• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Криза? Чи не чули! Як українська IT-індустрія зростала в 2020-му і буде рости в новому році

Українські IT-компанії дивляться в наступний рік помітно оптимістичніше, ніж вітчизняний бізнес в цілому. Всі очікують зростання, причому такого, яке буде значно випереджати зростання економіки країни

Офіс IT- компанії
За рік, що минає українська IT-індустрія продемонструвала здатність добре адаптуватися до зовнішніх чинників і викликам/weloveua.com
Реклама на dsnews.ua

2020 рік став роком, який зруйнував і довготривалі, і короткострокові плани більшості українських бізнесів. Однак можна сказати, що в цілому вітчизняна IT-індустрія до кінця року почувалася добре. Так, багато напрямків IT-бізнесу в 2020-му втратили частину прибутковості, в основному через те, що клієнти стали менш платоспроможними.

Зате дуже значно зросли окремі напрямки — такі, як сервіси віддаленої роботи та е-комерція. Тобто ринок змінився, переформатувався.

"Неминуче зростання" навіть під час кризи

Одні українські бізнеси у 2020-му вирішували питання власного виживання (і далеко не завжди успішно), інші — ставили жирний хрест на планах зростання і йшли в режим збереження досягнутого. IT-галузь в цілому не тільки уникла масових банкрутств, але і зберегла динаміку зростання. Правда, його темпи трохи знизилися, за різними оцінками — в межах 20-30% від торішніх. Більш точних цифр IT-компанії намагаються не називати. Хтось "добирає" показники зростання в останні тижні року, хтось просто тягне до останнього, щоб не показати цифри, які потім виявляться гіршими, ніж у конкурентів.

"Можлива просадка, але не глобально. Якщо минулі кілька років було до 30% в рік, то в кризовий може бути менше, нехай 20-25%, але буде. Специфіка галузі в гнучкості, тому зростання неминуче", — відзначала Олена Хлівна, радник Мінцифри України.

Дані Держстату також вказують на те, що зростання зберігається.

Наприклад, у II кварталі 2019 року в сегменті "Комп'ютерне програмування, консультування та пов'язана з ними діяльність" було реалізовано послуг на суму 11,7 млрд грн. А в II кварталі 2020 року в тому ж сегменті реалізація склала 12,3 млрд грн. Зростання в наявності (навіть з урахуванням невеликої інфляції), причому другий квартал — це той самий період, коли карантинні обмеження били по економіці найсильніше.

Реклама на dsnews.ua

Схожа ситуація і з експортом комп'ютерних послуг — основою заробітку вітчизняного IT-сектора. За підсумками 9 місяців 2019 го українські IT-компанії експортували комп'ютерних послуг на $1,35 млрд, а за той же період 2020-го — вже на $1,59 млрд.

Непрямий показник зростання IT-індустрії України — те, що 2020 року кількість абітурієнтів, які прагнули вступити на IT-спеціальності в українських університетах, досягла рекордних 138 тис. (Це на 20% більше, ніж два роки тому).

Провал і швидке поліпшення

"Я впевнений, що і далі IT-ринок буде рости — у крайньому разі, виходячи з тієї ситуації, яка є тепер. Це пов'язано з тим, що наша IT-індустрія — частина глобального ринку і глобального тренду на діджіталізацію, — сказав в коментарі для "ДС" виконавчий директор Асоціації IT-Ukraine Костянтин Васюк. — Досить подивитися на вакансії: весь час з'являються нові робочі місця, а це свідчить, що наші компанії отримують нові замовлення, для виконання яких потрібно наймати нових людей".

За його словами, зараз прискореними темпами розвиваються такі сектори, як кібербезпека, автоматизація управління бізнесом і електронна торгівля. А також — великі дані, хмарні платформи і сервіси.

"Зараз немає ніяких передумов до падіння доходів української IT-індустрії в цілому, те ж саме і в людях: я думаю, ми збережемо нинішні темпи зростання, — вважає Костянтин Васюк. — Що стосується податків до бюджету, що надходять від IT-індустрії, то в 2020-му вони зросли до двозначних чисел відсотків. Ті напрямки, розвиток за якими скоротився через падіння платоспроможності клієнтів (наприклад, з турбізнесу), вже компенсувалися припливом клієнтів з інших сфер".

Можна сказати, що період найбільшої невизначеності і падіння доходів для українського IT-сектора був навесні і на початку літа. Справа в тому, що саме тоді свої бюджети і плани з розвитку переглядали практично всі українські бізнеси — так само як і закордонні партнери (читай: клієнти) українських IT-розробників. А значить, реалізовані проекти були або скасовані, або заморожені на деякий час.

За свідченням учасників ринку, в той період міг би статися великий провал по доходах. Але ситуацію врятувало те, що дуже багато бізнесів тоді швидко переходили на віддалену роботу, а тому активно купували відповідні IT-послуги та рішення. Грошей не шкодували, адже стояло питання збереження бізнесу як такого. Саме та хвиля інтересу до рішень для дистанційної роботи і дозволила багатьом українським IT-компаніям не піти в глибокий збиток.

Ну а далі почалося зростання за рахунок масового переходу торгівлі та обслуговування в онлайн. Як нерідко відзначали самі IT-фахівці, найчастіше у їхніх клієнтів гроші були тільки на відкриття торгової точки в Мережі — але вже не вистачало, наприклад, на забезпечення належної інформаційної безпеки її роботи. Ці витрати дуже багато компаній тепер запланували на 2021 р.

"Для IТ-бізнесу це був непростий рік. Під час карантину компанії пішли на віддалену роботу і так на ній і залишилися. Зате покращилися бізнес-процеси. Особливим попитом користуються програмні продукти і сервіси, які забезпечують віддалену комунікацію, — сказав "ДС" доктор економічних наук, співробітник IT-компанії Viaduct Software Development Олексій Журавльов. — Приклад — компанія Zoom, яка тепер коштує як велика авіакомпанія, а недавно це був скромний стартап. Також 2020 року став результативним для інтернет-торгівлі, особливо в умовах повного локдауну, коли повноцінно здійснювати покупки можна було тільки онлайн".

Варто згадати і складну ситуацію зі стартапами. Їх не можна назвати самостійним сектором IT-ринку, але в цілому в індустрії інформаційних технологій стартапи важливі як свого роду паливо для технологічного зростання. Однак стартапи прямо залежать від венчурних інвесторів, а в 2020-му більшість з них намагалися проявляти обережність. Всі розуміли, що ринок переформатується, але ніхто не розумів, що ми побачимо до кінця року. Так що більш-менш не відчували проблем з інвестиціями хіба що стартапи в галузях, приречених на зростання: дистанційній освіті і розвагах, а також медичних технологіях. Ну і, звичайно, віртуальних робочих групах — вони стали неймовірно затребувані після того, як зібратися на нараду в офісі стало неможливо. А ось стартапам в інших областях довелося туго — інвестори якщо і відновлять колишню активність, то вже тільки в 2021-му.

Хто впав, хто відтиснувся

У першому півріччі український ринок стискувався, хоча навіть тоді збільшувалася кількість проектів в таких IT-секторах, як e-комерція, розробка ігор, онлайн-навчання і івенти, а також автоматизація бізнесів служб доставок і продуктового рітейлу.

А найбільше постраждала торгівля комп'ютерним "залізом" і гаджетами, а також послуги з системної інтеграції. Перша (хоча цю підгалузь можна відносити і до ритейлу, а не власне IT-ринку), зіткнулися з кризою через те, що на тлі падіння доходів і невизначеності з роботою люди почали відкладати на потім дорогі покупки комп'ютерної та іншої техніки.

Другі ж постраждали через скорочення відомчих і корпоративних бюджетів на IT-потреби. І держструктури, і приватні компанії в ситуації кризи дружно вирішили, що їх стара IT-інфраструктура поки ще попрацює без оновлення, а там видно буде.

Постійними і досить прибутковими клієнтами, які замовляли послуги з автоматизації бізнесу і системної інтеграції, традиційно були транспортно-логістичні компанії, а також фірми з сегменту туризму і подорожей. 2020 рік став для них катастрофічним, бізнес у цих сферах зазнав величезних збитків, що позначилося і на IT-компаніях. Багато вже розпочатих проектів були заморожені, їхнє фінансування — припинене.

Але ці втрати для IT-сектора багато в чому зрівноважилися тим, що за час карантину різко зросла кількість підписок на різні онлайн-сервіси: новини, музика, розваги, доставка, навчальні курси. У корпоративному сегменті багаторазово зріс попит на ОТТ-сервіси (послуги з передачі відео і голосу через мережу), додатки для відеоконференцій і віддаленої роботи. Сюди ж — бурхливе зростання інтернет-торгівлі, про яке ми вже говорили.

Але, напевно, головне в тому, що 2020 р різко прискорив цифрову трансформацію і бізнесу, і суспільства в цілому. А це означає, що навіть в ситуації загального падіння доходів частка витрат на IT-потреби і у держав, і у корпорацій, і у МСБ, і у приватних осіб — почала зростати. Що, власне, і є запорукою успіху IT-бізнесу в цілому.

Заради іноземного замовника

Треба розуміти, що більше половини українського IT-бізнесу орієнтована на західних замовників, перш за все — в області розробки програмного забезпечення та сервісів. Відповідно, тепер чим швидше почне відновлюватися економіка цих країн, тим більше виросте український ринок.

А з огляду на те, які заходи вживаються в Північній Америці і Європі для відновлення економіки, цілком логічно очікувати зростання українського IT-ринку і експорту IT-послуг. Тим більше, що за прогнозами аналітичного агентства Gartner, попит на IT-розробку виросте у 2021-му на 4% по всьому світу.

Ще один двигун зростання для українського IT — те, що компанії по всьому світу тепер охочіше віддають проекти на аутсорс. Раніше корпорації могли собі дозволити утримувати великі команди власних IT-фахівців, тепер же воліють наймати віддалених, за контрактом. І це годує українську IT-галузь: вже років п'ять кількість відкритих позицій для технічних фахівців в нашій країні зростає майже на 30% в рік. І за підсумками 2020-го ця цифра не зменшиться. А може навіть навпаки: як кажуть учасники ринку, кількість відкритих позицій у другому півріччі б'є рекорди останніх трьох років.

Погляд у 2021-й

За рік, що минає, українська IT-індустрія продемонструвала здатність добре адаптуватися до зовнішніх чинників і викликів. У свою чергу глобальний зростаючий запит на діджіталізацію бізнес-процесів відкриває для українських айтішників масу додаткових можливостей.

Головний етап — вимушеного внутрішнього реформування — у 2020-му більшістю вітчизняних IT-компаній вже пройдено. Вони змінили свої стратеги розвитку і консолідували ресурси для подальшого зростання.

"Мій прогноз: у наступному році продовжиться тренд на віддалену роботу, для багатьох IT-фахівців це вже стало новою нормою. Виходитимуть нові продукти для поліпшення процесів при роботі онлайн. З кінця 2020 р почав відновлюватися IТ-аутсорсинг в Україні, що дасть в наступному році можливість більш ефективно залучати в країну валюту", — говорить Олексій Журавльов.

У свою чергу Костянтин Васюк вважає, що в 2021 р. важливим фактором залишиться наявність або відсутність регулювання з боку держави. За його словами, зараз є два законопроекти — від Мінцифри щодо створення спеціальних умов для IT-індустрії, а також альтернативний від Асоціації IT-Ukraine, який передбачає менше втручання держави в справи IT-індустрії. Від того, який з них (і в якій формі) буде прийнятий, також залежить найближче майбутнє українських комп'ютерних компаній.

Але в будь-якому випадку Костянтин Васюк очікує у 2021-му подальше зростання вітчизняної IT-індустрії як в сумах експортної виручки, так і в кількості зайнятих фахівців. Скільки це виявиться в абсолютних цифрах — ми, за його обіцянками, дізнаємося через кілька тижнів, коли Асоціація IT-Ukraine підготує свій звіт за підсумками року.

Крім того, попит на інструменти для підтримки віддаленої роботи в 2021-му буде настільки ж високим — тільки проекти в цій сфері будуть вже не "пожежні", а довгострокові.

За прогнозами, 2021-й буде набагато важчим для імпортерів комп'ютерної техніки в Україні. Основна причина — сильно впали в порівнянні з 2019-м доходи населення і підприємств. Як показує практика, відновлення ринку після подібних криз зазвичай займає 3-5 років. Плюс в споживчому сегменті імпортерам буде складніше конкурувати з AliExpress та іншими подібними сервісами.

За прогнозами Gartner, загальносвітове зростання витрат на IT за підсумками 2020-го виявиться негативним, але в 2021-му повернеться до показників 2019 р. Для більшості українських IT-компаній відновлення тісно пов'язане з переконфігуруванням бізнес- і операційних моделей відповідно до "нової реальності". Але наступний рік для них обіцяє бути хорошим.

    Реклама на dsnews.ua