• USD 28.1
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Гроші на бочку. Чому саудити хочуть проміняти нафту на сонячну батарею

Компанія Saudi Aramco продала 1,5% акцій за $25,6 млрд і вкладе їх у позбавлення від нафтової залежності
Компанія Saudi Aramco продала 1,5% акцій в перший день торгів на біржі. Фото: Getty Images
Компанія Saudi Aramco продала 1,5% акцій в перший день торгів на біржі. Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Компанія Saudi Aramco, що належить до недавнього часу на 100% уряду Саудівської Аравії, продала 11 грудня на біржі всього лише 1,5% акцій і стала найдорожчою компанією в світі — її капіталізація в день розміщення склала $1,88 трлн. За показником вартості нафтова компанія обігнала таких IT-монстрів, як Microsoft і Apple, які стоять сьогодні $1,15 трлн і $1,19 трлн відповідно.

На наступний день акції Saudi Aramco на біржі зросли в ціні на 10%, і в результаті капіталізація компанії подолала позначку в $2 трлн.

Saudi Aramco була заснована ще в 1933 р. урядом Саудівської Аравії за участю американської нафтової компанії Standard Oil of California Джона Рокфеллера. Але до 1980 р. саудити викупили всі акції компанії, зробивши її повністю державною.

Сьогодні Саудівська Аравія займає друге місце по запасах нафти після Венесуели та друге — за видобутком після США, а Saudi Aramco володіє правами на видобуток 99% нафти в країні. Фактично Saudi Aramco — странообразующая компанія, адже все національне багатство Саудівської Аравії грунтується на бочці з нафтою.

При цьому у саудівської компанії найнижча собівартість видобутку нафти у світі — близько $17 за барель, тоді як, наприклад, у Росії цей показник становить понад $40. Це дозволяє Saudi Aramco заробляти шалені прибутки, що називається "на рівному місці" — загальна виручка Saudi Aramco за 2018 р. склала $355,9 млрд, а чистий прибуток — $111 млрд. За дев'ять місяців 2019 р. вона досягла $68 млрд.

Продаж всього лише 1,5% акцій принесла саудівської компанії $25,6 млрд. Але навіщо потрібно було це розміщення, якщо компанія і так непогано себе почуває?

Причина проста — саудити хочуть диверсифікувати ризики, пов'язані з такою сильною залежністю країни від нафти. Виручені від продажу акцій кошти підуть на реалізацію амбітного плану Vision 2030, який ще в 2016 р. представив наслідний принц Мухаммед ібн Салман.

Справа в тому, що реформа в енергосекторі Саудівської Аравії назріла вже давно, але каталізатором прийняття конкретного плану стало майже дворазове зниження цін на нафту в 2015-2016 рр.

Vision 2030 включає в себе інтенсифікацію економічної та інвестиційної активності, збільшення частки міжнародної ненафтовий торгівлі та заміну нафтових джерел енергії на альтернативні. Сьогодні Саудівська Аравія забезпечує себе електроенергією за рахунок спалювання нафтопродуктів, і на це йде близько чверті нафти, що видобувається. При цьому споживання нафти на виробництво електроенергії з кожним роком зростає, але при цьому саудитів не можна назвати економними споживачами електроенергії. Вона тут дуже дешева, і близько 70% її витрачається на цілодобово працюють кондиціонери. Ні про яке застосування енергозберігаючих технологій, щоб знизити споживання електрики, тут не замислюються.

Vision 2030 передбачає, що ненафтові доходи Саудівської Аравії повинні вирости вшестеро — до $43,5 млрд до $267 млрд, а ненафтовий експорт — з 16% ВВП до 50% до 2030 р. При цьому план передбачає, що економіка Саудівської Аравії повинна залишатися стійкою, навіть якщо ціни на нафту впадуть до $30 за барель.

Нафтовий "рай" не буде вічний, тому саудити звернули свої погляди на бесхозно простоюють пустелі під розпеченим сонцем — ідеальне місце, щоб побудувати сонячні електростанції. І проекти по їх установці ростуть у пустелі з тією ж інтенсивністю, з якою раніше там з'являлися бурові вишки.

Згідно з прийнятим Саудівською Аравією на початку цього року плану щодо розвитку виробництва електроенергії з відновлюваних джерел (ВДЕ) через п'ять років потужності виробництва електроенергії з ВДЕ повинні зрости з нинішніх 9,5 до 27,3 ГВт, а до 2030 р. — до 58,7 ГВт. Враховуючи, що станом на кінець 2016 р. потужність генерації електроенергії в Саудівській Аравії становила 74,3 ГВт, неважко підрахувати, що через 10 років саудити планують за рахунок "зеленої" енергетики отримувати майже 80% електроенергії.

Вже в листопаді цього року в Саудівській Аравії запрацювала сонячна електростанція Sakaka потужністю 300 МВт, що забезпечить електроенергією 45 тис. домогосподарств.

Однак саудити не єдині з нафтових королівств, хто починає ставити в енергетичному казино на сонці. На початку цього року в Об'єднаних Арабських Еміратах була запущена найбільша в світі приватна сонячна електростанція — Noor Abu Dhabi. На піку генеруючої потужності вона здатна видавати 1,18 ГВт, це більше, ніж один з шести блоків-"мільйонників" Запорізької АЕС в Україні.

    Реклама на dsnews.ua