• USD 27.3
  • EUR 30.8
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Зрада на благо? Чому Україна не може прожити без російської електрики

Низькі запаси вугілля на ТЕС змушують Україну вдатися до перевіреного засобу — імпорту електроенергії з Білорусі та Росії

Аукціон з розподілу потужностей для перетікання електроенергії з Білорусі та Росії в Україну відбудеться 27 жовтня
Аукціон з розподілу потужностей для перетікання електроенергії з Білорусі та Росії в Україну відбудеться 27 жовтня / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Імпорт електрики: спочатку все зупинили

У понеділок, 25 жовтня, оператор української енергосистеми компанія "Укренерго" повідомила, що скасовує аукціони, що розпочалися 22 жовтня, на яких планувалося розподілити потужності пропускної спроможності міждержавних ліній електропередач між Україною, Білоруссю та Росією для забезпечення імпорту електроенергії в листопаді цього року.

Таке рішення "Укренерго" ухвалила на підставі рішення Окружного адміністративного суду Києва, який зупинив дію Порядку розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів, затвердженого постановою Національної комісії, яка здійснює держрегулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Позов до суду, на підставі якого було зупинено аукціон, подала компанія ДТЕК, яка вважає, що "було порушено її права та інтереси". Однак при цьому у рішенні суду зазначено, що документ, що оспорюється, і дії "Укренерго" стосуються не імпорту електроенергії, а її експорту. Зокрема, через це компанія "ДТЕК Західенерго" втрачає можливість експортувати електроенергію та зазнає збитків за укладеними експортними контрактами.

Проте колишній народний депутат України, екссекретар комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Вікторія Войцицька вважає, що аукціон був заблокований саме з ініціативи ДТЕК. На своїй сторінці у Facebook вона написала з посиланням на неофіційну інформацію, що в цьому аукціоні мав намір брати участь "Енергоатом", який отримав би можливість імпортувати і продавати на українському ринку значні обсяги електроенергії. За її словами, ДТЕК досяг три місяці тому підвищення верхнього рівня вартості електроенергії на ринку "на добу вперед" вдвічі і сьогодні середньодобова ціна електроенергії на цьому ринку становить майже 3 грн за 1 кВт·год.

Імпорт електроенергії дозволив би, з одного боку, цінам на ринку знизитися, з іншого — заощадити вугілля.

Запустять заново

Реклама на dsnews.ua

Але вже 26 жовтня компанія "Укренерго" повідомила, що аукціон з розподілу потужностей для перетікання електроенергії з Білорусі та Росії в Україну все ж таки відбудеться. Він пройде 27 жовтня за резервною процедурою, і очікується, що результати стануть відомими того ж дня. При цьому на аукціон буде виставлено потужність міждержавних перерізів на листопад цього року для імпорту електроенергії з Росії — 2200 МВт, з Білорусі — 900 МВт.

Ще незрозуміло, чи ДТЕК оспорюватиме аукціон, проведений за резервною процедурою. Можливо, це залежатиме від того, чи зможе в результаті "ДТЕК Західенерго" експортувати електрику.

Енергетичні милиці

Імпорт електроенергії з Росії та Білорусі останніми роками стає страховкою або, якщо завгодно, підпорою для української енергетичної системи в період проходження опалювального сезону. Як правило, Україна стикається з дефіцитом вугілля на ТЕС, і імпорт потрібен для підстрахування, щоб уникнути віялових відключень у період різкого зростання споживання електроенергії або різкого зниження її вироблення внаслідок аварійної зупинки блоків.

Але є й зворотний бік проблеми, при якому всі спроби заблокувати імпорт виглядають у хорошому світлі. Нагадаємо, що електроенергія надходила в Україну з Росії та Білорусі і минулої зими, незважаючи на те що закупівлі енергії у держави-агресора та у Білорусі, де працює побудована на російські гроші атомна електростанція, виглядають як відверта зрада. Оскільки це збільшує залежність України від Росії та ставить під сумнів перспективу приєднання української енергосистеми до європейської.

Однак у січні–квітні цього року з Росії та Білорусі було імпортовано відповідно 101 та 511,6 млн кВт·год електроенергії, що у сумі становить майже дві третини від усього імпорту електроенергії. За той же період усі споживачі України, за даними "Укренерго", використали 49 108,5 млн кВт·год електрики. І хоча імпорт із зазначених країн у сумі становив лише 1,25% від загального споживання, ця частка дуже важлива для енергобалансу, оскільки гостра потреба у додаткових обсягах струму виникає в пікові години, коли дефіцит електрики може сильно впливати на ціну. Таким чином, імпорт потрібен для згладжування цінових коливань.

Зупинити імпорт вдалося лише у травні цього року, коли учасники українського ринку почали обурюватись, що він обвалює ціни на ринку та позбавляє їх заробітку. При цьому було ухвалено законодавство, яке повернуло НКРЕКП право обмежувати імпорт електроенергії, і комісія одразу ним скористалася — наклала заборону до жовтня, а потім продовжила її ще на один місяць.

На початку серпня "Укренерго" била на сполох з приводу низьких запасів вугілля, проте ситуацію виправити так і не вдалося. За даними Міненерго, станом на ранок 25 жовтня на складах ТЕС та ТЕЦ було 701,3 тис. т вугілля, що майже на 7% менше, ніж тижнем раніше. Але при цьому, що більш показово, за затвердженим Міненерго графіком на складах на цю дату мало б бути набагато більше — майже 3 млн т.

Ще на початку жовтня голова НКРЕКП Валерій Тарасюк заявляв, що комісія прийматиме рішення про подальшу заборону імпорту електроенергії з Росії та Білорусі в залежності від стану енергосистеми, і це буде спільне рішення з Кабміном, "Укренерго" та Міністерством енергетики.

Очевидно, необхідність імпорту все ж таки назріла, і рішення прийняте, судячи з того, що "Укренерго" все-таки планує проводити аукціон. Просто влада поки що не наважується сказати відкрито, що з вугіллям біда і без імпорту енергії не обійтися.

Про необхідність імпорту говорять і аналітики. Андріан Прокіп, експерт з питань енергетики Українського інституту майбутнього, вважає, що цієї зими від імпорту електроенергії з Росії та Білорусі Україна знову не зможе відмовитись. "Запасів вугілля у 4,2 раза менше, ніж потрібно. Тому, найімовірніше, ці обсяги імпорту електроенергії будуть потрібні, навіть незважаючи на те, що працюватимуть 14–15 блоків АЕС", — сказав він.

Кому — вершки, кому — коріння

Бенефіціарів від імпорту дешевої електроенергії з Росії та Білорусі буде багато, практично будь-яке енергоємне підприємство в Україні буде раде отримати електроенергію трохи дешевше. Проте серед великих вигодонабувачів раніше експерти називали феросплавні заводи Ігоря Коломойського, які використовують значні обсяги електроенергії.

Негативні ж наслідки від імпорту дістатимуться Україні як державі — практика в зимовому сезоні вкотре покаже, що українська енергосистема не зовсім надійна, а влада не може відрегулювати енергетичний ринок так, щоб обійтися без російської та білоруської "енергетичних милиць".

    Реклама на dsnews.ua