• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Танці на могилах. Що загрожує Україні, якщо Ryanair купить італійську Alitalia

Після придбання Alitalia лоукост Ryanair перетворитися в авіагіганта, вести мирні переговори з яким стане неможливо
Фото: apex.aero
Фото: apex.aero
Реклама на dsnews.ua

Ірландський лоукост Ryanair вперше за свою 33-річну історію в кроці від покупки повноцінного національного авіаперевізника. На 2 жовтня призначено тендер з продажу збанкрутілої італійської Alitalia з усім її повітряним флотом, персоналом і аеропортами. У конкурсі беруть участь близько 10 претендентів, але головним фаворитом вважається саме Ryanair. Найближчий конкурент лоукосту - два італійських пілота Alitalia. Тандем відчайдушних льотчиків закликає 11,600 співробітників авіакомпанії зібрати суму, достатню для викупу 10-20% компанії, щоб уберегти себе і колег від непередбачуваності агресивної політики Ryanair. Очевидно, що пілоти усвідомлюють безперспективність затіяного краудфандингу, а їх спроби втрутитися в очікуваний результат тендеру носять скоріше попереджувальний характер: співробітники готові чинити опір, якщо ірландці вдадуться до масових звільнень.

Розчленування Alitalia

Ryanair поки не представив чіткого плану щодо подальшої долі італійського авіаперевізника після його покупки. Найбільш інтригуюче питання: чи залишиться ірландська авіакомпанія чистим лоукостом або перейде в категорію "гібрида", здійснюючи як короткі і дешеві авіаперельоти, так і рейси на великі відстані за класичною схемою традиційних перевізників. Керівництво Ryanair висловлюється на цей рахунок двозначно. Глава компанії Майкл о'лірі на прес-конференції, присвяченій офіційному оголошенню про участь в тендері на покупку Alitalia, заявив, що дистанційні маршрути виглядають "дуже привабливо" і Ryanair "...не проти того, щоб літати на далекі відстані". Але кількома днями пізніше директор компанії з маркетингу Кенні Джейкобс на іншому брифінгу допустив можливість подальшого перепродажу тієї частини італійської компанії, яка здійснює далекі перельоти. "Ми зацікавлені тільки в коротких маршрутах, - цитує Джейкобса видання Skift. - Якщо хтось захоче купити і управляти далекими перельотами, ми розглянемо такі пропозиції з особливим інтересом". Ситуацію остаточно заплутала прес-служба Ryanair, хитро відповіла на запит журналістів, кому врешті-решт вірити - о'лірі або Джейкобсу? "Позиція компанії і позиція Кенні коректні", - такий був короткий і неясну відповідь.

Державна комісія, що розглядає заявки претендентів на покупку Alitalia, раніше заявляла, що віддасть перевагу тому, хто купить компанію цілком з усіма її 90 літаками і персоналом. На даному етапі Ryanair обіцяє тільки зберегти бренд італійської авіакомпанії. Alitalia - всесвітньо відомий бренд і... інстинкт підказує, що необхідно його зберегти", - сказав Кенні Джейкобс. При цьому він додав, що "... коли ви керуєте двома брендами, у вас є можливість диференціювати послуги. Але ті послуги, які пропонують традиційні авіаперевізники не завжди гарні. У будь-якому випадку, часи відгороджених фіранкою перших восьми рядів, де пасажир може замовити собі "Криваву Мері" вже пройшли".

Якщо Ryanair все ж вирішить спробувати свої сили в традиційному авіасполучення, він перетворить Alitalia щось середнє між лоукостом і національним перевізником.

Джейкобс не заперечує, приміром, що пасажирські місця в літаках італійської компанії будуть переобладнані під стандарти Ryanair, тобто більше посадочних місць, менше персонального простору для пасажира. Ірландці готові залишити тільки ті атрибути національної авіакомпанії, за які погодиться платити пасажир.
Не виключається, що Ryanair візьме на озброєння стратегію конкурента Qantas Group, яка також володіє двома брендами - традиційним Qantas і лоукостом Jetstar. У першу половину дня понеділка, коли літають більшість бізнес-пасажирів, Alitalia буде здійснювати рейси між великими містами, а в інші дні - використовувати італійський авіафлот на лоукост-маршрутах.

Ще одна особливість угоди - різні типи літаків Ryanair і Alitalia. Ірландський авіаперевізник цілеспрямовано обрав для свого флоту Boeing 737-800, що дозволяло йому скорочувати витрати за рахунок однотипності літаків. Але Alitalia літає виключно на Airbus. На думку Джейкобса, в цьому немає великої проблеми. По-перше, вже є подібні прецеденти: у США Alaska Airlines, літаюча на Boeing, купила свого часу Virgin America з її Airbus, і це не відбилося негативно на діяльності об'єднаної американської компанії. "Ми купуємо не тільки літаки, але й персонал, який вміє ними керувати", - заспокоїв Кенні Джейкобс.

Реклама на dsnews.ua

Навіщо Ryanair італійці

Ryanair не настільки відкрита і ввічлива компанія, щоб не підозрювати її в прихованих мотивах в угоді з Alitalia. У західній пресі висловлювалися припущення, що ірландців цікавить не стільки сама італійська компанія, скільки аеропорти, які є базовими для Alitalia. Мова йде насамперед про аеропорт Мілана, географічно дуже зручного для коротких рейсів по Європі. Більшість аеропортів, обслуговуючих Ryanair, знаходяться в невеликих містах, що має сенс, коли йдеться про скорочення витрат. Великі хаби - це збільшення пасажиропотоку, у чому також зацікавлений перевізник.

У Ryanair вже був досвід "захоплення" великих аеропортів. У 2012 р., коли банкротилась угорська Malev, ірландці швидко відкрили нову базу в Будапешті, отримавши значну частку ринку без великих капіталовкладень.

Інша "параноїдальна" теорія щодо придбання Alitalia - відволікання уваги заради швидкого і несподіваного поглинання виставленого на продаж німецького лоукост Air Berlin. Конкурс з німецької перевізнику призначений на кінець вересня. Раніше о'лірі заявляв, що у компанії немає інтересу до Air Berlin, хоча Ryanair розглядався як її можливий покупець. "Нам ясно.., що Air Berlin буде придбано Lufthansa, - каже Джейкобс. - І нам це не подобається, тому що ми вважаємо, що це порушує правила чесної конкуренції як у Німеччині, так і в ЄС". Lufthansa вже використовує літаки берлінської авіакомпанії, оформивши їх у лізинг.

У Ryanair впевнені, що вони і так будуть у виграші в незалежності від того, хто купить Air Berlin. Як тільки німецький лоукост піде з ринку, ірландська компанія автоматично стане другим найбільшим авіаперевізником Німеччини з 10%-ною часткою ринку, обслуговуючи 20 млн пасажирів в рік.

Якщо відкинути "демонізацію" Ryanair, то мотиви купівлі італійського національного перевізника виглядають простими і логічними. Компанія перетвориться з великої в гігантську, з такими супутніми бонусами, як збільшення її частки ринків, прибутку і т. д. Їй легше буде проводити свою агресивну політику експансії і жорстких переговорів. Що не дуже добре для України, упустившей свій шанс пустити Ryanair в цьому році. За прогнозами міністра інфраструктури Володимира Омеляна, ірландці вийдуть на український ринок наприкінці 2018 р., але якими будуть їхні нові умови?

Танці на могилах

Останнє велике придбання Ryanair датується 2003 р., коли компанії вдалося купити лоукост-підрозділ голландської KLM - перевізника Buzz.

У 2013 р. були зроблені три спроби купити ірландського національного перевізника Aer Lingus, але в кожному разі угоду блокувала Європейська комісія.

В останні роки національні перевізники - дуже ласий шматок для будь-якого покупця, так як більшість з них працюють у збиток, не витримуючи конкуренції з лоукостами. Та ж Alitalia "кульгає" ще в 2008 р., але від банкрутства компанію врятували італійські інвестори. Це допомогло ненадовго, і вже в 2014 р. в ході чергової реструктуризації 49% Alitalia було продано з ОАЕ Etihad Airways. У травні цього року Etihad заявив про припинення інвестицій в італійську авіакомпанію, що поставило уряд країни перед вибором: націоналізувати її або продавати.
Шлях націоналізації і подальшого продажу пройшли багато європейський перевізники. У 2013 р. 44% націоналізованої Czech Airlines викупив Korean Air. На той час чеська компанія оцінювалася в смішні $7,5 млн.

Два рази перепродувався грецький національний авіаперевізник Olympic Airlines. Перший раз в 2009 р. її викупив місцевий конгломерат Marfin Investment Group. Другий раз - в 2012 р. її продали грецької публічної авіакомпанії Aegan Airlines.
У 2015 р. уряд Португалії продало свою національну авіакомпанію TAP Air Portugal американської приватної компанії Gateway, що має відношення до власника авіакомпанії JetBlue Девіду Нилему. Правда, через кілька місяців португальський уряд викупив назад 50% компанії. Список можна продовжити іспанською Iberia, ірландським Aer Lingus (покупець британська International Airlines Group), швейцарським Swissair, австрійським Austrian Airlines (покупець Lufthansa).

Що зробить Ryanair з Alitalia, відомо одному тільки Майкла о'лірі. Але в будь-якому випадку, це буде щось на межі: або приклад цинічного знищення національного перевізника, або нова практика перетворення національних банкрутів успішні авіакомпанії.

    Реклама на dsnews.ua