• USD 27.9
  • EUR 33.2
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Щеплення від Covid-19. Скільки буде коштувати і кому дістанеться

Тотальна вакцинація людства від Covid-19 може перетворитися в махінацію такого масштабу, якого людство ще не знало. І Україна явно не залишиться в стороні

За оцінками ВООЗ, до кінця 2021 р. пріоритетний доступ до вакцини повинні отримати як мінімум 20% населення планети
За оцінками ВООЗ, до кінця 2021 р. пріоритетний доступ до вакцини повинні отримати як мінімум 20% населення планети / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Дуже великий бізнес

Від $10 млрд до $25 млрд на рік — у таку суму експерти двох банківських груп (Morgan Stanley і Credit Suisse) оцінили обсяг майбутнього ринку вакцин від коронавірусу.

У Morgan Stanley вважають, що вартість виробництва однієї дози вакцини буде варіюватися в межах $5-10. Ну а обсяг ринку буде залежати від того, чи доведеться проводити вакцинацію щорічно (як від грипу), а також від вартості самої вакцини, логістичних та інших витрат. У світовому масштабі ринок, на їхню думку, може досягти $25 млрд.

У свою чергу, аналітик Credit Suisse Еван Сейгерман виходить з ціни на дозу вакцини Pfizer у $19,5, оцінює тільки ринок США і вважає, що там 330 млн осіб отримають по дві дози вакцини. Це обійдеться в $10 млрд (з урахуванням зниження ціни вакцини при масовому випуску).

Поки в світі не існує вакцин від Covid-19, які пройшли б всі випробування і були б офіційно зареєстровані. Одну з перших заявок на офіційне схвалення вакцини очікують від англо-шведської фармкомпанії AstraZeneca і Оксфордського університету — це повинно статися до кінця року.

Уже зараз серйозну конкуренцію їй становить спільна розробка Pfizer і BioNTech, що за результатами третьої стадії клінічних випробувань показала 90% ефективності (у інших вакцин — від 60 до 75%). При цьому захист настає після 28 днів з моменту вакцинації, яка по їх протоколу має складатися з двох послідовних доз.

Компанії вже заявили, що можуть у 2021 р. після отримання всіх дозволів випустити 1,3 млрд доз вакцини. 90% ефективності — це значно вище 50% ефективності, що вимагає Управління США з питань харчових продуктів і медикаментів (US FDA) для ліцензування вакцини проти коронавірусу. Pfizer розраховує отримати широкий дозвіл США на екстрене використання вакцини для людей у віці від 16 до 85 років.

Всього ж в останні місяці згадувалися 163 різні вакцини від коронавірусу, що знаходяться на різних стадіях тестування. Однак лише близько трьох десятків з них проходять клінічні випробування на людях.

Залишається питання вартості вакцин. AstraZeneca і американська компанія Johnson&Johnson обіцяли в період пандемії поставляти вакцину на некомерційній основі — зокрема, AstraZeneca буде закладати в ціну препарату лише його собівартість (від $3 до $5). Така політика після пандемії збережеться для бідних країн, заявляли в компанії. Не очікує отримання прибутку в період пандемії і британська GlaxoSmithKline.

При цьому дві фармкомпанії із США, Pfizer і Moderna, планують встановлювати комерційну ціну за вакцину: так, вартість дози Moderna планується на рівні до $37 за дозу.

Скільки зароблять на вакцинах

За оцінками ВООЗ, до кінця 2021 р. пріоритетний доступ до вакцини повинні отримати як мінімум 20% населення планети (у першу чергу люди з груп ризику). Тобто мова йде приблизно про 2 млрд доз вакцин. Інші експерти оцінюють світовий попит на вакцини за той же період у 3-5 млрд доз. При середній вартості вакцин на ринку близько $25 (це разом із страховими, ліцензійними і логістичними витратами). Значить, розмір ринку досягне близько $75 млрд (помітно вище, чим оцінювали в Morgan Stanley) — є за що поборотися.

AstraZeneca ще в червні домовилася про постачання в ряд європейських країн 400 млн доз вакцин. Вона ж отримала від уряду Великобританії 65,5 млн фунтів стерлінгів на дослідження в області вакцин. Згідно з укладеним з урядом контракту компанія повинна поставити 300 млн доз майбутньої вакцини для британських громадян за $1,2 млрд.

«Ми можемо приступити до виробництва потенційної вакцини на свій страх і ризик, щоб у разі, якщо її ефективність буде доведена, вона відразу була доступна. Або можемо чекати, поки у нас не з'явиться більше впевненості, — говорить гендиректор AstraZeneca в Євразії Ірина Панаріна. — Але вартість такого рішення може виявитися у багато разів вище — зруйновані життя і економіка».

Поки складно сказати, коли буде зареєстрована перша західна вакцина. Всі випробування ще не завершені, основна частина третьої фази закінчилася в жовтні. Уряди західних країн уклали попередні договори і, якщо вакцина буде успішна, її закуплять.

Безумовно, фармацевтичні компанії не упустять можливість «по повній» заробити на новій хворобі. Тим більше що прищепити доведеться чи не все населення земної кулі. А там, дивись, вчені виявлять, що вірус дуже підступний, мутує, а тому вакцинуватися треба щороку. Тому, хто не повірить, — покажуть на вірус грипу (а наприклад, від дифтерії і правця потрібно роботі щеплення кожні 10 років).

Правда, поки вчені сходяться на думці, що здібності коронавірусу до мутацій не такі, як у грипу, кожен сезон дає новий штам, проти якого треба створювати нову вакцину.

Але тут у будь-якому випадку виникає питання про те, за якою моделлю буде йти вакцинація. Адже, як показують дослідження, в більшості розвинених країн (а також в країнах пострадянського простору) приблизно 30% — це ті, хто готовий відразу вакцинуватися, в тому числі за свій рахунок. Ще 30% — не бажають вакцинуватися взагалі. Залишаються 40% — мабуть, готові вакцинуватися, але якщо їх переконають, що вакцина повністю безпечна, а держава візьме витрати на себе (хоча б частково).

Однак вакцинація має сенс, якщо вакциновано не менше 50% населення — тоді поширення хвороби втрачає характер епідемічного. У цій ситуації різні держави можуть повести себе по-різному. В одних можуть пропагувати щеплення, доводити їх нешкідливість та проводити добровільну вакцинацію за рахунок бюджету. Найлюдяніший варіант, але він же — самий малоприбутковий для фармацевтичних гігантів.

В інших країнах вже зараз обговорюють ідею введення так званих «Імунних паспортів», які будуть видаватися вакцинованим. (Щось подібне навесні вже відпрацьовувалося в Чилі.) Власник такого паспорта зможе вільно влаштовуватися на роботу, подорожувати по країні, не дотримуватися режиму самоізоляції. Такий собі переконливий стимул вакцинуватися.

Але самий неприємний варіант — це коли держава вводить загальну обов'язкову безкоштовну вакцинацію. По-перше, для гаманців громадян це ще більш руйнівно, так як своїх грошей у держави немає — це гроші платників податків, які держчиновники просто «розпиляють» на пару з фармкомпаніями. Тому що якщо політики (з найкращих спонукань, ніякого зв'язку з майбутніми виборами) виділили гроші на тотальну вакцинацію, — значить, їх потрібно освоїти. До речі, у лікарів-інфекціоністів справді є такий сумний жарт: «Епідемія закінчується тоді, коли закінчуються кошти на боротьбу з нею».

Варіанти для України

Якщо говорити про вакцинацію 100% населення України (візьмемо цифру в 40 млн чоловік), то в разі, якщо вакцину нам продадуть по «гуманній» ціні в $5 за дозу (як країні «третього світу») і для вакцинації потрібно одна доза, то порятунок від пандемії буде коштувати нам $200 млн. Це самий низькозатратний варіант.

Але можна порахувати і по максимуму: комерційна вартість дози $25, необхідність робити щеплення двічі. Разом — $2 млрд. Скільки понад те з'їсть корупційна складова і звичайна неефективність використання державних коштів — можна тільки гадати.

До речі, уряд України вже зараз вивчає варіанти закупівлі вакцини за кордоном. Якраз сьогодні стало відомо, що цим займається посольство України в Бразилії — воно звернулося в бразильські державні інститути Biomagniunhos і Butantan, які тестують вакцини і закуповують суміші для подальшого виробництва в країні.

Відомо, що в Бразилії знаходяться на третій стадії тестування і вважаються найбільш перспективними чотири вакцини проти коронавірусу:

  • ChAdOx1 nCoV-19 від AstraZeneca; вакцина повинна бути готова для дистрибуції в I кварталі 2021-го;
  • Coronavac, розроблена китайською компанією Sinovac Biotech; очікується, що вакцина буде доступна для населення із січня 2021 р.;
  • BNT162b2, розроблена американською компанією Pfizer і німецькою BioTech; тести в Бразилії почалися на початку серпня;
  • Ad26.COV2.S, розроблена американською компанією Jassen-Cilag, яка входить у групу Johnson&Johnson.

14 вересня, представляючи проєкт держбюджету-2021, міністр фінансів Сергій Марченко сказав, що на закупівлю вакцини від Covid-19 передбачено 2,6 млрд грн. Це близько $ 2,5 млн, тобто не вистачить і на самий низькозатратний варіант.

20 жовтня Володимиру Зеленському представили українську розробку, яка може стати вітчизняною вакциною від короновірусу. Розробники показали президенту результати першої доклінічної фази випробувань і обговорили подальше проведення клінічних випробувань.

І вже 22 жовтня міністр охорони здоров'я Максим Степанов повідомив, що клінічні випробування і виробництво вакцини будуть профінансовані державою. За його словами, доклінічна фаза випробувань тривала пів року і показала хороший результат. Розробник вакцини — консорціум компаній DiaPrep разом з українськими вченими і академіками, в тому числі Інституту мікробіології НАН. Також Степанов уточнив, що мова йде про суму в 100-150 млн грн.

Глобальне питання

Політика кожної країни щодо вакцин від Covid-19 буде залежати від дій інших держав. Про це у впливовому економічному блозі Marginal Revolution пише відомий американський економіст Тайлер Коуен. На його думку, ситуацію з розробкою вакцин потрібно розглядати за допомогою інструментарію теорії ігор.

«Як не дивно, в питанні вакцин мети розвинених економік у повному обсязі збігаються: чим багатша країна, тим менше її громадяни готові ризикувати, а значить, не схильні підтримувати поспішну розробку щеплення, — пише Коуен. — Так, Швейцарія з її епідеміологічною та економічною ситуацією і якістю медицини може почекати, поки не буде готова ретельно вивчена, безпечна вакцина. А ось в Індії наслідки пандемії настільки руйнівні, що чекати найкращу вакцину немає сенсу».

На думку економіста, в цьому плані Китай — унікальне поєднання: у нього є досить сильна науково-дослідна база, але в той же час зберігається властива економікам, що розвиваються, висока толерантність до ризику. Це може зробити Китай один з лідерів у «гонці вакцин». Хоча США випереджають китайську економіку за технологічним рівнем, зараз мета Китаю — як можна швидше почати масову вакцинацію — поділяють більше країн світу.

Як вказує Тайлер Коуен, найкращим варіантом для всього світу стала б готовність США взяти на себе більше ризиків і активніше експериментувати з вакцинами, співпрацюючи з іншими країнами і перевіряючи їх розробки. США також могли б запропонувати країнам, що розвиваються, проводити випробування своїх вакцин в обмін на пріоритетний доступ до готового препарату. І нехай поки така «дипломатія вакцин» виглядає не дуже реалістичною, але чим активніше будуть вестися розробки, тим гостріше в міжнародних відносинах будуть вставати подібні питання.

    Реклама на dsnews.ua