• USD 27.2
  • EUR 30.9
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Гра в бирюльки. Чому фондова біржа буде потрібна українцям через 15 років

Мало хто з них ризикне інвестувати в економіку країни з вартістю кредитно-дефолтних свопів оцінюються під 3000 базисних пунктів, що означає 30% імовірність дефолту
Фото: rbc.ua
Фото: rbc.ua
Реклама на dsnews.ua

На фондовій біржі ПФТС вже близько тижня не проводили торги цінних паперів, при цьому ринок цього практично не помітив. Призупинення торгів отримала пояснення з боку прес-служби майданчики. Причиною були названі спочатку технічні проблеми, що виникли внаслідок регламентних робіт.

Щодо версій з боку учасників біржі, то найбільш правдоподібними бачаться дві з них. Перша - хакерська атака, проте вона залишається менш імовірною огляду на те обставини, що на усунення її наслідків знадобилося близько тижня, що виглядає неправдоподібно, або є кричущим непрофесіоналізмом. Друга - у біржі міг закінчитися термін договору на оренду програмного забезпечення для електронних торгів, яке майданчику надавала російська Московська біржа, раніше була акціонером майданчика ПФТС. І не дивлячись на те, що представники біржі спростовують другу версію, саме вона є найбільш імовірною.

Тепер про те, чому ринок не відреагував на відсутність торгів на біржі? Справа в тому, що учасникам ринку сама майданчик не особливо потрібна. Обсяги торгів невеликі і більшість угод укладається безпосередньо між контрагентами, і тільки потім враховується у вартості акцій та індексу.

Ліквідність була проблемою українських фондових майданчиків фактично з самого їх підстави. Залишається актуальною ця проблема є і по сей день. Важливим фактором, що впливає на відсутність ліквідності на українських фондових майданчиках, виступає та обставина, що топові українські компанії не значаться в лістингах українських бірж, а торгуються на західних майданчиках. У результаті зазначені майданчики виступають в ролі "пісочниць" з низькими показниками обертів.

В виду того, що будь-яка біржа є прикладним інструментом, що підвищує ефективність працюючої економіки, можна зробити прогноз, що затребуваність українських майданчиків підвищиться у міру виходу економіки країни з тієї економічної кризи, в якій Україна перебуває протягом останніх 2-х років. При цьому відновлення економіки країни не обіцяє бути швидким - це середньостроковий процес часовий горизонт якого бачиться в межах 10 - 15 років.

Варто особливо підкреслити, що біржі потрібні у разі працюючої економіки і їх основна функція забезпечити прозорість угод, і правильно розрахувати ціну активу/товару на підставі попиту/пропозиції.

У випадку України фондова біржа просто не затребувана через те, що покупці і продавці воліють домовлятися між собою, при цьому обсяги торгів невеликі, отже їм не потрібен гарант для супроводу угоди.
Реклама на dsnews.ua

У розвинених країнах ще однією важливою функцією фондових бірж є можливість непрямих інвестицій з боку нерезидентів за допомогою скупки акцій тих чи інших компаній. Але на даному етапі тільки дуже ризиковий і відчайдушний інвестор буде інвестувати в українські підприємства.

Як говорить старовинна біржова приказка є старі інвестори і є відважні інвестори, але не буває старих відважних інвесторів. Мало хто з них ризикне інвестувати в економіку країни з вартістю кредитно-дефолтних свопів оцінюються під 3000 базисних пунктів, що означає 30% імовірність дефолту. Зважаючи на це, ще раз підкреслю - фондова біржа (необов'язково ПФТС) буде затребувана, але не раніше ніж запрацює економіка.

Економіка в свою чергу, теж запрацює, але не раніше ніж через 10-15 років. До речі, на момент написання статті торги відновилися, відкрившись з негативним ціновим розривом і демонструючи помірно спадну динаміку протягом торгового дня.

Антон Козюра, аналітик "Альпарі"

    Реклама на dsnews.ua