• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Подарунок із секретом. Навіщо Нацбанк придумав скасувати податок на депозити

Скасування оподаткування доходів з депозитів може знизити надходження в бюджет і при цьому навряд чи надасть позитивний ефект економіці

Вклади населення в банках ростуть, незважаючи на коронакризу
Вклади населення в банках ростуть, незважаючи на коронакризу / Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Глава НБУ Кирило Шевченко пропонує скасувати відоподаткування доходів з депозитів фізосіб. На його думку, коли відповідні ставки становили 25%, оподаткування не було настільки значущим для власників вкладів. Але тепер, коли банки залучають гроші населення під 8,5-9% річних, податок на доходи з депозитів став дуже істотним.

Нагадаємо, що в 2014 р. податок на доходи фізичних осіб був встановлений в розмірі 15%, і за такою ставкою почали обкладатися доходи з депозитів. У 2015 р. ставка ПДФО на відсотки за депозитом була підвищена до 20% і також був введений військовий збір в розмірі 1,5%, тому загальні відрахування становили 21,5%. А в 2016 р. ПДФО за депозитом був знижений з 20% до 18%, і станом на сьогодні, при останньому військовим зборі в 1,5%, вкладник сплачує з доходу за депозитом 19,5%.

Скасування оподаткування депозитів — не перша подібна ініціатива, ще в листопаді минулого року депутат від "Слуги народу" Сергій Штепа подав у Раду аналогічний законопроект №2422, але він лежить без руху.

Примітно, що ще в кінці 2018 р. при колишньому керівництві, НБУ не вважав за доцільне скасовувати оподаткування депозитів — це тягар стосується більш заможних верств населення і не є одним з головних факторів, які впливають на приплив коштів фізосіб в банки.

А як у них?

Оподаткування пасивних доходів, якими є доходи від депозитів, — поширена світова практика. Наприклад, в США дохід з депозитів оподатковується за звичайною шкалою разом з іншими доходами — від 10 до 37%, але зроблено виняток для невеликих вкладів з прибутковістю менше $10 в рік. В Японії податок з відсотків по депозитах становить 20,3%. У Великобританії за замовчуванням податки не стягуються з доходів за вкладами, які становлять менше 5 тис. фунтів стерлінгів на рік, але якщо у вкладника є інше велике джерело доходу, то відсотки по депозитах можуть обкладатися податком за ставкою до 45%.

У Латвії вкладники з доходів від вкладів повинні сплатити 10% податку на приріст капіталу, а в Німеччині — з доходів по депозитах утримується від 26,4 до 28,5%, але при цьому не оподатковується сума вкладу до 801 євро. У Польщі власники депозитів повинні сплачувати з доходів від них 19% податку.

Реклама на dsnews.ua

Опитані "ДС" експерти не підтримали ініціативу голови НБУ.

Кредитів не стане більше

На думку заступника директора Центру економічної стратегії Марії Репко, скасування оподаткування депозитів не збільшить їх обсяг, оскільки в Україні банки — і так безальтернативний спосіб розміщення заощаджень. Це тільки знизить надходження від ПДФО в умовах бюджетного дефіциту і дуже складних відносин з кредиторами.

Президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак також згоден, що припливу коштів вкладників в банки не буде, а значить, немає сенсу сподіватися, що вони стануть більше кредитувати економіку. "У нас проблема не в тому, що в банках немає грошей. Грошей, навпаки, багато, і Шевченко про це добре знає. Банки не хочуть кредитувати, тому що існують великі ризики неповернення кредитів через те, що у нас немає верховенства права, чесних судів і чесних правоохоронних органів. Замість того щоб віддавати кредит в $1 млн, сьогодні за $20 тис. можна купити рішення суду, що кредит віддавати не потрібно. Поки ці проблеми не будуть вирішені, банки кредитувати економіку не будуть, а будуть купувати ОВДП ", — сказав він.

Мінус податки — плюс багатим

На думку Тараса Козака, депозитами в Україні користуються в основному заможні люди, і скасування оподаткування призведе до того, що багаті стануть ще багатшими. Він нагадав, що раніше завдяки високим ставках по депозитах і відсутності податків з доходів з них існували різні "схеми", коли в банках за пільговими відсотковими ставками видавалися кредити "потрібним" людям, гроші лягали на депозит в банк, і на цьому заробляли доходи. "І так багато хто платив зарплату, причому все було легально. Ми хочемо повернутися в ті часи?", — сказав він.

Тарас Козак вважає, що подібна ініціатива — популізм. "Широким верствам населення не подобається платити податки, і тут приходить людина на високій посаді і каже, що ми можемо без цього обійтися. Це початок політичної кар'єри, на мою думку", — сказав він і додав, що оподаткування вкладів взагалі не є компетенцією Національного банку, а входить в сферу відповідальності Міністерства фінансів, Державної податкової служби і Верховної Ради.

Не те джерело доходів

У свою чергу економічний експерт Борис Кушнірук радить відучити населення сприймати депозити в банках як джерело доходів. "Банки — це місце, де гроші зберігаються фізично або здійснюються розрахунки, банки — це не місце отримання доходів. Від скасування оподаткування депозитів виграють тільки багатії, які можуть жити за рахунок відсотків, а це не нормально. Звичайні люди від це не виграють", — сказав він.

Навіть якщо таке рішення і буде прийнято, воно не спричинить принципових змін в банківській сфері і в економіці в цілому. За словами Бориса Кушнірука, філософія високих відсотків по депозитах, яка супроводжувала країну всі роки незалежності, провокувала високі ставки по кредитах, і в підсумку завдала істотного удару по всій економіці.

Кубишка зросла

Тим часом вклади населення в банках, навіть не дивлячись на наслідки карантину, виросли. За даними Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), на 1 жовтня сума вкладів в банках — учасника ФГВФО (куди не входить тільки Ощадбанк) склала 567,4 млрд грн, що на 12,9 млрд грн більше, ніж на 1 вересня. Вклади в національній валюті за місяць зросли на 6,9 млрд грн, до 325,6 млрд грн, в іноземній валюті — на 6 млрд грн, до 241,8 млрд грн.

Що цікаво, депозити 98,1% вкладників в банках — учасниках Фонду не перевищують 200 тис. грн (ця сума — гранична, повернення якої в разі банкрутства банку гарантує держава), і загальна сума таких вкладів становить 222,8 млрд грн. А на рахунках інших 1,9% вкладників лежить значно більша сума — майже 345 млрд грн. Це і будуть ті люди, які, як зазначалося вище, більше всіх виграють від скасування оподаткування депозитів.

Спостерігається зростання вкладень в банки і в порівнянні з початком року — за 9 місяців гривневі кошти населення в банках зросли на 54 млрд грн, або на 17%, повідомив глава ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек, додавши, що це значно більше, ніж збільшення реальної і номінальної заробітної плати. За його словами, результати опитування асоціації свідчать, що за час карантину доходи зросли лише у 1% громадян, а у 23% — скоротилися.

За даними НБУ, на зростання депозитного портфеля вплинули негативні фактори — скорочення споживання, посилення інфляційних і девальваційних очікувань, невизначеність у зв'язку з епідемією COVID-19. При цьому Україна не єдина, у громадян якої в період кризи зростають вклади в банках. За словами банкірів, аналогічна ситуація спостерігається і в США, де заощадження збільшилися до 25% від отриманих доходів у порівнянні з 10% в минулому році.

    Реклама на dsnews.ua