• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Чим подальше падіння цін на нафту загрожує Україні

Слідом за нафтою падають ціни на зернові та залізну руду - дві ключових експортних статті для нашої країни. У 2015 р. Україна недорахувалася з-за цього більше $2 млрд
Фото: obozrevatel.com
Фото: obozrevatel.com
Реклама на dsnews.ua

Ціна ф'ючерсів на нафту марки Brent до ранку 11 янвря опустилася на лондонській біржі ICE Futures на 2,15%, до $32,83 за барель. Ще рік тому барель коштував $60, два роки тому - $105. За даними агентства Bloomberg, зараз ціни мінімальні з 2004 р.

Причин падіння котирувань на нафту багато. Свою роль грає і незговірливість країн - членів ОПЕК, які не можуть вирішити, скільки їм нафти добувати, щоб регулювати попит і пропозицію, і зняття санкцій з Ірану, який володіє третіми за величиною запасами нафти в світі, і зниження в два рази собівартості видобутку сланцевої нафти в США в 2015 р. разом з початком її експорту. Але головна причина останніх кількох місяців - китайська проблема. Економіку Піднебесної штормить, що не обіцяє всьому світу нічого хорошого.

4 січня торги на китайських біржах були припинені на один день після падіння місцевого біржового індексу CSI 300 більш ніж на 7%. Зниження індексів пов'язували зі слабкими грудневими показниками з промислової активності і різким падінням курсу юаня.

Світові ринки вже відчули серйозне скорочення на фондових біржах в Китаї. За кілька днів інвестори по всьому світу втратили пару сотень мільярдів доларів. Обвал фондового ринку США в перші чотири дні торгів у 2016 р. став самим серйозним падінням у перші дні нового року за останні 119 років. За перші чотири торгові дні 2016 р. індекс Dow Jones втратив 911 пунктів, або 5%. "Це найгірший чотириденний спад на початку року за всю історію ведення підрахунків. Про це свідчить статистика, яка ведеться в FactSet з 1897 року", - відзначають в CNN.

Проблеми в економіці Китаю тільки наростають і рикошетом б'ють по всьому світу. Проблема ще й у тому, що ніхто не знає, як зростає економіка Піднебесної. Є підстави припускати, що китайська влада просто завищують свої економічні показники, наприклад, про зростання ВВП.

Падіння цін на нафту за останній рік

Реклама на dsnews.ua

Дані: Bloomberg

Обвал китайського і світового фондового ринків веде до зниження попиту на нафту. З 2009 р. Китай споживав 35% світового видобутку нафти. Надалі цей показник знизиться до 25%. Через зниження глобального попиту та зростання пропозиції падають ціни. Але це тривожний сигнал не тільки для Росії, яка отримує половину свої валютних доходів від продажу "чорного золота", але і для України, для якої критично важливі експорт зернових і залізної руди. Адже причина падіння на всіх сировинних ринках однакова. Наприклад, до вартості нафти прив'язані ціни на зерно та олійні культури - компоненти для виготовлення біопалива. Схожа історія з залізною рудою, основним споживачем якої є все той же забуксував, Китай.

У 2014 р. Україна експортувала зернових на $6,5 млрд, а залізної руди - на $3,3 млрд. За 11 місяців 2015 р. - відповідно на $5,4 млрд і $2 млрд. Це і є результат комбінації падіння цін і попиту

Падіння світових цін на зерно за останні п'ять років

Дані: Bloomberg

У 2014 р. Україна експортувала зернових на $6,5 млрд, а залізної руди - на $3,3 млрд. За 11 місяців 2015 р. - відповідно на $5,4 млрд і $2 млрд. Це і є результат комбінації падіння цін і попиту. Тобто лише протягом минулого року Україна недорахувалася від двох головних своїх експортних статей більше $2 млрд. Причому по руді світові ціни вже підібралися до рівня, який ледь можуть витримати українські виробники.

Падіння світових цін на залізну руду за останні п'ять років

Дані: www.indexmundi.com

Нашим підприємствам, які видобувають руду з вмістом заліза близько 30%, доводиться витрачатися на її збагачення, в результаті її собівартість з урахуванням доставки в той же Китай перевищує $40 за тонну. Тоді як у цьому році середній рівень світових цін на неї очікується на рівні $41-42 за тонну.

    Реклама на dsnews.ua