американо-китайських відносин. На думку аналітиків, через другу хвилю COVID-19 траєкторія глобальної економіки може піти W-образним шляхом, коли за відновленням, що почалося, піде нова рецесія. Відновлювальне зростання світової економіки може бути відкладене до кінця 2021 р. Введені обмеження можуть сповільнити економічну активність в Європі і негативно відбитися на зайнятості та на реальних доходах населення.

Джерело: Barclays
Джерело: Barclays

Згодні в банку і з оцінками ООН, що бідняків в світі стає все більше і більше. До 2020 р. по всьому світу кількість людей в таких злиднях (вона вираховується за монетарним доходом, натуральне господарство і неринкові способи самозабезпечення тут не розглядаються) падала. В основному — за рахунок скорочення числа бідняків в Східній Азії і Тихоокеанському регіоні (синім кольором). У 2020 р. через різке падіння доходів і закриття підприємств, скорочення в країнах Південної Азії (бежевим) і Суб-Сахарної Африки (зеленим) людей у злиднях стало набагато більше.

«Вертолітні гроші» і посилення Китаю

На думку експертів Deutsche Bank, краще жити найближчим часом ми не станемо. У 2021 р., можливо, настане нова епоха в історії людства, яку визначатиме поняття «безладу».

У доповіді , підготовленій стратегом банку Джимом Рідом і його колегами, йдеться, що нова епоха буде характеризуватися піднесенням економіки Китаю над США і супутньою напруженістю у відносинах між ними, продовженням зростання глобального боргу, політикою «вертолітних грошей» від центробанків і посиленням мілленіалів (вступили у доросле життя в XXI столітті) і більш молодих поколінь, в тому числі з точки зору їх електоральної ваги.

Безлад визначатиме нову епоху, принаймні протягом десятиліття або більше. «Не всякий безлад є поганим, — визнають в Deutsche Bank. — Ми повинні підкреслити, що настання нового часу не слід сприймати як причину відмовлятися від покупки фінансових активів, оскільки нова епоха принесе масштабні інтервенції монетарної влади і ліквідність. Але якщо попередня епоха глобалізації асоціювалася з рекордним сукупним зростанням цін на активи, то століття безладу несе загрозу поточним глобальним оцінкам, особливо в реальному вираженні».

Епоха безладу буде характеризуватися щонайменше вісьмома темами:

 • погіршення відносин США і Китаю в міру посилення економічної ваги Пекіна;
 • момент істини для Європи: пандемія COVID-19 надала новий імпульс інтеграційним процесам, але є ймовірність, що Європа залишиться в стані економічної стагнації з перспективою політичної фрагментації;
 • подальше збільшення боргів і поширення політики «вертолітних грошей» як монетарного мейнстріму;
 • ймовірне зростання інфляції внаслідок фіскально-монетарної експансії;
 • посилення економічної нерівності на перших порах постковідної епохи, але в подальшому — розворот цього тренда: держави почнуть стягувати більше податків з багатих;
 • посилення конкуренції між поколіннями: мілленіали і молодші люди до 2030 р. наздоженуть старші покоління за чисельністю, що дозволить їм визначати результати демократичних виборів;
 • зростання глобальної заклопотаності питаннями клімату;
 • нова технологічна революція.

Вже пізніше було оприлюднено також проведений аналітиками Deutsche bank опитування міжнародних керуючих. Він показав, що їх перш за все турбує:

 • по-перше, новий сплеск безробіття, яке стане структурною проблемою через трансформації ринку праці;
 • по-друге, масова бідність і заворушення, які можуть принципово змінити нинішню політику перерозподілу ресурсів.

Ну а головними ризиками в 2021 р. провідні світові топ-менеджери назвали: мутацію вірусу, провал вакцинації і перехід багатьох країн на загальний базовий дохід.

Надії на глобальну торгівлю

Після початку пандемії COVID-19 багато аналітиків (зізнатися, ми в «ДС» теж) передбачали згортання глобалізації та зростання контролю національних влад над економіками. «Деглобалізація», «регіоналізація» — ці терміни звучали все частіше і красиво обгрунтовувалися.

Але тепер Національне бюро економічних досліджень (NBER) США в своїй доповіді доводить, що пандемія COVID-19 не призведе до серйозних негативних наслідків для глобалізації.

«Темпи глобалізації дійсно сповільнилися останнім часом в порівнянні з попередніми десятиліттями.., однак труднощі окремих компаній, які прийнято вважати доказом деглобалізації під час пандемії COVID-19, не відбиваються на загальній статистиці», — робить висновок Пол Антрас, автор дослідження, професор економіки в Гарвардському університеті.

Він дійшов висновку, що співвідношення обсягу торгівлі і світового ВВП (це один з основних індикаторів глобалізації) залишається стабільним протягом останніх років, а частка мігрантів у загальній кількості населення в 2018 р. досягла найвищого показника з 1990-х. Що стосується шкоди торгівлі від COVID-19, то її економіст порахував тимчасовою, оскільки як обсяг торгівлі йшов вгору, як тільки уряди послаблювали локдаун, а значить, серйозних наслідків для глобалізації через пандемію чекати не слід, принаймні в найближчому майбутньому.

Антрас простежив коливання обсягу світової торгівлі під час пандемії, прийнявши за точку відліку показники серпня 2019 р. в річному вираженні. Виявилося, що до травня 2020 р. обсяг світової торгівлі скоротився на 17,6% в порівнянні з базовим значенням, але в червні, липні і серпні 2020 р. цей показник став швидко рости. У підсумку до серпня скорочення обсягів торгівлі в річному вираженні склало всього 4,4%. До жовтня обсяг світової торгівлі повернувся на рівень січня 2020-го, випереджаючи темпи зростання ВВП.

Звідси висновок: відновна динаміка зростання торгівлі свідчить про те, що викликаний пандемією спад не буде носити довгострокового характеру.

Антрас наводить два основних пояснення, чому COVID-19 не привів до зменшення торгової інтеграції. По-перше, виробники занадто глибоко інтегровані в ланцюжок глобальної вартості і не готові відмовлятися від напрацьованих контактів з закордонними постачальниками. По-друге, карантинні обмеження заподіяли більших збитків не виробництву, а сектору послуг. При цьому відношення обсягу світової торгівлі послугами до світового ВВП істотно нижче, ніж торгівлі товарами.

Навіть з огляду на невизначеність з приводу того, наскільки буде ефективна вакцина від COVID-19, варто виходити з того, що шок від пандемії виявиться більш короткочасним, ніж рецесія 2008 р., переконаний Антрас. Просто тому, що компанії не готові відмовлятися від міжнародних звʼязків і концентруватися на внутрішньому ринку.

Куди більшу загрозу глобалізації несе такий політичний фактор, відзначає Антрас, як наростання напруженості між США і Китаєм — двома найбільшими світовими економіками. Нагадаємо, що на це ж вказує в своєму прогнозі і Deutsche Bank.

Нафта: невеликий сплеск

І ще один «вузький», але дуже важливий прогноз — за цінами на нафту. В Управління енергетичної інформації США (EIA) вважають, що в 2021 р. можна очікувати зниження запасів нафти за рахунок зростання світового попиту та виконання умов угоди ОПЕК +. Це призведе до того, що глобальне споживання нафти і рідкого палива в середньому зросте на 5,8 млн бар./доб. - до 98,2 млн бар./доб., і воно все одно не дотягне до докризових значень: у 2019-му середньодобове споживання нафти досягало 100,1 млн барелів.

Ситуація з коронавірусними обмеженнями в світі, як і раніше, буде визначати ціну на нафту в 2021-му.

А за даними RBC Capital Markets, в 2021 р. середньорічна ціна на нафту WTI складе $51,5 за барель, а Brent — $54,5. У 2022-му — $57 і $60 відповідно.

Це поки найоптимістичніший прогноз, зазвичай аналітики дають для Brent коридор $44-50 в 2021 р.

Вже з другої половини 2021 р. Лівія додатково буде добувати 0,5 млн барелів на добу, а Іран, якщо США полегшать санкції, ще 1,5-2 млн барелів. При цьому $54-56 для сорту WTI — це та планка, після якої з тимчасовим лагом в 3-4 місяці починається виведення із сплячого стану американських родовищ сланцевої нафти. А далі — зростання сланцевого видобутку (ймовірно, на 0,3-0,5 млн барелів на добу додатково).

Проте, навіть у найоптимістичніших аналітиків є розуміння того, що ринок навряд чи вже побачить ціни на нафту вище $60-65 за барель.

Шокуючий, але не неймовірний прогноз

Данський Saxo Bank опублікував свою традиційну десятку шокуючих прогнозів на наступний рік. Так, у 2021-му банк очікує знищення фейкових новин за допомогою блокчейну, покупку Кіпру компанією Amazon і негативного впливу успішної вакцинації від COVID-19 на стан великого бізнесу. Тобто банк, як правило, розглядає серію малоймовірних і недооцінюваних подій, через які фінансові ринки може накрити потужною ударною хвилею. Також, на думку аналітиків, Китай може випустити цифрову версію юаня на блокчейні, а надання іноземцям повного доступу до китайських ринків капіталу послабить головний аргумент іноземних інвесторів проти використання юаня для торгівлі та інвестування — сумнів в його ліквідності. Практично піде ризик відтоку капіталу і незаконного виведення коштів з країни. Крім того, в Saxo Bank також прогнозують запустіння великих міст. Йому посприяють усунення зайвих робочих місць через розвиток технологій, можливе введення базового безумовного доходу і масовий перехід на віддалену роботу (після пандемії вона стане звичною) — все це обрушить ціни на комерційну нерухомість, включаючи також магазини і ресторани, заточені під обслуговування офісних працівників .

Штрихи до портрету світової економіки від "ДС"

Нам самим хотілося б звернути увагу на кілька моментів, які не відображені в наведених вище прогнозах. Один з них — це нерівномірність економічного збитку від COVID-19 як загрозливий фактор для економіки. Найбільші витрати під час пандемії понесли малозабезпечені верстви населення і країни, що розвиваються, що послаблює підтримку відкритості в торгівлі. Інакше кажучи, розрив в доходах створює ґрунт для ізоляціонізму. Політики-популісти заявляють: давайте обмежимо імпорт, будемо самі виробляти товари і тоді у всіх буде робота і гроші. Але це просте рішення складних проблем. Однак в такі важкі періоди, як зараз, на жаль, прості рецепти знаходять більший відгук у людей.

Другий важливий момент: 2021 р. може сильно вдарити по світовим IT-гігантам. В зеніті слави вони виявилися багатшими багатьох національних держав і почали змагатися з ними за впливовістю. Але влада не любить такого суперника, як бізнес. І ось вже Китай, наслідуючи приклад європейської і американської влади щодо цифрових гігантів, офіційно оголосив про початок антимонопольного розслідування проти компанії Alibaba, звинувативши Джека Ма і його підлеглих в «поведінці, направленій на створення монополії». Як відомо, в США Конгрес уже почав аналогічні дії проти Facebook, запропонувавши корпорації відмовитися від Instagram і Whatʼs App. Аналогічні претензії предʼявляються Apple, Amazon, Google. В Європі теж вимагають обмежити вплив гігакорпорацій на повсякденне життя громадян, а також, природно, поділитися доходами.

Виходить, влада, нарешті, прийшла до необхідності обмеження цифрових монополій і перерозподілу їх надприбутків заради регулювання соціальної стабільності. Те, що це стало відбуватися в світі повсюдно — в США, Європі, Китаї, говорить про усвідомлений вибір, консенсус влад країн всього світу, а їх дії почалися практично одночасно, щоб не ставити під загрозу статус-кво в світовій конкурентній системі (коли тільки одна країна обмежує свою монополію, тим самим ставлячи під загрозу свої лідируючі позиції на світових ринках).

  Реклама на dsnews.ua