• USD 36.6
  • EUR 36.1
  • GBP 41.1
Спецпроєкти

Сергій Тігіпко збився з дороги

Колишній віце-прем'єр продав свою частку в асфальтобетонному заводі "Столичний"
Фото: obozrevatel.com
Фото: obozrevatel.com
Реклама на dsnews.ua

На цьому тижні стало відомо, що кіпрська компанія Devisal Limited продала 22% акцій асфальтобетонного заводу "АБ Столичний", що є одним з основних постачальником асфальту в Києві з річною виручкою 85 млн грн. В ролі покупця цих паперів виступило неназване фізична особа. За даними "ДС", зараз також триває підготовка до реалізації ще одного пакету з 24% акцій заводу, записаного на кіпрську Veker Limited. Остання отримала його буквально пару місяців назад від компанії Martical Limited, яка відома тим, що в 2010 р. стала співзасновником фірми "Універсал девелопмент". Остання безпосередньо належить засновнику групи ТАС і екс-віце-прем'єр-міністру України Сергію Тігіпку.

В останні п'ять років Тігіпко планомірно перекладав усі свої українські бізнес-активи на кіпрські компанії Devisal, Veker, Martical та ін Так, до "киприотизации" асфальтобетонного заводу "АБ Столичний" його акціонерами були українські фірми "Профреестр" і "ТЕКО-Дніпрометиз". Схожі зміни в 2012-2013 рр. відбулися в складі акціонерів "Дніпровагонмашу", Дослідно-експериментального заводу №20 цивільної авіації та Кременчуцькому сталеливарному заводі. Кожен раз з їх складу акціонерів виводилися українські фірми, часто безпосередньо належать Сергію Тігіпку або членам його сім'ї, а запроваджувалися кіпрські. Директор з інвестицій ТАС Антон Кернасовський пояснював ці зміни в складі акціонерів "реструктуризацією прав власності" всередині групи. За даними "ДС", в рамках цього процесу навіть була створена "іменна" компанія на Кіпрі — T. S. L. Finance, абревіатуру в назві якої легко розшифрувати як Тігіпко Сергій Леонідович.

Реальною причиною перекидання активів на кіпрські структури, судячи з усього, була їх передпродажна підготовка за вже обкатаною схемою. Ще в 2011 р., коли Тігіпко був віце-прем'єр-міністром, Юлія Тимошенко звинуватила його в тому, що він "продав свій банк через Кіпр, в офшорну зону", внаслідок чого, за даними екс-прем'єра, бюджет недорахувався $100 млн. Мова йде про ТАС-Коммерцбанке, проданого в 2007 р. шведський групі Swedbank за $735 млн.

ТАС давно був не проти позбутися активів у промисловому секторі. Адже справи в нього у групи Тігіпко йдуть з рук геть погано

Наприклад, "Дніпровагонмаш" тільки в 2015 р. зменшив виручку на 75% (до 61 млн грн.), а той же Кременчуцький сталеливарний завод і зовсім законсервований. Асфальтобетонний завод хоч і працює рентабельно, але давно перебуває у списку на продаж, оскільки в цьому бізнесі група була спочатку пасивним інвестором. "Там керує інший акціонер", — розповів "ДС" співрозмовник, близький до заводу.

Довгі роки цим партнером була будівельна корпорація "Золоті ворота" Сергія Самусева і Віктора Ящука, а також її фактичний наступник "Альфадорбуд". Він був відомий своїми дорожніми підрозділами ПАТ "Південьзахідшляхбуд" та ПАТ "Будівельне управління №813" (ЮЗДС), які за підтримки сина Віктора Януковича Олександра отримали підряди на кілька мільярдів гривень на будівництво доріг в 2011-2013 рр., а заодно і багатомільйонні кредити в державному Ощадбанку.

Гроші не були повернуті, і в 2014 р. банк подав в суд з вимогою повернути понад 400 млн грн. боргів за виданими раніше кредитами. А на початку 2016 р. суд визнав "Південьзахідшляхбуд" банкрутом після того, як з'ясувалося, що будь-яких цінних активів у компанії вже не залишилося.

Реклама на dsnews.ua

Незадовго до цього банкіри відсудили у "Альфадорбуда" пакети акцій дорожніх підрядників, але до частки в асфальтобетонному бізнесі не добралися — на початку 2014 р. 45% пакету "Столичного" перекочував до Никите Самусеву, 26-річному синові колишнього президента корпорації "Золоті ворота" Сергія Самусева. Який, судячи з усього, тепер увійшов у смак і вирішив стати повноправним власником цього підприємства.

    Реклама на dsnews.ua