• USD 26.9
  • EUR 31.9
  • GBP 37.5
Спецпроєкти

Дефіцит газу. Навіщо Вітренко записав Фірташа в спекулянти

Глава "Нафтогазу" Юрій Вітренко лякає населення можливим дефіцитом газу через те, що учасники ринку їм спекулюють

Юрій Вітренко
Юрій Вітренко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"У рамках контракту"

Глава правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко звинуватив компанію "Йе Енергія" Дмитра Фірташа і ще ряд компаній в спекуляції газом. "Нафтогаз" в кінці березня цього року уклав з "Йе Енергія" контракт, за яким продає їй газ українського видобутку для подальшого продажу населенню в рамках річних контрактів. Ціна, за якою "Нафтогаз" продає ресурс "Йе Енергія", не розкривається. Однак її рівень дозволив компанії Фірташа забезпечувати газом своїх постачальників, які працюють під брендом "Твій газсбут", а тим — продавати газ населенню в рамках річних контрактів за ціною 7,99 грн за 1 куб. м.

Але зараз, як зазначив Вітренко, "Йе Енергія" і газсбути продають частину газу, призначеного для населення, промисловим споживачам, ціна для яких на ринку набагато вища.

"Зафіксовані факти, що газ продається, оскільки цей договір з компаніями Фірташа дозволяє перепродувати газ, і вони перепродують його промисловим споживачам", — заявив Вітренко.

Глава правління "Нафтогазу" зазначив, що такі операції створюють ризики, і обсягів газу може не вистачити для забезпечення населення газом за фіксованою ціною, і цей недолік доведеться компенсувати імпортним блакитним паливом.

Втім, навіть Вітренко визнає, що контракт дозволяє перепродувати газ. У свою чергу в "Йе Енергії" теж запевняють, що діють в рамках домовленостей.

"ТОВ" Йе Енергія "сумлінно виконує всі свої контрактні зобов'язання, в тому числі зобов'язання за контрактом на покупку природного газу з НАК" Нафтогаз України ". Компанія жодного разу не порушувала умови співпраці з НАК" Нафтогаз України ". Ми своєчасного розраховуємося за реалізовані в рамках даного контракту обсяги природного газу ", — повідомив" ДС "відділ зовнішніх комунікацій" Йе Енергія ".

Реклама на dsnews.ua

Дві ціни на газ — чекай спекуляцій

Опитані "ДС" експерти не змогли оцінити, чи має місце в дійсності продаж газу, призначеного для населення, промисловим споживачам. Сам же Вітренко ніяких документів, які б підтверджували його слова, не оприлюднював.

Проте звинувачення постачальників газу в спекуляціях ресурсом, які озвучив Вітренко, — не нові. Ще в 2017 р. "Нафтогаз", отримавши контроль над газопостачальною компанією "Кіровоградгаз", виявив, що співробітники компанії створювали фіктивні адреси, на які списувався газ, призначений для населення, а самі його продавали промисловим споживачам. Зловмисники заробляли на різниці в цінах — тоді для населення був встановлений більш низький тариф, а для промисловості ціна була ринковою.

Сьогодні на ринку склалися схожі умови, коли є дві ціни газу: більш низька — для населення, вища — для промисловості. Тариф за річними контрактами для населення становить від 7,8 до 13,5 грн за 1 куб. м, при цьому газсбути, які працюють під брендом "Твій газсбут" і займають близько 60% ринку побутових споживачів, як ми вже згадували, встановили ціну в 7,99 грн.

А ось промисловості припадає розщедритися набагато більше. Зокрема, за даними компанії ExPro Gas & Oil, газ, видобутий в липні, в кінці минулого тижня продавався на ринку за ціною від 13 850 до 14 200 за 1 тис. куб. м, а ресурс, який буде видобутий в серпні, по 14-14,5 тис. грн за 1 тис. куб. м.

Теоретично дві ціни на газ створюють поле для зловживань. Однак на практиці газсбутам (якщо вони дійсно продають "наліво") потім потрібно буде заповнити цей обсяг. І при цьому слід пам'ятати, що ціни за річними контрактами підвищувати не можна.

Але якщо газсбути не зможуть виконати річні контракти з населенням і припинять поставки, то побутові споживачі будуть переведені на поставку газу від постачальника останньої надії, яким сьогодні є "Нафтогаз". А газсбути своїх клієнтів втратять.

А може, причина в іншому?

Директор консалтингової компанії ExPro Gas & Oil Геннадій Кобаль зазначив, що дефіцит газу для населення в цьому році дійсно може бути. Однак під дефіцитом слід розуміти не недолік газу як такого взагалі (оскільки його можна купити на європейському ринку), а саме брак газу за відносно низькою ціною для постачання населенню.

Але причиною такого дефіциту (якщо він виникне) стануть не перепродажі промисловим споживачам газу, призначеного для населення, а стабільне скорочення рівня видобутку "Нафтогазом".

Зокрема, що входить до його складу державна компанія "Укргазвидобування" в січні-червні поточного року скоротила валовий видобуток природного газу на 5,3% в порівнянні з першим півріччям минулого року — до 6,8 млрд куб. м. Якщо така тенденція за підсумками року збережеться, то це буде означати скорочення видобутку на 0,7 млрд куб м. Вельми істотна цифра, адже в минулому році побутові споживачі використовували 8,17 млрд куб м газу, і таким чином недолік 0,7 млрд куб м — це 8,5% від річного споживання населенням.

До речі, ще в квітні цього року Вітренко називав збільшення видобутку газу одним із способів знизити ціну блакитного палива для населення. Оскільки збільшення видобутку не відбулося, то цілком ймовірно, що тепер він шукає тих, на кого можна буде покласти відповідальність в разі необхідності підвищувати ціни.

За словами ще одного експерта, який попросив не називати його імені, нападки Вітренко на "Йе Енергія" можуть бути пов'язані з тим, що спочатку (в кінці березня) під тиском уряду "Нафтогаз" уклав з цією компанією контракт на продаж газу для подальшого постачання населенню, а тепер побачив, що ціна явно йому невигідна: адже прайс для промисловості сьогодні на ринку набагато вище.

    Реклама на dsnews.ua