• USD 29.3
  • EUR 30.5
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Попрацювати на "Газпром". Як Тимошенко з Медведчуком повертають Україну на газову голку

47 депутатів на чолі з Юлією Тимошенко просять Конституційний суд невідкладно розглянути справу про незаконність відділення ГТС. Але це може обернутися збитками для України
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Повернути все назад

Група депутатів на чолі з Юлією Тимошенко подали до Конституційного суду звернення, вони просять визнати невідповідним Конституції анбандлинг НАК "Нафтогаз України", в результаті якого газотранспортна система (ГТС) була виділена в окрему компанію "Оператор ГТС України".

У списку "обращенцев", крім лідера "Батьківщини" і її однопартійців, також депутати від ОПЗЖ - Віктор Медведчук, Юлія Льовочкіна, Наталія Королевська, Нестор Шуфрич і Вадим Рабінович.

Логіка цього звернення досить проста: прийнявши зміни в законодавство, які були необхідні для проведення анбандлинга "Нафтогазу", Верховна Рада перевищила свої повноваження, оскільки в результаті цього Кабінет Міністрів був відсторонений від управління оператором ГТС, а це було обмеженням його повноважень.

Нагадаємо, що анбандлинг "Нафтогазу" і процес виділення в окрему структуру газотранспортної системи України були завершені 1 січня цього року. В результаті ГТС перейшла з управління "Нафтогазом" в управління ТОВ "Оператор ГТС України" (ОГТСУ). Українська ГТС стала незалежною компанією, сертифікованої за європейськими правилами. Акціонером ОГТСУ є АТ "Магістральні газопроводи України", 100% якого володіє Міністерство фінансів. На практиці ж ОГТСУ стала компанією, побудованої за європейськими стандартами, що дозволило підписати контракт з "Газпромом" на транзит російського газу саме за європейськими правилами.

Зрада за двома напрямками

Президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар вважає, що це звернення українських депутатів в КС - ні що інше, як спроба "Газпрому" повернути собі вплив на український ринок газу. За його словами, операція проводиться за двома напрямками. Перше - вказане звернення депутатів у КС, завдання якого визнати неконституційним анбандлинг, повернути все в первинний стан, скасувати реорганізацію "Нафтогаз", реинкорпорировать ГТС і підземні сховища газу назад в "Нафтогаз".

Реклама на dsnews.ua

Другий напрямок пов'язано з законопроектом №3193-1, який подали до Верховної Ради депутати Олександр Дубинський і Андрій Деркач. Його автори пропонують заборонити іноземцям входити до наглядових рад держкомпаній. Нагадаємо, що сьогодні іноземні громадяни як раз і присутні в наглядових радах як "Нафтогазу", так і "Магістральних газопроводів України". "Там йдеться про те, що іноземцям нічого робити в наглядових радах держкомпаній, а повинні бути представники української сторони, зокрема - уряду. Тобто стоїть завдання переформатувати наглядову раду "Нафтогазу", який потім переформатує менеджмент "Нафтогазу" і будуть поставлені "свої" люди. Ось ці дві гілки сходяться в одну точку, що веде до кардинальної перетрушування "Нафтогазу" і повернення "на круги своя", - пояснив Гончар.

На його думку, це сценарій нейтралізації "Нафтогазу", який завдав "Газпрому" чималі збитки, і намір останнього все це компенсувати. "В обох випадках діє агентура впливу Росії, якій, очевидно, зараз дали відмашку попрацювати. Ось вони і намагаються на тлі бездіяльності чинної влади", - зазначив Гончар.

Експерт спрогнозував, що якщо КС стане на бік депутатів з "Батьківщини" і ОПЗЖ, то після реалізації сценарію щодо повернення на круги своя з боку Росії надійде пропозиція про постачання газу, воно буде прийнято і далі піде розбухання українського ринку за рахунок імпорту російського блакитного палива.

Директор центру дослідження енергетики Олександр Харченко також вважає, що з допомогою українських депутатів "Газпром" хоче повернути Україну в свої обійми і створити підстави для визнання недійсним контракту на транзит газу в Європу, який російська компанія підписала з "Нафтогазом".

За його словами, підписаний з "Газпромом" контракт вигідний Україні, оскільки передбачає принцип "качай або плати", в результаті якого російська компанія незалежно від обсягів поставок газу в Європу повинна буде заплатити $7 млрд за найближчі п'ять років. І якщо на початку нинішнього року цей контракт ще здавався "Газпрому" компромісом, то з-за епідемії коронавіруса і теплої зими попит на російський газ в Європі значно знизився, і тепер "Газпром" змушений качати лише 150 млн кубів газу на добу, але платити - за 178 млн.

Розірвати контракт на транзит газу для "Газпрому" означає отримати штраф від Стокгольмського арбітражу на $12,5 млрд, а на це "Газпром" не вирішиться. "Єдиний шлях - підірвати цю систему зсередини України. Саме на це і спрямований позов до КС від 47 народних депутатів. Якщо розділення "Нафтогазу" і "ОГТСУ" Конституційний суд визнає незаконним, то це відразу створить підстави для "Газпрому" говорити про недійсність транзитної угоди", - вважає Харченко.

За його словами, "Газпром" як мінімум може перестане платити за транспортування газу без ризику бути оштрафованим Стокгольмським арбітражем.

Нагадаємо, що при укладанні угоди про транзит газу з "Газпромом" було підписано три угоди. Перше - угода між двома операторами газотранспортних систем - ОГТСУ і "Газпромом". Друге - мирова угода по залагодження суперечок між "Нафтогазом" і "Газпромом". І третє - договір про транзит між ОГТСУ і "Газпромом", в якому "Нафтогаз" був посередником. Якщо ОГТСУ з легкої руки КС перестане існувати, це поставить під сумнів дійсність документів, підписаних від імені цієї компанії.

За словами Харченка, одночасно з позовом до КС пішла атака на корпоративне управління ОГТСУ - 29 травня через Міністерство фінансів може бути ініційована відставка Вольтера Больцах, голови наглядової ради компанії "Магістральні газопроводи України" - офіційного власника ОГТСУ.

    Реклама на dsnews.ua