• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 44.1
Спецпроєкти

ЗМІ розповіли, чому лобістам антитютюнових ініціатив невигідна відповідність українських законів нормам ЄС

Впровадження в антитютюнове законодавство норм та вимог, які не передбачені європейськими директивами, може призвести до зростання обсягів контрабанди та виробництва контрафактної продукції, втрат бюджету, робочих місць та негативно позначатися на здоров'ї громадян

Реклама на dsnews.ua

Такі норми намагаються провести через лояльних депутатів громадські організації, які спеціалізуються на антитютюновій тематиці, йдеться у статті РБК-Україна.

Журналісти зазначають, що напередодні з дослідження Українського інституту майбутнього "Україна без цигаркового диму. Чи допоможе законопроект №4358 боротися з курінням" стало відомо, що низка організацій регулярно намагаються імплементувати у законодавство більше вимог, ніж міститься у профільних директивах ЄС та документах ВООЗ.

Згідно з дослідженням УІБ, перша редакція документа мала цілу низку суперечностей із Директивою 2014/40/ЄС щодо протидії куріння, а також з Рамковою конвенцією ВООЗ щодо боротьби проти тютюну. Зокрема, йдеться про будь-які заборони за типом (видом, формами) пачок цигарок, запровадження стандартизованої зовнішньої поверхні упаковки тютюнових виробів, заборону розміщувати на пачках цигарок повідомлення "про смак, запах, будь-які смако-ароматичні або інші добавки або про їх відсутність", на чому наполягали "антитютюнові" громадські організації.

За даними УІБ, міжнародні зобов'язання України не передбачають запровадження таких норм. "Водночас дослідження стверджують, що курці з досвідом, як правило, рідко змінюють свої звички, тому наявність або відсутність будь-яких повідомлень на пачках (включаючи навіть зміну дизайну цих пачок) незначно вплине на їх усвідомлений вибір", — йдеться у тексті дослідження УІБ.

Згідно з текстом статті РБК, у першій редакції проекту 4358 містилися норми про введення стандартизованої зовнішньої поверхні упаковки тютюнових виробів без торгового знака, та заборону упаковки сигарет із заокругленими або скошеними краями, чого взагалі немає у Директиві 2014/40/ЄС. Журналісти зазначають, що ні в Директиві, ні в Конвенції ВООЗ не згадується заборона на викладання тютюнових виробів на прилавку, що автори законопроекту 4358 чомусь вважають "рекламою". Крім того, перша редакція містила і необґрунтовану заборону продажу сигарет особам до 21 року, чого немає ні Директиві, ні в Конвенції. Не кажучи вже про те, що ця вимога суперечить Конституції, йдеться у матеріалі.

Автори статті наголошують, що під виглядом запровадження в Україні європейських норм і правил, антитютюнові організації, зокрема ГО "Життя", через документ намагалися просунути набагато жорсткіші заборони та обмеження, які ніяк не позначаться на рівні куріння. Однак вони можуть призвести до збільшення обсягів контрабанди цигарок та кількості контрафактної продукції в Україні. Що, своєю чергою, спричинить багатомільярдні втрати бюджету. "Адже, шахраям куди простіше підробляти цигарки, коли можна просто міняти назву, не працюючи над різноманітними дизайнами пачки", — йдеться у статті.

На сьогодні законопроєкт 4358 готовий до другого читання у редакції, максимально наближеній до норм Директиви 2014/40/ЄС, хоч і не повністю відповідає її вимогам. "Парламентарії, які працювали над документом у профільному комітеті з питань охорони здоров'я та здоров'я нації, відхилили поправки про надмірний тиск на бізнес, які просували представники антитютюнового лобі", — додає видання.

Варто нагадати, щонайбільше грошей на користь "антитютюнового лобізму" виділяє американський мільярдер Майкл Блумберг, який уже витратив на боротьбу з тютюнниками близько $1 млрд. Strategies – є головними спонсорами ГО "Життя" (виділили їм лише у 2020 році близько 10 млн грн, у поточному році суми можуть бути ще більшими). Крім того, саме лобіювання антитютюнових законопроєктів є частиною КРІ для отримання наступних грантів, навіть попри безрезультатні спроби просунути через Раду попередні версії таких законопроєктів із надмірно жорстким регулюванням.

    Реклама на dsnews.ua