• USD 36.6
  • EUR 35.6
  • GBP 39.8
Спецпроєкти

Чорні копачі в жалобі. Кого ощасливлять перші легальні видобувачі бурштину

Перші конкурси на розробку родовищ в Рівненській області виграли компанії, створені за місяць і за тиждень до його проведення. Чи є зрушення в легалізації бізнесу з видобутку бурштину?

В Україні проведено перші два аукціони на право видобувати бурштин / Getty Images
В Україні проведено перші два аукціони на право видобувати бурштин / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Знайшлися охочі

Державна служба геології та надр України провела перші два аукціони на право видобувати бурштин. На аукціони 17 липня виставлялися дві ділянки в Сарненському районі Рівненської області. У результаті право на розробку ділянки "Західна перша", стартова ціна якої становила 319,6 тис. грн, було продано за 29 млн грн ТОВ "Терра Амбер". Право на розробку другої ділянки – "Західна друга" – при стартовій ціні 333,2 тис. грн продано за 12,63 млн грн ТОВ "БурПром".

Площі обох ділянок — майже по 10 га кожна. При цьому в умовах конкурсу зазначено, що ділянки вже постраждали від незаконного видобутку бурштину і потребують рекультивації.

За даними з відкритих джерел, обидві компанії-переможці – новачки і були створені незадовго до проведення конкурсу.

Зокрема, "Терра Амбер" була зареєстрована практично за тиждень до конкурсу (9 липня). Основним видом діяльності "Терра Амбер" вказала "інші дослідження та розробки в галузі природничих наук та інженерії", а ще одним – розвідувальне буріння. Засновник компанії — Світлана Мора. Відомо лише, що вона є засновником громадської організації "Федерація карате-до Вадо Кай міста Києва та Київської області".

Про другому переможця також інформації небагато. ТОВ "БурПром" було зареєстровано лише за місяць до конкурсу, 16 червня, основний вид діяльності – "інші галузі гірничодобувної промисловості", також компанія задекларувала, що займається (або планує займатися) виробництвом ювелірних виробів, видобутком декоративного та будівельного каменю, його різкою і обробкою. Кінцевий бенефіціарний власник — Ольга Ярмак, вона володіє компанією — переможцем конкурсу не безпосередньо, а через два ТОВ: "Ресурсплюс-2020" і "Правовий стандарт".

Зв'язатися з керівництвом компанії "Терра Амбер" не вдалося. А директор ТОВ "БурПром" Павло Бондар розповів "ДС", що компанія виграла конкурс на геолого-пошукові роботи і це означає, що в найближчі п'ять років буде визначати запаси бурштину на цій ділянці, їх необхідно буде підтвердити у Держслужбі геології та надр, і тільки після цього можливе отримання ліцензії на промислову розробку на більший термін. Втім, компанія сподівається за рахунок видобутку (вона все-таки проводитиметься, але в непромислових масштабах) протягом перших п'яти років окупити вкладені кошти.

Реклама на dsnews.ua

"Ми закуповуємо техніку, будемо розробляти ділянку, а потім проводити рекультивацію цієї території. Це не буде варварський спосіб видобутку", — сказав він.

На питання про те, куди планує використовувати видобутий бурштин компанія, Павло Бондар сказав, що на сьогодні найбільшим покупцем цього каменю є Китай.

Перший публічний і відкритий продаж прав на розробку родовищ бурштину – неординарна подія для України. Адже цей незаконний промисел, процвітаючий в західних областях, став таким же відомим, як колись незаконні шахти-копанки в Східній Україні.

Почали пильнувати

Ситуація з незаконним видобутком бурштину почала змінюватися з серпня минулого року. Приблизно тоді, коли президент Володимир Зеленський під час поїздки в Житомирську область влаштував силовикам наганяй за те, що погано борються з цим злом. На вимогу Зеленського Національна поліція тоді звільнила начальників у девʼяти райвідділах у Житомирській, Рівненській та Волинській областях, а сам президент звільнив начальника управління Служби безпеки України в Житомирській області.

Крім того, тоді ж Зеленський зажадав від керівника Житомирського облуправління лісового та мисливського господарства Андрія Куринського написати заяву про звільнення за власним бажанням. Куринський звільнився за згодою сторін, але потім оскаржив законність свого звільнення. В результаті Окружний адміністративний суд Києва у квітні цього року звільнення Куринського визнав незаконним, а також присудив виплатити йому середню зарплату за час вимушеного прогулу в розмірі 107 тис. грн. Зараз це рішення оспорюється в апеляції.

Після розгону, влаштованого президентом, правоохоронні органи заворушилися – в мережі стали частіше з'являтися новини про затримання нелегальних видобувачів бурштину та вилучення великих партій цього каменю. Наприклад, у січні поточного року поліція в Рівненській області вилучили у місцевого жителя 41 кг бурштину і тоді ж зловила голову однієї з сільрад з 30 кг "видобутку". У лютому біля Рівного поліція спільно з Національною гвардією затримала сімох копачів, які вже чинили опір поліції при спробі затримання. У травні поліція в тому ж таки Сарненському районі, де виставлялися на конкурс дві ділянки, провела обшуки і вилучила понад 100 кг бурштину, а в червні в тій же Рівненській області — партію вже у 860 кг бурштину вартістю близько $1,2 млн.

Однак нелегальний видобуток не вдалося викорінити повністю. Однак, за оцінкою Павла Бондаря, його рівень значно знизився. Обсяг нелегального видобутку бурштину в Україні в попередні роки оцінювався на рівні 120-300 т на рік.

Пряники для бізнесу

З іншого боку, Верховна Рада прийняла і кілька законів, які повинні виступити не батогом, а пряником в процесі легалізації видобутку бурштину. У грудні минулого року був проголосований законопроєкт №2240, який ввів єдині дозволи на розвідку з правом видобутку бурштину терміном на п'ять років на ділянки до 10 га через електронні аукціони ProZorro. Цей закон встановив, що початкова ціна продажу на аукціоні спецдозволу на видобування бурштину становитиме 2 тис. неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян (34 тис. грн) за 1 га землі. До цього початкова ціна розраховувалася на підставі методики, встановленої Кабміном. Одночасно в цьому ж законі була встановлена кримінальна відповідальність за незаконний видобуток, збут, придбання, передачу і переробку корисних копалин, законність яких не підтверджується документами. Штраф за це порушення було встановлено в розмірі від 51 тис. до 170 тис. грн або позбавлення волі на строк до трьох років з конфіскацією.

Уже в лютому нинішнього року Верховна Рада зробила ще один крок у напрямку легалізації цього бізнесу – ставка рентної плати на видобуток бурштину була знижена з 25 до 5% на 2020 р., до 8% — на 2021 р. і до 10% — до 2022 р.

Втім, Павло Бондар вважає, що основним фактором зниження нелегального видобутку бурштину в Україні було те, що покупець став більше цікавитися саме легально видобутим каменем. "Я думаю, що це основна причина, через що буде знижуватися нелегальний видобуток", — зазначив він. Однак подивимося, як розвиватимуться події, адже китайцям, а саме вони є основними покупцями, явно було б вигідніше купувати потенційно більш дешевий нелегальний бурштин.

    Реклама на dsnews.ua