• USD 27.7
  • EUR 32.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Відклали в п'ятий раз. Чому уряд побоюється відкривати ринок газу для населення

Для лібералізації ринку побутових споживачів газу владі ще необхідно виконати ряд формальностей
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Кабінет Міністрів в черговий раз відклав введення ринку газу для населення. У середу, 1 липня, на засіданні уряду було прийнято рішення продовжити спецобязательства НАК "Нафтогаз України" щодо поставок природного газу для населення ще на один місяць, повідомила т.в.о. міністра енергетики Ольга Буславец. Таким чином, введення ринку газу для населення відкладено до 1 серпня. Раніше очікувалося, що він запрацює саме з 1 липня. З цієї дати припиняло дію постанова Кабміну №303, яке в попередній раз продовжувало режим ПСО з 1 травня до 1 липня. В цілому запровадження ринку відкладається вже в п'ятий раз починаючи з 2015 р.

Нинішня відстрочка означає, що "Нафтогаз" повинен буде ще протягом місяця в обов'язковому порядку поставляти ресурс газосбытовым компаніям (які були створені на базі облгазів), а ті - продавати газ населенню.

У разі введення ринку "Нафтогаз" став би таким же продавцем газу населенню, як газсбыты або інші компанії-постачальники, і його зобов'язання постачати газ саме газсбытам припинялося. Населення ж отримало б можливість вибирати постачальника за своїм розсудом. І ціни вже формував би не "Нафтогаз", як він це робить сьогодні щомісяця, а сам ринок.

Нинішня відстрочення введення ринку пов'язана з тим, що Міністерство енергетики не встигло провести конкурс з вибору компанії-постачальника останньої надії. Це компанія, яка повинна буде продавати газ того споживача, постачальника якого з якихось причин немає необхідного ресурсу газу. "Сьогодні Кабінет Міністрів для проведення всіх необхідних заходів для відбору такого постачальника останньої надії продовжив дію ПСО для населення до 1 серпня", - пояснила Буславец на брифінгу після засідання Кабміну.

Міненерго оголосило конкурс з вибору постачальника останньої надії тільки 1 липня і буде приймати заявки від компаній-претендентів до 7 липня включно, в цей же день відбудеться відкриття конкурсних пропозицій.

Заявки на конкурс можуть подати компанії, які мають ліцензії на постачання газу, однак ще одна умова - набагато істотніше: компанія повинна мати гроші на рахунках на закупівлю блакитного палива, або сам газ у сховищах, або договори з власником газу в обсязі, не меншому ніж найбільше значення місячного обсягу споживання газу всіма споживачами України в період опалювального сезону 2019-2020 рр. (3,5 млрд куб. м).

Також Кабмін своєю постановою №529 від 25 червня затвердив порядок встановлення ціни на газ, який буде поставляти компанія-постачальник останньої надії.

Реклама на dsnews.ua

Однак є ще моменти, які потрібно вирішити, перш ніж населення і бізнес вирушать у своє плавання за ринкових умов торгівлі газом. Бізнес стурбований тим, що до цих пір немає ясності в тому, як буде продаватися газ українського видобутку. Сьогодні його викачує з надр "Укргазвидобування", і далі "Нафтогаз України" в режимі спецобязательств продає його газсбытам. Після запуску ринку цей газ в теорії має надійти на вільний ринок. Однак як це буде відбуватися, де він буде реалізовуватися і яким буде механізм ціноутворення на газ, бізнес не розуміє. "Поки не ясно, як буде продаватися газ, видобутий в Україні", - нарікав 23 червня на прес-конференції Володимир Шведкий, СЕО незалежного провайдера енергії компанії ETG.UA. Однак з тих пір минув тиждень, але ситуація ясніше не стала.

Асоціація постачальників енергоресурсів 30 червня заявила, що уряд досі не встановило чіткі і прозорі механізми, за допомогою яких постачальники природного газу для населення зможуть мати рівний доступ на ринкових умовах до ресурсу природного газу, що видобувається в Україні. "Членам асоціації не важливо, хто саме буде продавати природний газ, що видобувається в Україні, - "Нафтогаз" або "Укргазвидобування". Головне, що він повинен продаватися на ринкових умовах на біржі і бути доступним всім постачальникам в рівній мірі", - зазначив голова правління Асоціації постачальників енергоресурсів Артем Компан.

Щоб забезпечити безперервне газопостачання населення, члени асоціації звернулися до "Укргазвидобування" з пропозицією укласти договори купівлі-продажу природного газу на період з липня 2020 р. по березень 2021 р.

Однак, як повідомив керівник "Газопоставляющей компанії "Нафтогаз України" Максим Рабинович, незважаючи на відстрочку введення ринку, з 1 липня для населення стала діяти спрощена процедура зміни постачальника газу. "Це означає, що для побутових клієнтів вже немає перешкод на шляху вільного переходу до будь-якої компанії, яка готова продавати їм газ... "Газове кріпосне право" закінчилося", - сказав він.

Як писала "ДС", спрощений порядок зміни постачальника для населення ввела НКРЭКУ (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг). Новий порядок означає, що пересічному українцю змінити компанію постачальника стане значно простіше (достатньо написати заяву в бажану компанію, і вже вона буде займатися всіма формальностями), процедура зміни займатиме значно менше часу (раніше це могло зайняти кілька місяців), і змінити постачальника можна, навіть маючи борги за газ перед попереднім постачальником (раніше наявність боргів блокувало зміну постачальника).

    Реклама на dsnews.ua