• USD 27
  • EUR 32.7
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

"Укрпошта" пішла ва-банк. Чим закінчиться війна за пенсії з відключенням терміналів

Гендиректор "Укрпошти" Ігор Смілянський різко відреагував на спроби Пенсійного фонду віддати доставку пенсій банкам. Адже на кону 2,6 млрд грн, або понад чверть виручки компанії. Але найголовніше — що змінюється для пенсіонерів, які звикли отримувати гроші з рук листонош?

Відділення "Укрпошти"
Відділення "Укрпошти"
Реклама на dsnews.ua

"Укрпошта" відключила термінали всіх банків

Генеральний директор державної компанії "Укрпошта" Ігор Смілянський наказав з 19 травня відключити всі термінали банків, які встановлені в поштових відділеннях по всій країні. Причиною такого різкого рішення стало чергове загострення конфлікту в боротьбі "Укрпошти" за доходи від послуг з доставки пенсій. Нагадаємо, що на початку квітня "Укрпошта" домоглася підвищення відповідних тарифів на 11%. Смілянський тоді пояснював необхідність збільшення розцінок на послуги "Укрпошти" просто — середній розмір пенсії, яку компанія доставляє в селах, цього року в порівнянні з 2020 р. виріс на 37%. Але зросли й зарплати листонош, витрати компанії на паливо, оренду приміщень, опалення та інші комунальні послуги.

Подорожчання послуг "Укрпошти" дуже не сподобалося Міністерству соціальної політики, яке вважає, що це занадто дорого, і проштовхнуло через Кабінет Міністрів рішення про те, що "Укрпошта" доставлятиме пенсії тільки до 1 вересня цього року. А ось після цієї дати основна маса пенсіонерів буде переведена на отримання пенсій через банківські картки, а додому приноситимуть гроші тільки інвалідам I групи і тим, хто не може пересуватися самостійно.

При цьому Пенсійний фонд повинен був до 1 вересня провести конкурс і вибрати компанію — рознощика грошей по домівках. Мінсоцполітики вирішило, що так можна буде значно заощадити на витратах на доставку пенсій.

Але вже до кінця квітня ситуація змінилася: прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що ніякого примусового переведення пенсіонерів з 1 вересня на банківські картки не буде, а це повинно відбуватися поступово і бути справою добровільною.

Однак, за словами Ігоря Смілянського, Пенсійний фонд та управління соціального захисту почали переводити пенсіонерів на обслуговування в банки в примусовому порядку, при цьому навіть тих, хто має інвалідність. На заперечення гендиректора "Укрпошти" його опоненти не відреагували, тому він і дав наказ відключити термінали сторонніх банків у всіх відділеннях держкомпанії. "Там тепер стоятимуть тільки наші термінали. А там, де їх поки немає, можна отримати послуги через готівкові кошти. Тому, хто в селі залишився, той і обслуговує клієнтів", — зазначив Ігор Смілянський.

Крім того, за розпорядженням гендиректора була відкрита гаряча лінія зі збору інформації про тих, кого примушують переходити від доставки пенсій "Укрпоштою" в банки, і він пригрозив подачею позову до суду. Смілянський нагадав, що в даному разі йдеться про примус до цивільно-правових зобов'язаннь, а це є порушенням ст. 355 Кримінального кодексу.

Реклама на dsnews.ua

За що бійка?

По суті, на кону в цьому конфлікті 2,6 млрд грн. Приблизно стільки в рік почне заробляти "Укрпошта" вже після останнього підвищення тарифів. Для компанії, чия виручка за минулий рік становила 9,2 млрд грн, а прибуток — всього 184,5 млн грн, втрата такої суми стане болючою.

Під час квітневого підвищення тарифів "Укрпошти" вартість доставки пенсій в містах в середньому зросла з 47 до 53 грн, а в селах — з 63 до 100 грн. Однак пенсіонери цього підвищення не побачать — за доставку платить Пенсійний фонд, і ці витрати прописані в його бюджеті.

Переведення пенсіонерів на обслуговування в банки виглядає не дуже зручною ідеєю насамперед для самих пенсіонерів, значна кількість яких проживає в сільській місцевості. Там немає ні банківських відділень, ні банкоматів, тому єдиний зручний спосіб отримати пенсію — з рук листоноші. Якщо переможе ідея Мінсоцполітики, багатьом сільським жителям доведеться докладати значних зусиль, щоб дістатися до найближчого містечка або селища, де можна перевести в готівку пенсію, яка прийшла на карту.

При цьому слід врахувати, що багато пенсіонерів не дуже готові освоювати користування банкоматами через свій вік.

Гроші йдуть за пенсіонером

Експерт аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук вважає, що в цій ситуації повинен діяти принцип "гроші йдуть за пенсіонером": якщо йому вигідно отримувати пенсію в банку, потрібно дати таку можливість, причому в відділенні того банку, яке до нього найближче. Якщо ж це віддалена сільська місцевість, то краще залишити доставку листоношами або банком, який погодиться возити туди гроші.

При цьому владі, якщо вона так хоче залучити банки до доставки пенсій, найдоцільніше було б для початку визначити сам перелік цих установ, які в принципі можуть працювати з пенсійними грошима. А потім провести конкурс, щоб визначити ті з них, які можуть забезпечити доставку за найнижчими тарифами. При цьому перелік переможців конкурсу також не повинен обмежуватися одним банком. "І тоді буде на вибір: десяток банків і "Укрпошта", а люди вже нехай самі вирішують, де саме отримувати пенсію. У одних випадках це буде "Укрпошта", а в інших — якийсь із банків", — вважає Борис Кушнірук.

Як варіант можна виставляти на конкурс право надавати послуги з доставки пенсій в окремих адміністративних районах, щоб банк-переможець повинен був обслуговувати не тільки міста, де є його відділення, а й забезпечити доставку в глухі села, розташовані в цій адміністративній одиниці.

А нинішній раунд конфлікту між "Укрпоштою" і Мінсоцполітики, найімовірніше, закінчиться внічию: частина пенсіонерів дійсно перейде на обслуговування в банки, проте частина все одно залишиться за "Укрпоштою".

    Реклама на dsnews.ua