• USD 36.6
  • EUR 37.3
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

Ринок нелегальних цигарок в Україні виріс до історичного максимуму і досяг 18,1% - СМИ

За неповні 5 років ринок нелегальних цигарок в Україні зріс із 2,3% до 18,1%. За оцінкою фахівців, цього року бюджет недоотримає 14 млрд. гривень акцизу через нелегальну торгівлю тютюновими виробами

Реклама на dsnews.ua

Однією з причин різкого зростання частки нелегальних цигарок стало стрімке підвищення акцизів, повідомляє РБК-Україна.

Під час прес-конференції голів найбільших світових тютюнових компаній, що працюють в Україні – JTI, Філіп Морріс, Брітіш Американ Тобакко та Імперіал Тобакко, генеральний директор ВАТ Україна Кахабер Бенідзе заявив, що ситуація на ринку склалася драматична.

"Доля нелегального ринку досягла історичного максимуму і продовжує зростати. За даними Kantar, збитки державного бюджету України досягнуть 14 мільярдів гривень. Ці гроші могли б піти на підтримку армії, соціальні проекти, але натомість вони йдуть на збагачення організованої злочинності", — зазначає Бенідзе.

Пол Холловей, генеральний директор JTI Україна, повідомив, що всього за 12 місяців зростання нелегального ринку становило 300%. Якщо на початку 2020 року контрабанда та контрафакт становили 5,8% тютюнового ринку, то у лютому 2021-го їх частка зросла до 12,8%, а зараз становить 18,1%.

За даними Kantar, яка моніторить нелегальну торгівлю тютюновими виробами, 67% нелегального тютюну реалізується через легальні точки продажу.

Загальний обсяг нелегальних цигарок оцінюється в 7 млрд цигарок щорічно. З них 5% становить контрафакт, який частково надходить з-за кордону (лідирує Білорусь) та тимчасово непідконтрольних територій.

За словами голови комітету ВР з фінансів, податкової та митної політики Вадима Гетьманцева, держава провалила боротьбу з тіньовим ринком підакцизних товарів по всіх напрямках.

"Ми не бачимо суттєвого зростання надходжень від акцизного податку", — сказав Гетьманцев.

Однією з головних причин зростання нелегального ринку експерти вважають стрімке підвищення акцизів, яке випереджає інфляцію. Прийнятий урядом план довести ціну тютюнових виробів до європейського рівня 90 євро за 1 000 штук до 2025 року, привів щорічного зростання акцизів на 20%, крім того, проводяться додаткові подорожчання.

Досвід країн Східної Європи показав, що зниження зростання акцизного податку на тютюнові вироби є ефективним для боротьби з нелегальною торгівлею сигаретами. Яскравим прикладом є Литва, де контрабанда та контрафакт зайняли майже половину всього тютюнового ринку. Щоб упоратися з напливом нелегальної тютюнової продукції, уряду довелося зупиняти зростання і навіть запроваджувати мораторій на підвищення акцизів.

На думку директора "Імперіал Тобакко в Україні" Растислава Чернака, Україні варто наслідувати приклад західних країн і знизити темпи зростання акцизів з 20 до 10%.

"Цього буде достатньо, щоб до 2030 досягти рівня європейських акцизів. І ми також пропонуємо заморозити зростання акцизів на ТІЕНи до 2024 року, щоб споживачі могли скористатися менш шкідливими для здоров'я продуктами", – резюмував Чернак.

    Реклама на dsnews.ua